Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Ku Klux Klan ho stál místo, teď má být šéfem justice. Senát USA bude grilovat Sessionse

Svět

  6:00
WASHINGTON/PRAHA - Málo lidí ve Washingtonu dostává druhou šanci. Republikánskému senátorovi z Alabamy Jeffu Sessionsovi se to ale poštěstilo. V úterý předstoupí před justiční výbor Senátu tak jako v roce 1986, kdy nebyl nominován na místo federálního soudce kvůli rasistickým komentářům. Šance, že se i po grilování v Senátu stane tentokrát ministrem spravedlnosti, je ale vysoká.

Jeff Sessions, kandidát na šéfa justice, nechvalně proslul svým málo kritickým postojem ke Ku Klux Klanu. Kvůli němu přišel i o post federálního soudce v roce 1986. Jinak ale uspěl jako alabamský ministr spravedlnosti i senátor, své senátorské křeslo si drží už 22 let. S Trumpem je pojí tvrdá kritika imigrace i nesouhlas s volebním zákonem. foto: Reuters

Úterní slyšení před komisí a Senátem nebude lehké. Demokraté mají v plánu favorita nastupujícího prezidenta Donalda Trumpa pro post šéfa justice zpovídat z jeho problematických názorů v oblasti spravedlnosti a občanských práv. Počátečním bodem by měla být historie rasisticky nešetrných komentářů, které před lety zhatily Sessionsovo jmenování federálním soudcem.

MINISTR PRO VNITŘNÍ BEZPEČNOST TO MÁ JISTÉ

John Kelly je Trumpův kandidát na post ministra pro vnitřní bezpečnost....

Očekává se, že druhé úterní grilování se obejde bez problémů. Generál John Kelly, Trumpův kandidát na post ministra pro vnitřní bezpečnost, by měl by být prvním armádním činitelem v čele tohoto resortu. Jeho úkolem je zabezpečovat vnější hranice státu, kontrolovat imigraci, ale i otázka kyberbezpečnosti.

Podle amerického listu New York Times bude pro Kellyho největší výzvou právě hrozba ze strany Ruska a jeho hackerské útoky. V minulosti se vůči ruské straně vymezoval hlavně kriticky jako k hrozbě americké vedoucí pozici na západní polokouli. Hovořil také o tom, že ruský prezident Vladimir Putin se obrátil k studenoválečným taktikám, jak podrýt pozici USA ve Latinské Americe.

Za další výzvu je považován Trumpův plán postavit zeď na hranicích s Mexikem, což přinese nutnost zvýšit počet pohraničních agentů na ostře sledované linii mezi oběma státy.

Šéf demokratů v Senátu Chuck Schumer uvedl, že se musí zaměřit na Sessionsovy názory ohledně imigračního a volebního práva. „Doteď byl nejvíce aktivním členem Kongresu proti imigraci,“ projevil nespokojenost s kandidátem Schumer minulý týden. Nelíbí se mu ani to, že v pozici ministra spravedlnosti by senátor z Alabamy mohl být proti zákonu o volebním právu. Pozici šéfa justice totiž demokraté chápou jako ochránce současného zákona.

Kandidát na ministra spravedlnosti byl prvním senátorem, který oficiálně podpořil Donalda Trumpa v předvolebním boji a sdílí s ním především radikální pohled na imigraci. Staví se proti udělování občanství přistěhovalcům a hlasoval téměř proti všem zákonům, které nějaký způsob zisku občanství obsahovaly. Jedním z důležitých Sessionsových témat je i omezení legálního přistěhovalectví.

Začíná grilování Trumpových ministrů. Co jim stojí v cestě do úřadu?


Podle serveru Time je ale těžko možné odhadovat, jak se projeví v budoucnu, protože v minulosti už v několika případech ukázal protichůdné názory. V roce 2006 například alabamský senátor hlasoval pro obnovení zákona o volebním právu na 25 let, v roce 2013 se pak ale radoval, když Nejvyšší soud zamítl největší přednosti tohoto zákona.

Stačí podpora republikánů

Jedním ze zákonodárců, kteří se se Sessionsem sešli ještě před senátním slyšením, je demokrat Richard Durbin. S Trumpovým favoritem na post šéfa justice dříve spolupracoval na zákonu o reformě trestů za prodej kokainu ve formě cracku. „Oba víme, jaké má ten druhý názory. A mohu říci, že po naší schůzce se naše pozice nijak neposunuly,“ citovalo Durbina několik světových médií.

CHARTA 77

Do Sessionsových karet ale hraje, že ani Durbina ani jeho demokratické kolegy v komisi pro potvrzení ve funkci potřebovat nebude. A mezi republikány v Senátu není na obzoru nikdo, kdo by avizoval, že pro alabamského senátora hlasovat nebude.

V roce 1986 přišel Jeff Sessions o post federálního soudce kvůli kontroverzním vyjádřením na adresu Ku Klux Klanu. „Respektoval jsem je, ale pokud kouří marihuanu, rozhodně nemohu dál,“ měl říct jako alabamský prokurátor v roce 1983 o případu vraždy černého mladíka členy rasistické organizace, když se dozvěděl, že její členové před lynčem kouřili marihuanu.

„Nejsem ten Jeff Sessions, jehož obraz se moji odpůrci snažili vytvořit. Nejsem rasista. Nejsem necitlivý k černochům. Podporoval jsem občanská práva v Alabamě,“ řekl v roce 1986 na svoji obhajobu, ale ani republikány vedená komise tehdy jeho nominaci nepodpořila.

Rodákovi z Alabamy to ale kariéru nezbrzdilo. Stal se šéfem justice ve svém státě v roce 1995 a rok poté senátorem a také členem komise, která jej léta před tím odmítla.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!