Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Kontroly dnes kontrolují kontroly, říká šéf právníků Svazu měst a obcí

Slovensko-cest

  8:02
PRAHA - Česká podoba registru smluv je naprosto unikátní a nikdo neví, co přinese, varuje Zdeněk Mandík, šéf právníků Svazu měst a obcí.

Zdeněk Mandík, šéf právníků Svazu měst a obcí foto:  Michal Šula, MAFRA

LN: V červenci se začne postupovat dle zákona o registru smluv. Jak hodnotíte nová pravidla?
Zákon s sebou přináší příliš velké očekávání, které ale zřejmě nenaplní. Není totiž pravda, že by dnes nešlo sledovat třeba to, jak obec zachází se svým majetkem. Mnoho věcí se musí zveřejňovat na jednání zastupitelstev, a to pod sankcí absolutní neplatnosti. Typicky jde o věci související s nemovistostmi. Můžete také nahlížet do katastru nemovitostí, uveřejňované jsou i veřejné zakázky na půl milionu korun. Kdo dnes navštěvuje profily zadavatelů a zkoumá tyto smlouvy?

Hodně věcí si můžete vyžádat rovněž podle zákona o svobodném přístupu k informacím, zveřejňují se například i informace o poskytnutých dotacích. Celá diskuse by se tak mohla vést právě o zákonu o svobodném přístupu k informacím.

LN: Z jakého důvodu?
Jsem si vědom toho, že některé subjekty nevydávají informace, i když by měly, a člověk tak občas narazí na určitou bariéru. Diskutovat by se ale mělo spíše o tom, zda tento zákon nepodrobit revizi, a identifikovat jeho problematická místa. Tento předpis má totiž jen asi dvacet paragrafů, ale vycházejí k němu více než tisícistránkové komentáře. Nestačí si tak přečíst zákon, abych věděl, jaká mám práva a povinnosti. Musím si k tomu nastudovat spoustu judikatury. Registr smluv ale bohužel právě na tento zákon odkazuje v tom, co se nemusí zveřejňovat. Všechny problémy zákona o svobodném přístupu k informacím se tak vtáhly i do zákona o registru smluv. Argumentovat tedy tím, že má jen deset paragrafů a je jednoduchý, vůbec není namístě.

LN: Kde vidíte hlavní problémy?
Hlavním motivem zákona o registru smluv je, že se s veřejnými prostředky má nakládat veřejně. Zní to skvěle, ale otázkou zůstává, co všechno lze považovat za veřejné prostředky. Je to spíše věcí společenské a politické shody. Zákon o svobodném přístupu k informacím a nyní i registr smluv však dopadá také na čistě podnikatelské subjekty, které nepobírají žádné dotace, ale jsou vlastněny státem nebo obcemi. Pohybují se na konkurenčním trhu. Obchodní tajemství má být sice i v registru chráněno, ale existují také obchodní strategie a podobné postupy. A to je problém.

Dnes nikdo netuší, jaký může mít registr smluv dopad, nikdo s ním nemá žádné zkušenosti. Argumentovat Slovenskem a jeho zkušenostmi se zveřejňováním smluv je úsměvné, tam totiž vypadá ta úprava úplně jinak. Netýká se takového množství podnikatelů, je výrazně užší. Je otázkou, zda by nebylo efektivnější u těchto podnikatelských subjektů klást důraz třeba na dozorčí rady a podobné mechanismy. Nikdo to dnes ale nedokáže říct, takovouto úpravu totiž budeme mít jako první na celém světě.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!