Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Krveprolití v neklidném Sin-ťiangu: čínská policie zastřelila 14 lidí

Afghánistán

  10:53
PEKING - Čínská policie zastřelila v neděli večer 14 lidí při nepokojích v neklidné Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang na severozápadě země, kde žije muslimská menšina. O život přišli také dva policisté. Informovaly o tom v pondělí místní úřady.

Čínské paramilitární jednotky - ilustrační fotografie. foto: Reuters

Ke střetům došlo v jedné z vesnic poblíž města Kašgar poté, co tam policisté přijeli, aby zatkli několik "podezřelých zločinců". Podle čínských úřadů dav na příslušníky bezpečnostních sil zaútočil noži a výbušninami. "Policie reagovala rázným zákrokem," sdělila vláda v krátkém prohlášení s tím, že dva lidé byli rovněž zatčeni a bylo zahájeno vyšetřování případu.

Teroristé?

Mluvčí exilového Světového kongresu Ujgurů Dilsat Rasit nedělní incident označil za nejnovější případ, kdy čínské bezpečnostní složky raději zabijí podezřelé na místě, než aby je zatkly a postavily před soud. "Zastřelí lidi a pak je nazvou teroristy. Zbavují je tím práva hájit se před soudem," podotkl Rasit. Jak připomněla agentura AP, policie rovněž usmrtila devět ozbrojenců při jejich útoku na policejní stanici poblíž Kašgaru z minulého měsíce.

Čínská vláda násilnosti ze Sin-ťiangu, kde žije ujgurská menšina vyznávající islám, obvykle označuje za teroristické činy, z nichž obviňuje separatistickou Islámskou stranu Východního Turkestánu (ETIM). Řada expertů a organizací pro lidská práva nicméně pochybuje, že by tyto útoky byly pečlivě organizovány.

O represivní politice Pekingu vůči Sin-ťiangu:

Ujgurští aktivisté vidí příčinu nepokojů a napětí v oblasti především v kulturním a náboženském útlaku Ujgurů, jejichž podíl v regionu dnes činí kolem 45 procent, a v masivním přistěhovalectví etnických Chanů (Číňanů), jehož cílem je podle Pekingu ekonomický rozvoj Sin-ťiangu. Oblast, především její ujgurská populace, ale zůstává chudá, a z ekonomické podpory profitují zejména Chanové.

Tvrdá ruka Pekingu

Obránci lidských práv kritizují Čínu, že dlouhodobě zveličuje hrozbu ujgurských teroristů, aby ospravedlnila tvrdou nadvládu nad Sin-ťiangem, který oplývá energetickými zdroji a leží strategicky na hranicích s Indií, Pákistánem, Afghánistánem, Ruskem a dalšími středoasijskými státy.

Zprávy ze Sin-ťiangu je složité ověřit z důvěryhodných zdrojů, protože oblast je pod přísnou kontrolou čínských bezpečnostních sil, konstatuje zpravodajský server BBC News. Peking dále zpřísnil bezpečnostní opatření v Sin-ťiangu letos na podzim poté, co policie zadržela pětici podezřelých Ujgurů v souvislosti s předpokládaným sebevražedným atentátem na pekingském náměstí Nebeského klidu. Atentát si v říjnu vyžádal pět obětí.

Autoři: ,

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...