Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

‚Kradou vše, co můžou prodat.‘ Byznys džihádistů s památkami přidusí karabiniéři

Blízký východ

  6:00
ŘÍM/PRAHA - Pod hlavičkou UNESCO vzniknou zvláštní jednotky k potírání nelegálního obchodu s kulturním dědictvím. Jeho prodej tvoří vedle příjmů z ropy jeden z nejvýznamnějších zdrojů financí pro takzvaný Islámský stát.

Džihádisté na pochodu blízkovýchodními městy (ilustrační snímek). foto: AP

Jsou to již dva roky, co začal takzvaný Islámský stát (IS) dobývat v Iráku a Sýrii jedno území za druhým. Vedle rafinérií nebo bank, včetně té centrální v severoiráckém Mosulu, z níž si radikálové odnesli v hotovosti v přepočtu kolem osmi miliard korun, padla do jejich rukou i na první pohled možná ne tak lákavá kořist. Muzea, archeologická naleziště, umělecké sbírky.

Nemilosrdná kulturní genocida. Připomeňte si památky, jež padly za oběť Islámskému státu

Část starobylých skvostů, jako tomu bylo loni v případě syrské Palmýry, ve svých propagandistických videích demonstrativně zničili. Oháněli se přitom argumentem údajného modlářství a tím, že památky pocházejí z předislámského období. Mimo záběry kamer je ovšem praxe „obrazoborectví“ v podání IS jiná. Islamisté totiž velmi rychle pochopili, že bohatí sběratelé po celém světě jsou za starožitnosti ochotni zaplatit astronomické částky.

Úderné jednotky

Tisíce historických předmětů, které byly dostatečně malé na to, aby bylo možné je přemístit, tak v posledních měsících zamířily z jimi ovládaných území k novým majitelům, zpravidla soukromým sběratelům na Západě. Nejčastější vývozní trasa vede přes Turecko a Jordánsko, výjimkou však není ani Kuvajt nebo třeba Izrael.

„Kradou vše, co můžou prodat, a co nemůžou prodat, to zničí,“ komentoval před časem barbarské řádění islamistů na dva tisíce let starých památkách v Palmýře náměstek iráckého ministra kultury Káis Husejn Rašíd pro list The Washington Post.

Čeští vědci se postavili barbarství Islámského státu. Snaží se zachránit Mosul

Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) přitom až dosud nemohla víc než jen přihlížet, jak jsou památky nevyčíslitelné hodnoty rozebírány na kusy a rozprodávány k financování terorismu. Tomu by se nyní měly pokusit učinit přítrž nové úderné jednotky, složené z expertů této organizace a italských karabiniérů. Jejich vznik minulý týden v Římě oficiálně stvrdili svým podpisem šéfka UNESCO Irina Bokovová a italský ministr zahraničí Paolo Gentiloni.

„Dohoda je důležitým a inovativním krokem v naší snaze získat uznání pro význam kulturního dědictví. Vznik úderné jednotky, zaměřující se na boj proti nelegálnímu obchodu s kulturním dědictvím, která spojuje dohromady experty na kulturní dědictví s italskými karabiniéry, zvýší naše možnosti, jak reagovat při budoucích vyhrocených situacích,“ uvedla Irina Bokovová.

Útok na kulturu? Válečný zločin

Organizace zatím nezveřejnila žádné další podrobnosti o praktickém fungování těchto nových sborů ani to, kde přesně by měly působit. Pouze uvedla, že v případě potřeby bude moci na základě dohody po italské vládě žádat vyčlenění mužů a že budou spadat pod její působnost.

Válka za záchranu křesťanské kultury. Irácký kněz bojuje s teroristy po svém

UNESCO se nijak netají ambicemi pokusit se ty, kteří se na rozprodávání a ničení kulturního dědictví podílejí, dostat před mezinárodní justici. Ta v tomto ohledu umožňuje klasifikovat přímý útok na budovy náboženského, vzdělávacího či uměleckého účelu a historické památky jako válečný zločin. Prvního března by se tak měl před soudem v Haagu zpovídat z válečných zločinů pro ničení starobylých svatyní a památek v malijském Timbuktu v roce 2012 historicky první obviněný, někdejší velitel islámských milic Ansar Dine, Ahmad al Mahdí Al Faqí.

Rozsah řádění radikálů v Mali se nicméně nemůže ani zdaleka měřit s tím, co činí IS v Sýrii a Iráku. A daleko za ním co do nájezdů za účelem zpeněžení historických artefaktů za IS zaostává podle odborníků i třeba taková al-Káida nebo Taliban, kteří mají s jejich prodejem na černém trhu bohaté zkušenosti.

Klášter svatého Eliáše (snímek z roku 2006).
23. srpna informovali syrští aktivisté o zničení chrámu Baal-shamin, jednéz...

Chalífát vydává licence k vykopávkám

Jak před časem uvedla americká agentura Bloomberg, staly se tyto praktiky na území Sýrie a Iráku natolik systematickými, že je to samo vedení takzvaného chalífátu, jež vydává licence k archeologickým vykopávkám s cílem zpeněžit nálezy. Podle dostupných informací povolení vydává „ministerstvo cenných zdrojů“, pod nějž spadá i těžba ropy nebo nerostů.

Americký archeolog Alex Joffe ve svém článku pro magazín The National Interest vysvětluje, že chalífát artefakty, které hledačům vydají archeologická naleziště, posléze daní. Každý objev podléhá dvacetiprocentní dani. Takto ukořistěné nálezy jsou pak vystavovány potenciálním kupcům na sociálních sítích jako Facebook, prodejním portálu eBay nebo přes mobilní aplikace typu Whatsapp.

Sběratelé blízkovýchodních starožitností mají přitom paletu při výběru širokou jako snad nikdy předtím. V Paříži sídlící organizace Financial Action Task Force, která se zaměřuje na praní špinavých peněz, odhaduje, že Islámský stát má aktuálně pod kontrolou asi na čtyři a půl tisíce nalezišť a historicky cenných míst.

Frustrované Romy láká džihád. Šíří se Islámský stát v bulharských ghettech?

Odhady celkové sumy, která takto IS z nelegálního obchodu s kulturním dědictvím plyne, se však různí. Expert z washingtonského Institutu pro politiku na Blízkém východě Matthew Levitt před výborem americké Sněmovny reprezentantů na sklonku roku 2014 uvedl, že tvoří dokonce hned po prodeji ropy jejich druhý nejdůležitější zdroj financí. Ve stejném duchu hovoří i někteří iráčtí představitelé. Podle velvyslance v OSN Mohameda Alí Alhakího islamisté na černém trhu za starožitnosti mohou utržit ročně až 100 milionů dolarů, tedy přes 2,4 miliardy korun.

Americké úřady jsou ovšem v odhadech střídmější, hovoří o „několika milionech dolarů“. Nicméně jsou to právě USA, které představují jednu z nejčastějších cílových destinací kradených starožitností.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!