Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Konec války v Iráku. Zodpovědnost teď nesou sami Iráčané, řekl Obama

Svět

  7:13
WASHINGTON - Prezident Spojených států Barack Obama dnes v projevu z Oválné pracovny Bílého domu po více než sedmi letech od americké invaze oznámil konec bojových operací v Iráku. Dodal nicméně, že to nepochybně neznamená konec násilností v zemi.

Prezident Barack Obama oznamuje konec bojových operací v Iráku foto: ČTK/AP

Hlavní zodpovědnost za bezpečnost v ní ale nyní spočívá na irácké vládě, uvedl Obama. USA ze země stáhly bojové jednotky, nadále zde ale ponechávají zhruba 50 000 vojáků podpůrných sil.

"Operace Irácká svoboda skončila a Iráčané nyní mají hlavní zodpovědnost za bezpečnost své země," uvedl prezident v osmnáctiminutové řeči. Šlo o jeho druhý projev z Oválné pracovny, odkud obvykle američtí prezidenti k národu promlouvají o závažných věcech.

Irácká svoboda

Americká invaze do Iráku, nazvaná operace Irácká svoboda, začala 20. března 2003. Jejím cílem bylo svrhnout režim diktátora Saddáma Husajna, který podle Američanů nespolupracoval s mezinárodním společenstvím a měl zbraně hromadného ničení.

Ty se ale nikdy nenašly. Konflikt trvající zhruba sedm a půl roku si podle odhadů vyžádal statisíce iráckých životů a více než 4000 amerických padlých.

Obama podle očekávání v projevu nemluvil o válečném úspěchu v Iráku, který jeho předchůdce George Bush kontroverzně vyhlásil již před sedmi lety, a mluvil spíše o tom, co je v zemi třeba ještě učinit.

Situace v Iráku přitom stále zůstává nejistá. Stahování amerických vojáků doprovází nárůst násilí v zemi a panují obavy z toho, že bezpečnostní podmínky v ní se budou dále zhoršovat. Irácké strany se také od březnových voleb stále ještě nedokázaly shodnout na nové vládě.

Obama dnes proto vyzval tamní předáky, aby dosáhli pokroku. Šéf Bílého domu také poděkoval americkým vojákům sloužícím v Iráku, kteří podle něj dokončili každou misi, již dostali za úkol. Uvedl, že je na ně hrdý.

"Díky našim vojákům a civilistům - a díky odolnosti iráckého lidu - má Irák možnost přijmout nový osud, byť před sebou stále má mnoho výzev," uvedl americký prezident.

Čtěte také

Obama připomněl, že stažením vojáků z Iráku, které by mělo být zcela hotové na konci příštího roku, plní svůj slib z volební kampaně. Podotkl, že zemi opustilo téměř 100 000 příslušníků americké armády a s nimi i miliony kusů vojenské techniky a zařízení.

Vojáci se stáhnou i z Afghánistánu

Americký prezident zdůraznil, že stejně jako nyní Američané opouštějí Irák, jednou opustí i Afghánistán, kde vedou další ozbrojený konflikt. Působení Spojených států v zemi je podle něj v zájmu jejich bezpečnosti, válka bez konce ale není v zájmu Američanů ani obyvatel Afghánistánu.

Stažení z Iráku podle Obamy umožní získat prostor proto, aby v Afghánistánu vznikly podmínky proto, aby se jeho obyvatelé mohli o svou budoucnost postarat sami.

Čtěte také

Jednou z lekcí války v Iráku nicméně podle amerického prezidenta je, že Spojené státy ve světě nemůžou fungovat pouze jako vojenská mocnost.

"Musíme využít všechny prvky naší moci - včetně diplomacie, síly naší ekonomiky a síly Ameriky jako příkladu - abychom zajistili naše zájmy a stáli po boku našich spojenců," uvedl Obama.

Spojené státy by podle něj měly mít vizi budoucnosti, která není založená na jejich obavách, ale na nadějích.

USA jako světový vůdce

"S někdejšími nepřáteli dnes žijeme v míru a našimi potenciálními partnery jsou nové demokracie. Od Asie k americkému kontinentu se rozprostírají nové trhy pro naše zboží. Ve středu začne nové úsilí o mír na Blízkém východě. Miliardy mladých lidí se chtějí vymanit z okovů chudoby a konfliktů. USA jako vůdce svobodného světa bude muset dělat víc než jen porážet na bojištích ty, kdo nabízejí nenávist a destrukci, bude také muset vést ty, kdo chtějí společně pracovat na šíření svobody a příležitostí pro všechny lidi," řekl Obama.

Podotkl, že během minulého desetiletí ale země dělala málo pro to, aby podepřela svou prosperitu. Ve válce například utratila bilion dolarů, které si vypůjčila v zahraničí. Málo proto investovala sama do sebe a přispěla také k velkým deficitům rozpočtu.

V současnosti proto Spojené státy se stejnou energií jako její vojáci v Iráku musí pracovat na obnově země a jejího hospodářství.

"Bude to obtížné. Ale v nadcházejících dnech to musí být hlavním úkolem našeho národa a hlavní zodpovědností mne jako prezidenta," uvedl Obama, který kvůli špatnému stavu americké ekonomiky v USA již dlouho čelí kritice.

Nezdravé hospodářství také ohrožuje vyhlídky vládnoucích demokratů v nadcházejících podzimních volbách do Kongresu.

Autoři: ,

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...