Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Washingtonský Capitol. Kukuřičné klasy na antických sloupech

Pohled Zdeňka Lukeše

  6:38
Dnes - i v několika příštích vydáních - bude tato rubrika věnována pozoruhodným stavbám na území Spojených států. Představí nejen budovy z dob minulých, ale i těch nepříliš dávných. Jako první je na řadě jeden z amerických symbolů - washingtonský Capitol.

Monumentální budova washingtonského Capitolu uzavírá jeden a půl míle dlouhý zelený pás, z obou stran obklopený budovami muzeí a galerií. Bílou kolosální stavbu završuje mohutná kupole. foto: Zdeněk Lukeš

Lokalitu pro nové hlavní město Spojených států vybral v roce 1790 první americký prezident George Washington na pomezí států Maryland a Virginia. Území města leží v oblasti zvané District of Columbia, která byla vyčleněna z obou sousedících zemí a stalo se z ní samostatné vládní území.

S výstavbou se začalo na sklonku osmnáctého století podle urbanistického projektu francouzského architekta Pierra Charlese L’Enfanta. Územní plán byl zhotoven ve stylu tehdy dominujícího klasicismu, tedy se sítí pravoúhlých ulic na mírném svahu, který klesá k řece Potomac. Poblíž řeky pak vznikl jakýsi kříž, jehož kratší ramena tvoří široké parkové pásy, které jsou ukončeny Bílým domem na severním konci a Jeffersonovým památníkem na jižním. Delší ramena směřují na východk Capitolu jakožto sídlu amerického Kongresu a na protějším, západním konci k Lincolnovu památníku.

Zhruba na křížení těchto os (ale ne zcela přesně) byl v osmdesátých letech devatenáctého století vztyčen mohutný obelisk - Washingtonův památník, jenž je hlavní výškovou dominantou metropole.

Lékař stavitel

Jednou z prvních budov se pak stala prezidentská rezidence, tedy Bílý dům, jehož autor James Hoban tuto nepříliš velkou stavbu navrhl samozřejmě rovněž v klasicistním stylu (dnešní podoba je ovšem poněkud jiná - později přibyl půlkruhový rizalit a nástavba, tyto změny ovšem respektovaly původní charakter architektury, a působí tak celkem přirozeně). Zhruba v téže době se začalo pracovat na návrhu další stěžejní budovy - Capitolu. Od dnešního stavu s charakteristickou obrovskou kupolí se ten původní značně lišil. Stavba byla navíc od počátku doprovázena kontroverzemi, odpovědní architekti byli často měněni. Do podoby Capitolu navíc zasahovali samozřejmě politici, a o zmatky tak nebyla nouze. Stávalo se, že hlavní projektant byl náhle odvolán pro ztrátu důvěry a nahrazen svým konkurentem. Po čase se ale opět vrátil...

S potížemi se stavba potýkala od samého počátku. Nejdříve byl na podobu budovy vyhlášen konkurz, ale bez ohledu na jeho výsledek byl návrh zadán staviteli Stephenu Halletovi. Pak ale prezidenta Washingtona a ministra zahraničí (a pozdějšího prezidenta) Thomase Jeffersona zaujal návrh Williama Thorntona, profesí lékaře. Jeho amatérismus ovšem později vedl k tomu, že se Hallet k projektu zase vrátil.

Capitol

V roce 1793 poklepal Washington na základní kámen zednářskou lžící a kladívkem. Poté Halleta nahradil George Hartfield, nakonec však zakázku získal původní vítěz konkurzu a projektant Bílého domu Hoban. Stavba ale opět uvázla pro nedostatek financí. Dokončeno tak bylo jen severní křídlo, do kterého se v roce 1800 nastěhovali první úředníci a zákonodárci Senátu. Druhé křídlo pro Sněmovnu reprezentantů pak postavil až o sedm let později Brit Benjamin Latrobe - první skutečně profesionální architekt.

Mezi oběma křídly pro obě komory Kongresu však stále zůstával prázdný prostor, který vyplnil provizorní dřevěný spojovací krček. Latrobe především vylepšil výzdobu průčelí a použil i motiv antického sloupu, jehož hlavici tvoří nikoli akantové listy, ale typicky americký produkt - kukuřičné klasy.

Pod kupolí

Trable však rozhodně ani zdaleka neskončily, neboť v letech 1812-1814 byl Washington dobit Brity, kteří - slovy admirála sira George Cockburna - „tento přístav yankeeské demokracie“ změnili v trosky.

Dnes – i v několika příštích vydáních – bude tato rubrika věnována pozoruhodným...
Washingtonský Capitol

Poté byl architekt Latrobe opět pověřen, aby obě budovy opravil. V éře prezidenta Jamese Monroa pak pokračoval ve stavbě bostonský architekt Charles Bulfinch, který konečně obě křídla propojil centrálním rizalitem zakončeným mohutnou kupolí krytou měděným plechem. V polovině devatenáctého století zavelel k dalším úpravám prezident Millard Fillmore, který pověřil architekta Thomase Waltera, aby k oběma křídlům přistavěl další partie - samozřejmě opět v klasicistním pojetí. Ty dnes uzavírají mohutnou stavbu na obou koncích. Walter konečně navrhl i dnešní kupoli, tvořenou dvěma litinovými skořepinami natřenými barvou, aby se nelišily od fasády z bílého mramoru. Vše bylo ukončeno v roce 1863, tedy v Lincolnově éře, kdy byla na střechu dómu vyzdvižena plastika Freedom od Thomase Crawforda. Interiér pak zdobí fresky Constantina Brumidiho a Johna Trumbulla.

Je zajímavé, že přes všechny zmíněné peripetie působí Capitol jako jeden architektonický celek. Obří kupole je sice trochu disproporční, ale zdařile posiluje dojem, že jde o skutečně monumentální dílo.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč
Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...