Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Křišťálový glóbus pro Juraje Herze za mimořádný přínos kinematografii

Kultura

  17:44
KARLOVY VARY - Režisér Juraj Herz převzal Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Stalo se tak v karlovarském Městském divadle před projekcí jeho snímku Petrolejové lampy z roku 1971.

Režiér Juraj Herz převzal cenu za celoživotní dílo foto:  František Vlček, Lidové noviny

Tvůrci více než pětadvaceti celovečerních filmů, z nichž mnohé získaly ocenění na prestižních filmových festivalech, cenu předali prezident MFF v Karlových Varech Jiří Bartoška a umělecká ředitelka přehlídky Eva Zaoralová.

Juraj Herz už byl jednou na karlovarském festivalu oceněn, a to v roce 1986 za snímek Zastihla mě noc. Loni tu ve světové premiéře uvedl hororový film T.M.A., za který pak dostal dvě ceny na festivalu Horrorfest v Jihoafrické republice.

Od 7. října se v českých kinech objeví jeho snímek Habermannův mlýn, který natočil v česko-německo-rakouské koprodukci. V lednu za něj získal prestižní Bavorskou filmovou cenu za režii. Ocenění za herecký výkon dostal Mark Waschke. Na plátně se vedle něj objeví Karel Roden, Hannah Herzsprungová, Ben Becker, Franziska Weiszová, Zuzana Kronerová, Andrej Hryc, Erika Guntherová, Oldřich Kaiser, Jan Hrušínský a Radek Holub.

Příběh Habermannova mlýna je založen na skutečných událostech. Odehrává se v malé vesnici v Sudetech mezi rokem mnichovské dohody 1938 a rokem 1945, kdy končí válka a začíná odsun. Podle Herze ukazuje jednu z nejčernějších kapitol ve vztazích mezi Čechy a Němci, neboť krutosti, které provázely vyhnání, zůstávají dodnes tabu.

"Nemá se oplácet zlé zlým. I proto vyhnání Němců hned po válce nebylo důstojné českého národa. Byly tam msty, obava z toho, že Němci věděli, kdo je udavač, a byl tam i majetek. Tato příkoří nebyla nikdy odčiněna," řekl režisér. Film osobně považuje za částečné vyrovnání se s minulostí.

Autor: