Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Kubánec protestoval před ambasádou. Proti vraždám disidentů

Česko

  19:02
PRAHA - Před kubánským velvyslanectvím v Praze v pátek demonstroval Rolando Jiménez Posada, známý kubánský disident, jemuž loni v říjnu poskytla Česká republika jako prvnímu Kubánci azyl.

Rolando Jiménez Posada protestoval před kubánskou ambasádou. foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Posada, s nímž se údajně po případném politickém převratu na Kubě počítá jako s ministrem vnitra, chtěl především upozornit na nedávnou vraždu dvou kubánských disidentů.

ČTĚTE O VI. SJEZDU KOMUNISTICKÉ STRANY KUBY

Bývalý politický vězeň si 20. květen nevybral náhodou. "Kuba dnes slaví nezávislost na Španělsku, a tak si toto výročí připomínají všechny disidentské organizace po celém světe," vysvětlil serveru Lidovky.cz Posada.

Hlavním důvodem protestu se staly poslední události na "ostrově svobody", kde se souhlasem režimu umlátili dva disidenty: Orlanda Zapatu a Juana Wilfreda Sota. Jejich jména měl Kubánec napsaná na transparentu. Pravděpodobně právě z kubánské ambasády zavolali policisty, kteří následně Posadu legitimovali.

Rolando Jiménez Posada protestoval před kubánskou ambasádou.

Odpůrce režimu strávil léta v drsných podmínkách kubánských věznic, loni byl ale propuštěn po dohodě vlády a katolické církve společně s 51 dalšími disidenty. Podmínka byla jediná: opustit Kubu. "Vězněno zůstává dalších 100 lidí, asi 37 je ve vazbě," odhaduje.

Podmínky jsou přitom v kubánských vězeních velmi špatné. "Nejsou dodržovány ani základní podmínky zacházení s vězni, vzali mi oblečení, mnohokrát mě zmlátili," upozorňuje Posada, který podle svých slov strávil jen na samotce osm let, bez jediné informace o dění venku.

Perzekuce se dočkala i Posadova rodina."Pravidelně k nám chodily 'úderné brigády', které nám vždy vymlátily byt, syn nemohl chodit do školy," popsal.

Posada je v Česku spokojený, uplatnil se jako právník v advokátní kanceláři, přesto se chce do rodné země co nejdříve vrátit. "Doufám, že se mi to povede do 10. prosince, kdy je den lidských práv," vysvětlil. Další možností je přesun do Spojených států, kde je početná kubánská komunita.

Vystudovaný právník na Kubě původně pracoval jako šéf protidrogového policejního oddělení. "Pomáhal jsem celé řadě lidí a seznámil se tak s odlišnými názory. Také mi vadilo, že mnoho dětí stranických funkcionářů bylo zapleteno do obchodu s drogami, ale nešlo je postihnout," dodal Posada.

Rolando Jiménez Posada protestoval před kubánskou ambasádou.

Velkým problémem jedné z posledních bašt komunismu je podle uprchlíka absence přístupu obyvatel k objektivním informacím. "O České republice například kubánská média tvrdí, že je to velmi zaostalá země, kde je mnohem víc problémů než na Kubě."

Kubánský prezident Raúl Castro nedávno vyhlásil řadu reforem v hospodářské oblasti, kdy například povolil drobné podnikání. Slíbil také, že nejvyšší politické funkce budou omezeny na deset let. Posada je však k těmto krokům skeptický. "Nikdy nesplnili, co slíbili," varuje. Režim by podle něj mohl padnout za 5 nebo 6 let, v současnosti je totiž ve velké politické i ekonomické krizi a mladí lidé se s ním neidentifikují. "Bude ale potřeba počkat, až vládnoucí starci z logických důvodů odejdou," dodává.

Autor: