Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Konec víz do USA. Za data

Česko

  20:32
PRAHA - Český premiér Mirek Topolánek v úterý ve Washingtonu podepíše dokument, který je prvním krokem ke zrušení víz do USA. Toto tzv. memorandum o porozumění vyvolalo v posledních dnech mnoho rozporů jak u české veřejnosti, tak mezi představiteli Evropské unie. Mluvilo se totiž o tom, že na základě tohoto dokumentu budeme poskytovat Američanům velmi citlivé osobní údaje o všech cestujících do USA.

Mirek Topolánek foto: ČTK

To ale důrazně popírá  český ministr vnitra Ivan Langer. „Tak to není. Myslím, že jsme odvedli dobrou práci a že se nám podařilo rozptýlit pochybnosti představitelů EU, které vyplývaly z nedostatku informací,“ uvedl  Langer. „Ten původní návrh, který Američané posílali, se významně liší od toho, co by mělo být podepsáno.

Podle informací LN dokument opravdu neobsahuje žádné „sporné body“. Píše se v něm například, že „nebudeme předávat informace o lidech, kteří jen letí přes USA a nikoli do USA“. V dohodě také není žádná zmínka o tom, že by Američané měli mít přístup k rejstříku trestů nebo daňové historii. 

A abychom vyhověli Evropské unii, je v textu dvakrát zmínka o tom, že se „USA a ČR zavazují k tomu, že memorandum neporuší závazky ČR k EU“. Představitelům Evropské unie, kteří zde v pátek o memorandu jednali, se text dokonce tak líbil, že nevyloučili jeho použití jako „mustru“ pro dohody, které budou Američané uzavírat i s ostatními zeměmi sedmadvacítky.

Brusel již loni s USA dojednal tzv. dohodu o PNR (Passenger Name Record) - v jejím rámci by měli cestující, kteří letí za oceán, o sobě poskytnout celkem 19 různých údajů, od těch méně konfliktních, jako jsou jméno pasažéra či datum odletu, až po ty spornější - například adresu či telefonní číslo. Až donedávna se Evropská unie domnívala, že Česko chce USA poskytnout ještě další osobní údaje, což se jí nelíbilo. Text memoranda ale obavy úplně rozptýlil a její představitelé z Česka odjeli velmi spokojení. V dokumentu je totiž uvedeno, že „žádné informace nad rámec PNR se předávat nebudou“. 

Jak uvedl při své nedávné návštěvě v Česku Richard Barth z amerického ministerstva pro vnitřní bezpečnost, zrušení víz brání již jen zavedení elektronického systému schvalování cest (ETA), který Američanům umožní sledovat příjezdy všech návštěvníků. Odpadne tedy zdlouhavá procedura s pohovorem na velvyslanectví USA. Před vycestováním ale bude stejně třeba poskytnout vybrané osobní údaje, půjdou však o mnohem jednodušší, efektivnější a levnější elektronickou cestu. Systém ETA by měl začít fungovat na přelomu srpna a září, poté se bude ještě testovat, takže ke zrušení víz by definitivně mělo dojít na podzim.

Ochranka jen na požádání
EU kromě předávání dat vadily i další podmínky, které měly USA s Českem vyjednat. Šlo především o přítomnost ozbrojeného strážce – takzvaného leteckého maršála – na palubách letadel do USA. Po pátečním jednání v Česku ale představitelé EU údajně nakonec souhlasili s tím, že jde vlastně o věc, která spadá do národní kompetence, a proto proti ní přestali protestovat. Pokud jde o letecké maršály, v memorandu o porozumění o nich je nakonec jen zmínka a odkaz na jiný dokument, který Česko s USA uzavřelo již na podzim.

V něm jsme slíbili nasadit na požádání „maršála“ na jakýkoli let do Ameriky, když o to USA požádají. O textu memoranda bude dnes jednat i česká vláda. „Jen text memoranda formálně schválíme a zmocníme premiéra k jeho podpisu,“ uvedl k tomu Ivan Langer. Kromě víz bude česká reprezentace jednat v USA i o plánu umístit na území ČR americký radar. Premiér Topolánek se v této souvislosti sejde i s Georgem W. Bushem.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...