Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Kruté popravy protiletadlovou zbraní? Děsivá realita, naznačují snímky z KLDR

Svět

  6:00
Lidské tělo roztříštěné hlavněmi kulometů. Okázalá krutost popravy protiletadlovou zbraní, jejíž obětí se měl stát severokorejský ministr obrany Hjon Jong-čol, ladí se senzačním tónem zpráv o KLDR. Důkazů se nedostává a oddělit skutečnost od planých fám je mnohdy nemožné. Satelitní snímky však naznačují, že drakonické účtování s odsouzenci je v Severní Koreji realitou.

Satelitní snímek, který podle analytiků z Výroku pro lidská práva v Severní Koreji zachycuje veřejnou popravu protiletadlovou zbraní ZPU-4. foto: HRNKReprofoto

“Většina zločinců, kterým se dostane odpuštění, pravděpodobně spáchá další zločin... Nastal čas, kdy pouhá slova nestačí. Zvuk střelby musí doprovázet zničení nečistých a nepřátelských elementů, a je-li to nezbytné, veřejné popravy musí přivést masy k rozumu.“ 

ČANGOVO SVĚDECTVÍ

Tolik údajný citát z „Nařízení 9.8“, dokumentu, jenž podle časopisu New Focus International vznikl v listopadu 2014 z direktivy nejužšího vedení severokorejského režimu. New Focus International, který sdružuje přeběhlíky pod redakčním vedením uprchlého básníka Čang Čin-sunga, uvádí, že cílem přijatých opatření je hlubší „militarizace státní a lidové bezpečnosti“, která má ještě posílit rigidní kontrolu režimu nad obyvateli země.

Politika strachu

Veřejné popravy jsou jedním z nejúčinnějších nástrojů páteře totalitních režimů - politiky strachu. Severokorejský režim, vyškolený mistrem represí Sovětským svazem, má v zastrašování svých obětí mnohaletou praxi, jež se datuje už do éry „věčného prezidenta“ Kim Ir-sena (správněji Kim Il-songa - pozn. red.) Přesto se svědectví přeběhlíků shodují na tom, že stávající vládce KLDR Kim Čong-un přitvrzuje. Minimálně v metodách.

Hjon Jong-čol na konferenci v Moskvě.

(Nepotvrzená) zpráva o popravě generála Hjon Jong-čola protiletadlovou zbraní je totiž pouze nejnovější kapitolou v dlouhém příběhu boje mezi špičkami severokorejské diktatury. Ten v zemi údajně zuří přibližně od roku 2009, kdy se režim ve světle chřadnoucího zdraví Kim Čong-ila začal chystat na nadcházející mocenskou tranzici. A nástup Kim Čong-una mu přítrž neučinil. Naopak: odborníci se domnívají, že mladý a nezkušený, a proto mnohými nepříliš respektovaný vůdce se při upevňování své autority potýká se nepříjemnými potížemi, čímž lze vysvětlit kruté účtování se skutečnými i domnělými soky. 

KLDR: Čang zradil vřelou otcovskou lásku, budiž třikrát proklet!

Připomeňme některé zprávy z posledních let. Generál a náměstek ministerstva obrany Kim Čol je obviněn z pošpinění památky Kim Čong-ila a popraven salvou z minometu (2012). Stínový vůdce (a Kimův strýc) Čang Song-tchek je postaven před popravčí četu za „proradnou vlastizradu“, brzy poté připraví protiletadlové zbraně o život dvojici jeho blízkých spolupracovníků (2013). Další jedenáctka s Čangem spjatých prominentů je popravena, jeden z nich prý plamenometem, o pár měsíců později mizí šestice dalších činitelů (2014). KLDR odvolává ohlášenou Kimovu cestu do Moskvy a objevuje se informace o likvidaci patnácti dalších vysokých funkcionářů (duben 2015). A konečně: ministr obrany Hjon Jong-čol je podle jihokorejské rozvědky rozstřílen protiletadlovou zbraní, údajně poté, co trestuhodně podlehl spánku na vojenské přehlídce (duben, resp. květen 2015).

Kim Čong-un monitoruje zkušební odpal raket, který provedla 851. jednotka...
Čang Song-tchek na archivním záběru se zesnulým Kim Čong-ilem

Neobvyklá aktivita

Popravovat odsouzené těžkými zbraněmi? Prakticky komplikované, přísně logicky absurdně zbytečné - po ideologické stránce ovšem teoreticky účinné. Viz výše citované Nařízení 9.8. A navíc: zprávy o drastických popravách se pravděpodobně aspoň zčásti zakládají na pravdě. Podobně jako u potvrzené expanze koncentračních táborů, také zde jsou dokladem satelitní snímky, tvrdí nedávná zpráva nevládní organizace Výbor pro lidská práva v Severní Koreji (HRNK).

Ta při analýze satelitních záznamů na podzim minulého roku zaznamenala neobvyklou aktivitu u armádního výcvikového střediska Kangkon, jež leží přibližně dvacet kilometrů severně od Pchjongjangu. Areál údajně využívají jak příslušníci ministerstva státní bezpečnosti a generálního štábu Korejské lidové armády, tak studenti nedaleké elitní vojenské akademie, a to především k výcviku střelby z ručních lehkých zbraní.

ZPU-4

ZPU-4 je dnes již poměrně zastaralá protiletadlová zbraň sovětské provenience (zavedená v roce 1949). Skládá se ze čtyř 14,5 mm kulometů umístěných na vlečném podvozku. Palebný dosah je 8000 metrů, maximální výška dostřelu 5000 metrů.

Protiletadlová zbraň ZPU-4.

Místo obvyklých jednotek se však v říjnu na snímcích objevila baterie šesti protiletadlových zbraní ZPU-4. Několik metrů za nimi lze rozpoznat řada jednotek a ještě dál za nimi pět dodávek, jedno velké nákladní auto a jeden autobus - což podle pozorovatelů HRNK naznačuje, že událostem přihlíželi vysocí činitelé. A fotografie především zachycují řadu cílů rozmístěných pouhých třicet metrů před hlavněmi ZPU-4. 

Prostá demonstrace či zkouška šestice ZPU-4 na daném místě a vzhledem k jejich mohutné palebné síle a dosahu nedává smysl, vyvozují analytici HRNK. Jejich závěr tudíž zní: „Nejvěrohodnější vysvětlení je děsivá veřejná poprava. Každý, kdo se stal svědkem škody, kterou umí na lidském těle napáchat jediná (zbraň) 0.50 kalibru, se musí otřást hrůzou, pokud se jen pokusí představit baterii 24 kulometů pálících na lidské bytosti. Těla by to v podstatě rozdrtilo na prach. Popsat krutost takového činu jako „drastický a neobvyklý trest“ by bylo hrubým podceněním.“ 

Počet poprav roste

Zvláštní výbor OSN vloni v únoru vydal obsáhlou zprávu založenou na svědectvích řady očitých svědků, kterou plasticky popsal drakonické metody totalitního teroru v KLDR. Ty přirovnal k nemilosrdné praxi nacistického Německa. 

Hrozivé sny se mi zdají dodnes, říká Severokorejec, který utekl z Tábora 14

„Klíčem k politickému systému je dozor, nátlak a strach. Veřejné popravy a vynucená zmizení do politických vězeňských táborů jsou nástroji, kterými (režim) obyvatelstvo manipuluje do podřízeného postavení,“ uvádí zpráva. Konstatuje také, že „počet politicky motivovaných veřejných poprav se zvyšuje. Závažnost, rozsah a podoba těchto zločinů odhalují stát, který v současném světě nemá obdoby. “

Kresby bývalých vězňů táborů v Severní Koreji.
Kresby bývalých vězňů táborů v Severní Koreji.

Kresby bývalých vězňů táborů v Severní Koreji

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...