Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Krvavé střety v Káhiře. Kontrarevoluce, míní premiér

Svět

  10:41aktualizováno  18. prosince 7:17
KÁHIRA - V egyptském hlavním městě Káhiře již třetím dnem pokračují střety mezi demonstranty a bezpečnostními silami, které si doposud vyžádaly deset mrtvých a stovky zraněných. Informovala o tom agentura Reuters.

Lidé v Káhiře si chrání hlavu před kameny, které po sobě hází policisté s demonstranty. foto: Reuters

Vojenská policie po půlnoci zaútočila na demonstranty na náměstí Tahrír. Bezpečnostní síly již předtím pronásledovaly protestující v bočních ulicích, srážely je na zem a bily. Místní televize odvysílala záběry, na kterých vojáci strhávají stany demonstrantů a zapalují je.

Při pátečních střetech v Káhiře zemřelo deset lidí a dalších 441 osob je zraněno, oznámilo tamější ministerstvo zdravotnictví. Nepokoje v centru egyptské metropole pokračovaly i v sobotu, z místa se ozývala střelba a byl vidět stoupající dým. Premiér Kamál Ghanzúrí označil nepokoje za kontrarevoluci.

Násilí vyprovokovalo zbití jednoho z demonstrantů

Vojáci a policisté v pátek rozháněli lidi demonstrující od listopadu před sídlem vlády. Násilí vyprovokovalo zbití jednoho z demonstrantů zaznamenané na kameru a šířené sociální sítí internetem. Vládní represe sílí, soudí agentura AP s poukazem na to, že vojáci dnes na ulicích tloukli před svědky a kamerami i ženy.

S odvoláním na očité svědky AP uvedla, že vojáci zadrželi některé lidi, které poté mučili i pomocí elektrošoků. "Podlahu pokryla krev a jeden důstojník řekl vojákům, ať krev utřou," řekl agentuře jistý místní novinář, kterého prý vojáci krátce zavlekli s jinými zadrženými do budovy parlamentu. Podle jiného svědectví jednu ženu voják fackoval a nutil ji, aby se omluvila za účast v protestu.

Ganzúrí v sobotu připustil, že 18 ze zraněných bylo zasaženo střelnou zbraní, ale tvrdil také, že vojáci ani policisté pušky nepoužili. Ujistil rovněž, že na demonstranty nebudou střílet ani v budoucnu.

Policisté zřizují pořádek dlouhými holemi.

Po několika hodinách nočního klidu bylo ráno násilí obnoveno, stovky demonstrantů přišly vyzbrojeny hořlavými bombami, vojáci holemi. Lidé, kteří kempovali od konce listopadu poblíž sídla vlády na protest proti jmenováním Ghanzúrího do čela vlády, museli své stany opustit. Podle agentur stany hoří, ale není jasné, kdo je zapálil.

Kontrarevoluce?

Sídlo vlády je v blízkosti centra jarních i pozdějších nepokojů, náměstí Tahrír. Ze záběrů televize Al-Džazíra je vidět, že se policie snaží zabránit rozšíření protestů na toto centrální místo Káhiry. Policie zablokovala dráty a zátarasy ulice v okolí parlamentu.

Policisté a vojáci hází na demonstrující ze střech kamení, takže mnozí z účastníků nepokojů měli na hlavách helmy. Plameny začaly šlehat z budovy ministerstva dopravy, které je blízkosti Tahríru.

Ghanzúrí prohlásil, že lidé, kteří se snaží dostat na náměstí nyní, "nepatří k revoluční mládeži", jež tam protestovala na jaře. "To není revoluce, ale kontrarevoluce," řekl. Vidí za ní lidi, kteří si nepřejí dobro Egypta.

Probíhají volby

Násilí v Egyptě se obnovuje v době parlamentních voleb, rozdělených do etap a trvajících od listopadu do ledna. V dosavadních kolech zjevně vedou islamisté nad liberály.

Při jarních nepokojích zemřelo na 800 lidí, když byly protesty obnoveny těsně před zahájením voleb v listopadu, zemřely další čtyři desítky lidí.

Muhammad Baradej, který v minulosti vedl Mezinárodní agenturu pro atomovou energii a s nímž se počítá jako s jedním kandidátů prezidentských voleb, na Twitteru k nynější vlně nepokojů napsal: "I když byl protest před vládní budovou nelegální, bylo nutné proti němu zasáhnout tak brutálně a divoce a v rozporu s lidským právem?" .

Autoři: ,