Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

KSČM se přihlásila k odkazu Klementa Gottwalda

Česko

  17:17
PRAHA - Vedoucí představitelé KSČM, v předvečer 90. výročí založení komunistické strany, položili v pražském Karlíně v bývalém Národním domě věnec. Kytici dali také na hrob komunistického prezidenta Klementa Gottwalda na pražských Olšanských hřbitovech.

Uctili tak podle poslance Jiřího Dolejše památku zakladatelů a významných představitelů KSČ.

U Gottwaldova hrobu se odpoledne ještě sešli pražští komunisté. Návštěva byla mimořádná. Pravidelné akce koná pražská KSČM na Olšanech, kde jsou uloženy ostatky nejen Gottwalda, ale i jiných komunistů, v den výročí komunistického převratu v únoru 1948 a na podzim při výročí Gottwaldova narození.

V sobotu 14. května se bude při příležitosti výročí vniku Komunistické strany Československa podle vedoucí mediálního oddělení KSČM Věry Žežulkové konat v pražském sídle strany mezinárodní odborný seminář historiků. Jednání bude uzavřené a vstup jen pro zvané, uvedla.

Klement Gottwald (1896 - 1953)

Klement Gottwald Československý komunistický politik přímo napojený na Moskvu, který zavedl v zemi totalitní režim. Působil jako poslanec Národního shromáždění (1929). Po zákazu komunistické strany emigroval do Sovětského svazu. V roce 1945 se vrátil do Prahy jako místopředseda československé vlády. Od stejného roku až do své smrti byl zároveň předsedou KSČ.
Po vítězství KSČ ve volbách v roce 1946 byl pověřen sestavením vlády. Po abdikaci prezidenta Beneše v roce 1948 se Klement Gottwald stal prezidentem Československé republiky, která se stala republikou totalitní. Za jeho vlády došlo k mnoha politickým vykonstruovaným procesům i justičním vraždám. Zemřel v roce 1953.

"KSČM se hlásí k tradicím komunistického hnutí z dob, kdy skutečně komunisté stáli v čele při obhajobě zájmů neprivilegovaných vrstev. Kdy usilovali o prosazení sociálních práv a spravedlnosti proti antihumánnímu kapitalismu, bojovali proti válce, proti zotročování národů, za sociální i národní zájmy," uvedl výkonný výbor KSČM v dnešním prohlášení k výročí založení strany.

Psali jsme

První pokus o socialismus přinesl podle dnešního vedení KSČM významné pozitivní výsledky, především v sociální oblasti, v přístupu ke vzdělání, ke kultuře, poskytl lidem práci a zrušil sociální přehrady ve společnosti. Komunisté připouštějí, že "měl i závažné chyby", které přispěly k politickým perzekucím a procesům, od nichž se KSČM "opakovaně jasně distancovala".

Autoři: ,