Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Korejský mír torpédován. KLDR kvůli potopené lodi pohrozila válkou

Svět

  9:01aktualizováno  11:29
SOUL/WASHINGTON - Mezinárodní komise pověřená vyšetřením příčin březnového potopení jihokorejské válečné korvety Čchonan, na jejíž palubě zahynulo 46 námořníků, oznámila, že katastrofu způsobilo severokorejské torpédo.

Jako důkaz proti KLDR posloužil nápis z části torpéda. Je na něm značka 1 beon, což v překladu znamená Číslo 1. foto: ČTK

Prezident Jižní Koreje I Mjong-bak následně prohlásil, že jeho země přijme vůči komunistickému sousedovi přísná diplomatická opatření. Pchjongjang odpověděl, že výsledky vyšetřování komise jsou vykonstruované a že jakákoli odplata ze strany Soulu či jeho spojenců by znamenala válku.

Video ukazuje simulaci potopení lodi


Čin KLDR okamžitě odsoudily všechny západní velmoci. Generální ředitel OSN Pan Ki-mun označil závěry vyšetřování za hluboce znepokojivé. Spojené státy konstatovaly, že potopení jihokorejské lodi bylo nepřijatelným projevem agrese, který porušil mezinárodní právo a dohodu o příměří podepsanou oběma Korejemi po jejich válce v roce 1953. Japonsko vyloučilo, že by za těchto okolností mohly být obnoveny šestistranné rozhovory o severokorejském jaderném programu.

Jihokorejec trhá Kimovu fotku

Podle mezinárodní komise, v níž byli zastoupeni mimo jiné experti z USA, Jižní Koreje, Austrálie, Británie či Švédska, řízené 250kilogramové torpédo odpálené 26. března ze severokorejské miniponorky poblíž sporné hranice obou Korejí způsobilo podmořský výbuch, jenž roztrhl korvetu Čchonan vedví.

Svědčí o tom prý úlomky nalezené na mořském dně v místě katastrofy i fakt, že dva nebo tři dny před útokem opustilo několik malých ponorek KLDR se svou mateřskou lodí domovskou základnu a dva nebo tři dny po útoku se na tuto základnu zase vrátily. Ponorky ostatních zemí byly v tu dobu na svých mateřských základnách.

Důkaz proti KLDR: část severokorejského torpéda, jež potopilo jihokorejsku korvetu

"Úlomky vyzdvižené z místa potopení jihokorejského plavidla dokonale odpovídají schématům v brožuře, kterou KLDR poskytuje cizím zemím za účelem exportu," prohlásil vedoucí vyšetřovatelů Jun Tuk-jong. "Také sériové číslo na úlomku torpéda se shoduje s označením severokorejského torpéda, které před několika lety Jižní Korea získala," dodal.

Pchjongjang nicméně těmto závěrům komise nevěří a hodlá vyslat do Jižní Koreje své vyšetřovatele, aby zmíněné důkazy prověřili. Představitelé KLDR jsou přesvědčeni, že jihokorejská vláda využívá incident ke svým politickým cílům a k dalšímu zhoršení vztahů mezi oběma Korejemi.

V pátek se sejde k mimořádné schůzi jihokorejská národní rada bezpečnosti. Soul dal již dříve najevo, že nemá v úmyslu provést odvetný útok, ale že bude žádat mezinárodní společenství, aby KLDR potrestalo, pravděpodobně dalšími sankcemi. "Přijmeme vůči Severu prostřednictvím mezinárodní spolupráce přísná odvetná opatření. Musíme Sever přimět, aby přiznal svůj zločin a stal se zodpovědným členem mezinárodního společenství," konstatoval I Mjong-bak.

Korveta Čchonan, kterou zřejmě potopilo severokorejské torpédo, zpátky v docích.

Nalezení vyvážené reakce bude zřejmě hlavním tématem dnes zahajované návštěvy americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové v Tokiu, Pekingu a Soulu.

Jihokorejský tank během cvičení. Napětí mezi Severní a Jižní Koreou roste, Jihokorejci se proto připravují, kdyby přišel nenadálý útok.

Autoři: ,