Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Kulička pro Zaorálka

Názory

  7:52
Je to jen kulička ve vzduchu, reagoval americký prezident Dwight Eisenhower na první sovětský Sputnik. Nechtěl plašit Američany, neboť Moskva prokázala, že ovládá zbraň, proti níž nebylo obrany. Dodnes je mu to však otloukáno o hlavu.

Lubomír Zaorálek foto: Jan Zátorský, Lidové noviny

Každý přece věděl, že kdo dokáže dopravit družici na oběžnou dráhu Země, dopraví bojovou hlavici kamkoliv. A že mírový výzkum vesmíru je jen jakousi luxusní odnoží vývoje mezikontinentálních raket.

Když teď vystřelil svou první družici Írán, co na to řekne Lubomír Zaorálek? S vítězem druhé světové války ho neměřme, ale v Eisenhowerově roli ze 4. října 1957 jako by se stínový ministr zahraničí našel. „Je to něco, co nezvýší mé obavy ani o chlup,“ může opakovat po tehdejší hlavě USA. Jenže pět let poté přišla karibská krize, svět na pokraji války.

Jeden rozdíl tu ale je. Eisenhower odmítal existenci hrozby v době, kdy proti ní nebyla obrana. Zaorálek odmítá existenci hrozby i obranu – protiraketový radar v Brdech. Zkusme to jinak. Írán vyvíjí balistické rakety. Írán obohacuje uran. Írán hrozí vymazáním z mapy židovskému státu, našemu spojenci. Pěkná rovnice pro pátou třídu: Dává výsledek hrozbu, nebo ne? Teď o íránských schopnostech už nespekulujeme, ale víme. Jaký smysl má debata, zda Írán dostřelí jen do Bulharska, nebo až do Maďarska?

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.