Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Krajní pravice v Evropě slaví, boj proti islámu ji spojuje s Izraelem

Svět

  9:22
PAŘÍŽ - Evropské krajně pravicové strany stupňují svou protimuslimskou rétoriku, navazují vztahy napříč hranicemi, a dokonce pozdravují Izrael jako baštu proti militantnímu islámu, napsala agentura Reuters.

Plakáty vyzývající k zákazu výstavby minaretů ve Švýcarsku

Vůdkyně francouzské Národní fronty Marine Le Penová v minulých dnech šokovala francouzskou politickou elitu přirovnáním muslimů modlících se mimo své přeplněné mešity k nacistické okupaci.

Švýcarský bojovník za zákaz minaretů Oskar Freysinger v sobotu na pařížské schůzce krajní pravice upozornil na "demografickou, sociologickou a psychologickou islamizaci Evropy". Na schůzce vystoupili také belgičtí a němečtí aktivisté.

Čtěte také:

Geert Wilders, jehož populistická krajně pravicová strana podporuje nizozemskou vládu, minulý týden Reuters řekl, že organizuje "mezinárodní spojenectví svobody", které má sjednotit skupiny "aktivní v boji proti islámu". Krátce předtím Wilders navštívil Izrael, kde podpořil osidlování západního břehu Jordánu a řekl, že Palestinci by měli jít do Jordánska. Ve stejnou dobu byli v Izraeli na návštěvě podobně smýšlející extrémně pravicoví politici z Německa, Rakouska, Belgie, Švédska i odjinud.

Nizozemský protiislámský politik Geert Wilders

"Naše kultura je založena na křesťanství, judaismu a humanismu a Izraelci bojují náš boj. Pokud teď padne Jeruzalém, padne příště Amsterodam a New York," řekl Wilders. I když usiluje o protimuslimské spojence v zahraničí, Wilders řekl, že některé staré krajně pravicové strany jako francouzská Národní fronta nebo britská Národní strana jsou "otevřeně rasistické a já o ně nestojím".

Kampaně proti muslimům nabývají v Evropě půdy. Zvlášť se to projevilo loňským zákazem minaretů ve Švýcarsku a letošním francouzským zákonem zakazujícím plné zahalování tváře na veřejnosti. Podpora takovým krokům se šíří mimo okruh protiimigrantských stran směrem k politickému centru souběžně s tím, jak globalizace a stárnutí evropského obyvatelstva živí obavy voličů o národní svrchovanost, říká přední francouzský analytik Dominique Reynie. Finanční krize podle něho vedla víc voličů k tomu, aby souhlasili s názorem krajní pravice, že jejich politické elity jsou neschopné.

Čtěte také:

"Někteří lidé odmítají to, co považují za změnu svého kulturního nebo náboženského okolí," řekl Reynie listu Le Monde. "Odtud problémy s mešitami, burkami a jídlem halál." Někteří na krajní pravici vidí podobné trendy ve Spojených státech. Wilders se 11. září zúčastnil v New Yorku protestu proti plánované výstavbě mešity poblíž Ground Zero a vůdce Svobodné strany Rakouska Heinz-Christian Strache řekl, že chce navštívit USA a setkat se s vůdci hnutí Tea Party.

Rok 2010 v obrazech

Návštěvy pravičáků v Izraeli jsou podle některých analytiků známkou vytváření "nové krajní pravice" oproti starším extremistům, kteří byli často antisemitští. Vyhlašování podpory Izraeli dává tomuto proudu příležitost stavět se proti muslimům ve svých domovských zemích, protože evropští muslimové jsou často propalestinští, a oslavovat Izrael jako frontovou linii proti militantnímu islámu.

Izraelský deník Haarec pravičáky obvinil, že "mění nepřítele-židovského démona za model muslimského imigranta-zločince" a jezdí do Izraele jen proto, aby se jim dostalo "židovského rozhřešení, které je přivede blíž k politické moci".

Autor: