Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Královská rodina má mít podle Britů jen formální roli

Svět

  12:08
LONDÝN/PRAHA - Britové plánují reformy monarchie a v té souvislosti mluví i o tom, že by královské rodině slušel „skandinávský model“. Její role by tak byla čistě formální.

Zalidněné ulice Londýna foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Britská královská svatba byla ukázkovou demonstrací tradic. Takových, které zemi svazují už pěknou řádku staletí, ale kterým zřejmě už definitivně odzvání. Současná vláda totiž připravuje změny, které by pro Spojené království mohly znamenat dramatický průlom. Už za pár dní, přesně 5. května, půjdou Britové k referendu, v němž budou mít možnost vyjádřit se mimo jiné i k reformě parlamentu a hlavně Sněmovny lordů, která je coby horní komora obsazovaná jen na základě příslušnosti k tomu kterému šlechtickému rodu ukázkovým příkladem feudálních kuriozit.

Vládce 53 zemí

* Britský Commonwealth je volné sdružení Velké Británie a dalších zemí, většinou jejích bývalých dominií a kolonií.

* Formální hlavou společenství je britský panovník, posledních 60 let tedy Alžběta II.

* Členy společenství je celkem 53 zemí světa.

Nad současnou podobou sněmovny se vznáší Damoklův meč už hezky dlouhou dobu – naposledy se o jejím zrušení mluvilo loni v souvislosti se skandálem se zneužíváním poslaneckých náhrad. Pokud dají voliči návrhu zelenou, měla by se sněmovna postupně proměnit v klasickou horní komoru parlamentu, senát.

Hodně se ale mluví i o postavení samotné královské rodiny a o tom, že by se její role měla upozadit – tak jak je tomu dnes například v Nizozemsku, ve Španělsku nebo ve Skandinávii. V současnosti spadá do pravomocí britského panovníka například jmenování předsedy vlády, ale i podepisování zákonů.

Je sice fakt, že Britové mají pro svou královskou rodinu slabost, a dokazují to i nedávné průzkumy veřejného mínění i bleskové ankety médií. Na druhou stranu je pravda, že spoustu lidí otrávily události posledních několika let, hlavně věčné skandálky propírané bulvárem.


Mnohem palčivější problém ale představuje financování života u královského dvora. A v poslední době jakákoliv maličkost s tím spojená. Svatební oběd byl například v režii královny, večerní party pak pořádal její syn a otec ženicha princ Charles. Královna přitom loni odmítla pořádat tradiční vánoční večírek pro zaměstnance Buckinghamského paláce s tím, že "země čelí ekonomickým těžkostem". "S hostinou pro dvě tisícovky vybraných celebrit už takový problém nemá," stěžoval si včera zpravodaji deníku The Guardian Londýňan, který se představil jako Greg. "Někde jsem četl, že nás daňové poplatníky přijde celá ta legrace na 20 milionů liber. Jestli je to pravda, pak jsme fakt přeborníci," dodal ironicky.

Britové doufají, že by se o změny mohl postarat sám William, až se jednoho dne ujme trůnu. Jeho babička, královna Alžběta II., každopádně nemá nic takového v úmyslu. Lpí na tradicích a chce dovládnout jako monarcha, který spravuje i zbytky britského koloniálního panství zvaného britské Společenství (viz box).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!