Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Krize ve věznicích: Dozorci se budou o pistole a samopaly střídat

Česko

  7:32
PRAHA - Hospodářská krize nutí vězeňskou službu, aby svým příslušníků odebrala část zbraní. Dnes má každý ze zhruba osmi tisíc příslušníků vězeňské služby vlastní zbraň - pistoli či samopal. To by se mělo do budoucna změnit. Zbraní bude ve věznicích daleko méně a dozorci se o ně budou střídat.
Vězení - ilustrační foto.

Vězení. foto: ABDELHAK SENNA AFP

Pilotní projekt začal už letos ve Věznici Odolov, která leží asi patnáct kilometrů od Trutnova. "V tuto chvíli je tady zhruba o čtvrtinu méně zbraní než dříve. Pokud projekt přijme celá vězeňská služba, tak výhledově počítáme s tím, že by se počet zbraní mohl snížit až o polovinu," tvrdí mluvčí vězeňské služby Markéta Prunerová. Pilotní projekt je podle ní úspěšný a pravděpodobnost, že se brzy rozšíří do všech věznic v České republice, je proto prý "velmi reálná".

Podle mluvčího Věznice Odolov Jiřího Nágla nepřinesl úsporný program v praxi zatím žádné potíže a nedošlo prý ani ke snížení bezpečnosti. "V areálu věznice se zbraně nosit nesmějí. Používají se pouze při eskortách nebo při střežení venku. Dotyčný prostě na začátku směny zbraň nafasuje a uloží ji do přihrádky. Teprve pokud ji potřebuje, vezme si ji k sobě. Logicky tedy platí, že nemůže dojít k nedostatku zbraní a tím ani snížení míry bezpečnosti," tvrdí Nágl.

Podle mluvčího se nepotvrdily ani obavy, že by se dozorci o "cizí" zbraň starali hůře než o svou osobní: "Stav zbraní se pravidelně kontroluje. Navíc není nic snazšího než podle rozpisu služeb zkontrolovat, kdo pistoli odevzdal třeba nevyčištěnou." Kolik peněz vězeňská služba v příštích letech díky snížení počtu zbraní získá, nelze podle Prunerové dnes přesně vyčíslit.
'
Úspory ale zjevně nebudou malé. Vězeňská služba má totiž zhruba osm tisíc příslušníků, a tedy i stejný počet zbraní. Zmizet by jich měla v příštích letech zhruba polovina. "S úsporami počítáme hlavně při nákupu nových a údržbě stávajících zbraní," vysvětluje Prunerová.

Solární panely na střechách českých věznic
Letošní rozpočet vězeňské služby je zhruba 8,4 miliardy korun, což je méně než loni. K citelnému poklesu došlo především u investičních nákladů, které se z loňské půl miliardy scvrkly na sto milionů korun. Vězeňská služba proto zkouší šetřit, kde se dá.

Například věznice v Brně a v Břeclavi plánují pronajmout své střechy energetické firmě. Ta by pak na ně namontovala solární panely a komerčně vyráběla elektřinu. Obě věznice by díky tomu měly mít levnější dodávky elektrického proudu.

Dozorce a uvězněné ale v budoucnu čeká kromě šetření i řada dalších změn. Například ve věznicích v Oráčově a na pražské Pankráci se letos zkouší unikátní izraelský přístroj, který umí rychle a spolehlivě detekovat, zda vězeň nepřišel do kontaktu s drogami či léky. Jestli začne vězeňská služba přístroj používat, je ale otázka. Je totiž mimořádně nákladný.

Televize Nova navíc nedávno informovala, že vězeňská služba uvažuje o tom, že by v nejlehčích typech věznic částečně povolila používání mobilních telefonů. Již příští rok by se účelnost tohoto nápadu měla ověřit ve věznici Pouchov. "Chceme tak dosáhnout větší diferenciace mezi odsouzenými a tím i zvýšit motivaci dostat se do věznic mírnějšího typu," vysvětluje vězeňská služba na svém webu.