Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Kontrola doktorandů v Plzni skončila. Jako první přijde o titul zřejmě Tomažič

Česko

  17:57aktualizováno  19:30
PLZEŇ - Komise Západočeské univerzity (ZČU) dokončila prověřování studia všech 63 absolventů doktorského programu své právnické fakulty, ve 14 případech zjistila vážné pochybení. Fakulta, která se stále potýká s následky nedávných skandálů s plagiátorstvím a nestandardní délkou studia, zvýšila počet členů své vědecké rady, aby podobným událostem předešla. Děkan Jiří Pospíšil také představil tři nové proděkany.

Jiří Pospíšil na plzeňské právnické fakultě foto: ČTK

Členové akademického senátu dnes navíc oznámili, že výroční zpráva fakulty za rok 2008 vznikla až letos o prázdninách a má mnoho nedostatků.

Podle rektora ZČU Josefa Průši univerzita nyní čeká na stanovisko advokátní kanceláře, aby mohla jednat o případném odebrání titulu 14 lidem, u jejichž doktorandského studia komise zjistila vážná pochybení. Nyní se budou prověřovat také absolventi magisterského studia. Děkan fakulty Jiří Pospíšil řekl, že bude důležité rozebrat, co těchto 14 případů obnáší. Podle svých slov nečekal, že by byl počet podezřelých absolventů doktorského programu tak vysoký.

Další podezřelá škola: Někteří cizinci přes VŠFS získali vízum, do školy nechodí

Cizinecká policie prověřuje zahraniční studenty soukromé Vysoké školy finanční a správní (VŠFS). Někteří z nich jsou prý totiž v ČR na studijní vízum, ačkoliv do školy nechodí. Informoval o tom Český rozhlas - Radiožurnál. Ministerstvo školství chce případ prošetřit, podle mluvčího Tomáše Boušky ale zatím vůbec není jasné, zda jde o něco nelegálního. O VŠFS se v současnosti mluví i v souvislosti s některými pražskými politiky, kteří zde získali diplom za nezvykle krátkou dobu.

Několik zahraničních studentů prý získalo na základě smlouvy se školou studijní vízum. Do školy však prý nechodí. "Máme určité indicie. Takový případ je potřeba prošetřit a zjistit, zda má cizinec oprávnění nadále pobývat na území České republiky," řekla Radiožurnálu mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Škola však prý o takových studentech neví, protože k nim přicházejí přes různé zprostředkovatelské agentury.

Mluvčí ministerstva školství Tomáš Bouška ale řekl, že zatím ani není jisté, jestli je podobné chování nelegální. Podobně se totiž chovají i někteří mladí Češi, kteří se přihlásí na vysokou školu, na začátku akademického roku se zapíšou a pak půl roku využívají studentských výhod, aniž do školy docházejí. Takové chování je sice nežádoucí, ne však nelegální. "Je to závažné obvinění, chceme to prověřit," upozornil nicméně Bouška.

Na školu se v současnosti chystá ministerská kontrola i v souvislosti s nezvykle krátkou dobou studia některých pražských politiků. Tuto prověrku ministerstvo zahájilo kvůli aféře na plzeňské Právnické fakultě, kde se vyskytly desítky případů takzvaných rychlostudentů. Při kontrole ministerstvo prověří všechny české fakulty.

ZČU zatím oficiálně nepotvrdila žádné jméno, jež vyvolává pochyby. V médiích už se však objevily spekulace, že na seznamu podezřelých absolventů jsou mimo jiné předseda akademického senátu fakulty Daniel Telecký či pedagog fakulty Jan Kavka, o titul by prý mohl přijít i bývalý proděkan fakulty Ivan Tomažič. Člen komise a prorektor univerzity pro informatiku Jan Rychlík serveru iDNES.cz sdělil, že nejblíže k odebrání titulu má právě Tomažič. S jeho jménem je spojen začátek celé právnické kauzy. Tomažič ve své disertaci opsal desítky stran.

ZČU také pravděpodobně vyzve místopředsedu pražské ODS a starostu Prahy 5 Milana Jančíka, aby doložil své studium na právnické fakultě. Zvolí tak zřejmě stejný postup jako v případě chomutovské primátorky Ivany Řápkové. Jančík v tiskovém prohlášení oznámil, že ho zpochybňování studia uráží.

Po skandálech, které se v souvislosti s plzeňskými právy v minulých týdnech objevily a vygradovaly odchodem bývalého vedení, škola více než zdvojnásobila počet členů své vědecké rady. Mezi členy rady, která se zabývá složením státnicových komisí, projednává plány školy na možné akreditace a řeší aktuální problémy, budou například bývalí ministři spravedlnosti Jaroslav Bureš a Karel Čermák či ombudsman Otakar Motejl.

Poprvé by se nová rada měla sejít 16. prosince K problémům, které musí nyní fakulta řešit, patří i výroční zpráva za rok 2008, která vznikla až letos o prázdninách. Obsahuje nepřesné údaje a některé údaje v ní zcela chybí. Ze zprávy není například vůbec zřejmé, jaké byly konkrétní jednotlivé výdaje stipendijního fondu. Členové akademického senátu, který se sešel poprvé od zvolení děkana Pospíšila, se dnes dohodli, že dokument je potřeba dopracovat.

Zástupci studentů dnes oznámili, že studentská část akademického senátu plzeňských práv vyzve předsedu senátu Teleckého, aby ze své funkce odešel.

Studentská kurie ho chtěla vyzvat už dnes, předseda se ale z jednání senátu omluvil. Děkan fakulty Pospíšil dnes akademickému senátu školy představil tři nové proděkany. Proděkanem pro vědu a výzkum se stane profesor Karel Eliáš, studijní záležitosti bude mít na starost pedagog Petr Bezouška a zcela novou funkci proděkana pro strategii a rozvoj převezme Bohumil Havel.

Fakultu tak povedou lidé, kteří upozorňovali na nesrovnalosti na škole. Z minulého vedení mezi nimi zůstane jediný proděkan pro mezinárodní vztahy Karel Klíma.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.