Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Kubiceho lákaly VV, měl být dvojkou za Johnem

Česko

  12:30aktualizováno  12:49
PRAHA - Nominace plukovníka Jana Kubiceho na ministra vnitra byla od premiéra Petra Nečase nečekaným tahem. Přestože předem avizoval, že ODS chce na vnitru nestraníka, Kubiceho nominace překvapila. S nestranickým kandidátem nemají problém ani Věci veřejné.

Jan Kubice foto: Stanislav PeškaČTK

Podle informací LN měl totiž Kubice před loňskými volbami od Víta Bárty na stole nabídku, aby se stal volební dvojkou pražské kandidátky za Radkem Johnem. Toho nyní na ministerstvu vystřídá.

K tématu


S nápadem, aby byl ministrem vnitra Kubice, seznámil své kolegy až včera ráno premiér Petr Nečas. VV prosazovaly jiného kandidáta – Petra Mlsnu, premiérova poradce pro legislativu.

O Kubicem se spekulovalo
Kubiceho jméno se však v souvislosti s postem ministra vnitra objevilo již před pondělním jednáním K12. A to i přesto, že svoje návrhy držely všechny tři koaliční strany až do poslední chvíle v tajnosti. Jasno bylo až po šestihodinovém nočním jednání koaličních lídrů.

Prezident Václav Klaus nechtěl nominaci Kubiceho příliš komentovat. "Zprávy jsem dostával mezi jedenáctou a třetí ráno, takže nic podrobného o tom nevím," řekl. Hlava státu však mírnila nadšení z noční dohody, je totiž třeba vyčkat zda "dohodu lídrů ODS, TOP 09 a VV ještě nerozbourají poslanci". Otevřeně se totiž mluví o tom, že poslední Nečasův tah ještě zvýší pnutí uvnitř ODS.

Přehledná infografika

ČSSD proti Kubicemu
Ostře se proti ministerské nominaci postavila opoziční ČSSD v čele s bývalým předsedou Jiřím Paroubkem. Ten hnal bývalého policistu  k soudu kvůli tzv. Kubiceho zprávě, která byla zveřejněna těsně před volbami v roce 2006.

"Při příští změně vlády bych doporučil panu Nečasovi, až bude chtít nějakého nového ministra spravedlnosti, aby sáhl po Kajínkovi. A ministrem financí se může stát pan Kožený," obul se exšéf ČSSD do premiéra.

Jiří Paroubek při rozhovoru pro LN.

Jak Paroubek, tak bývalý ministr vnitra za ČSSD František Bublan poukazují na to, že Kubice je spolumajitelem bezpečnostní agentury. "Pokud šlo o to, aby v té pozici nebyl někdo, kdo je spjat s detektivní kanceláří, tak já se tady dívám na webové stránky SUB S.A., kde pan Kubice a pan Vlas, hlavní to autoři Kubiceho zprávy, která ovlivnila výsledky voleb do sněmovny v červnu 2006, nabízejí své služby - kromě jiného detektivní," uvedl Paroubek pro server Lidovky.cz.

Firmu zabývající se bezpečnostním poradenstvím Kubice založil v roce 2008, kdy odešel ze státních služeb.

Kdo je Jan Kubice

Vizitka možného kandidáta na nového ministra vnitra Jana Kubiceho (57), někdejšího šéfa policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ):

Datum narození: 3. října 1953

Současná činnost: spoluvlastník soukromé firmy zabývající se bezpečnostním poradenstvím SUB S.A., s.r.o., od roku 2008.

Praxe před rokem 1989: po střední škole pracoval jako mistr v podniku Vodní stavby, později byl vedoucím zásobování.

Politické či občanské aktivity: před rokem 1989 měl blízko k disidentskému hnutí, pohyboval se v evangelických kruzích, dobře se znal s evangelickým duchovním a pozdějším poslancem za Unii svobody Svatoplukem Karáskem.

Působení u Policie ČR: k policii nastoupil po roce 1989; v letech 1991 až 1992 byl ředitelem Služby na ochranu objektů zvláštního významu tehdejšího Federálního policejního sboru, která se zabývala například ochranou jaderných elektráren; v letech 1993 až 1994 řídil Ochrannou službu Policie ČR, která zabezpečuje ochranu vysokých ústavních činitelů; od ledna do prosince 1994 byl ředitelem útvaru operativní dokumentace kriminální policie; od ledna 1995 do prosince 2007 stál v čele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), který se zabývá především vyšetřováním násilné trestné činnosti organizovaného charakteru; od policie odešel počátkem roku 2008 po neshodách s tehdejším ministrem vnitra Ivanem Langrem (ODS) a vedením policie; u policie dosáhl hodnosti plukovníka.

Ostatní: - V květnu 2006, čtyři dny před volbami do Poslanecké sněmovny, jako šéf ÚOOZ předal Kubice členům sněmovního branného a bezpečnostního výboru zprávu, v níž uvedl, že organizovaný zločin přerostl do státní správy a že někteří politici z ČSSD se snaží zmařit vyšetřování některých případů.

Zmínil se mimo jiné o vraždě kontroverzního podnikatele Františka Mrázka či údajné korupční kauze biolíh. Část utajovaného dokumentu poté unikla do médií. Podle ČSSD byla zpráva nepravdivá a poškodila její dobrou pověst.

Kubiceho proto žalovala sociální demokracie i její bývalý předseda Jiří Paroubek. Soud Paroubkovu žalobu zamítl, strana ji později stáhla.

- Letos v lednu v jedné z debat o odhalování a vyšetřování korupce Kubice uvedl, že vždy když ÚOOZ v minulosti vyšetřoval případ, v němž figurovali politici, přišla změna dozorového státního zástupce. Zároveň připustil, že mohlo jít o výsledek snahy politiků ovlivnit vyšetřování kauz.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...