Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Kritika od Rady Evropy: Diskriminace Romů v Česku stále přetrvává

Vzdělávání

  17:01
ŠTRASBURK/PRAHA - Snaha České republiky vymýtit segregaci romských dětí ve školách nebyla zatím úspěšná a diskriminace Romů v této zemi přetrvává i v mnoha dalších oblastech. Navíc v Česku narostl počet projevů xenofobie a netolerance, uvedl v pátek poradní výbor Rady Evropy ve své nejnovější zprávě o situaci poté, co zástupci rady naposledy navštívili Českou republiku loni.

Děti ze základní školy v Ústí nad Labem - Předlicích, kterou navštěvují převážně Romové, dostaly 30. června vysvědčení. foto: ČTK

„Zajištění dostatečného přístupu k vzdělání pro romské děti má zásadní význam pro boj proti diskriminaci Romů ve všech odvětvích společnosti. Česká republika dosáhla určitého pokroku, ale je třeba toho udělat víc,“ sdělil generální tajemník Rady Evropy Thorbjorn Jagland.

Mluvčí ministerstva školství Jarmila Balážová v reakci na kritiku uvedla, že opatření akčního plánu vzdělávání romských se plní nebo už jsou splněna. Ministerstvo také na podporu vzdělávání této menšiny dlouhodobě přiděluje milionové dotace. Má program na podporu integrace romské menšiny a také program na podporu sociálně znevýhodněných romských žáků středních škol a studentů vyšších odborných škol a konzervatoří.

Přestaňte s diskriminací romských dětí, vyzval Brusel Maďarsko

Situace Romů je podle zprávy nejnaléhavějším sociálním problémem v České republice. Mnoho romských dětí je nadále vystaveno segregaci, když jsou umísťovány do takzvaných praktických škol, podléhají výuce na základě omezených osnov a jsou odděleny od většinové školní populace. Podíl romských dětí v těchto školách se zvýšil z 28 procent v průběhu školního roku 2012-13 na 32,4 procenta v roce 2013-14.

Stejné přiležitosti

Výbor RE vyjádřil v této souvislosti politování, že se českým úřadům nepodařilo splnit mimo jiné plán inkluzivního vzdělávání, který by tuto situaci řešil. Jako pozitivní vývoj ale výbor vítá loňskou změnu školského zákona, která má znemožnit umísťování dětí bez mentálního postižení do škol pro děti se speciálními potřebami. Rovněž vyzývá státní orgány, aby bezodkladně přijaly veškerá nezbytná opatření k odstranění postupů, které vedou k segregaci romských dětí ve školách, a aby zajistily rovné příležitosti pro přístup ke všem úrovním kvalitního vzdělávání.

Polovina Romů z ghett nevěří policistům. Mají podle nich předsudky

České ministerstvo školství dnes připomnělo, že loni schválený akční plán počítal se statistickým sledováním vzdělávání romských dětí, zlepšením činnosti školských poradenských zařízení včetně diagnostiky, změnou přístupu k osnovám pro lehce mentálně postižené žáky nebo podporou přípravných tříd a předškolního vzdělávání.

O sběr statistických dat se stará Česká školní inspekce, poslední rok předškolního vzdělávání bude podle novely školského zákona od září 2017 povinný a samostatné omezené osnovy, které se podle kritiků příliš často používají u romských žáků, ministerstvo zrušilo s platností od letošního září. Řada prvků z nich byla převedena do běžného programu pro ZŠ. Děti, které to vzhledem ke svému handicapu budou potřebovat, se od 1. září 2016 budou vzdělávat podle individuálních plánů zohledňujících jejich možnosti. V přechodném období podle nich dokončí své základní vzdělání děti, které jsou nyní na 2. stupni. Neznamená to rušení takzvaných základních škol praktických, tato podpora může být dětem poskytována i tam.

Nárůst xenofobie

Byt vám nepronajmeme, jste Romové, řekla realitka zájemcům. Dostala pokutu

Výbor Rady Evropy upozorňuje také na to, že navzdory vládní politice na podporu tolerance mezi národnostmi ve společnosti je v Česku znát nárůst xenofobie a netolerance. Navíc přetrvávají v některých částech společnosti tvrdé protiromské a protipřistěhovalecké debaty. Výbor je zejména znepokojen tím, že tento druh projevu, kdysi omezený na extrémně pravicové strany, se stal samozřejmostí a dostal se do slovníku hlavních politických stran.

Zubařka odmítla ošetřit romskou rodinu. Teď se musí omluvit a zaplatit 30 tisíc

Mezi doporučení, jak řešit tyto problémy, patří efektivnější monitorování projevů nesnášenlivosti, rasismu, xenofobie a nenávistných projevů, a jejich vyšetřování a uplatňování přiměřených sankcí proti jejich původcům.

Dalším důvodem ke znepokojení je diskriminace Romů v oblasti bydlení a jejich segregace v sociálně vyloučených komunitách. Příkladem toho je existence ubytoven na okraji některých měst, většinou obydlených Romy, kde se rodiny tlačí v malém prostoru a trpí ve velmi špatných životních podmínkách. Výbor doporučuje zlepšení životních podmínek Romů, zejména vytvořením podmínek, které by umožnily přemístění obyvatel ubytoven do přiměřených sociálních bytů.

Autor: