Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Kulturní spolek v centru Hamburku rekrutoval džihádisty

Svět

  20:00
HAMBURK/PRAHA - Nenápadně vypadající dům v hamburské čtvrti St. Georg zdálky téměř ničím nepřipomíná mešitu. Ostatně i kdyby mešitu připomínal, nebyl by v Hamburku, kde žije na 130 tisíc muslimů, kteří tu mají na sedmdesát mešit, ničím výjimečný.

Nenápadný dům v Hamburku, kde se scházeli atentátníci z 1. září 2001. foto: ČTK

V hamburské mešitě Taiba se scházeli atentátníci z 11. září 2001. Dodnes tam rekrutovali džihádisty
Zátah proti radikálům – Policisté v Hamburku vtrhli do islámské svatyně a odnesli si počítače

Mešita Taiba ale výjimečná je a je známá nejen v Hamburku, ale po celém světě. Právě do této mešity totiž zavedly vyšetřovatele stopy pachatelů atentátů na USA z 11. září 2001, z nichž někteří se tu scházeli už během studií.

Kontroverzní mešita

Právě v této mešitě jednal hlavní plánovač atentátů a pilot jednoho z unesených letadel Muhammad Atta s Jemencem Ramzím bin Šibhem, který zajišťoval skupině atentátníků kontakty s lídry teroristické organizace Al Kajda Usámy bin Ládina. K zdejší buňce Al Kajdy patřil i Maročan Munír Mutasádik, další z návštěvníků mešity.

Od včerejšího rána je mešita zavřena. Kolem šesté hodiny ranní vtrhlo do budovy, kterou oficiálně spravuje německo-arabské kulturní sdružení Taiba, na dvacet policistů a začalo její prostory prohledávat. Brzy nato začali policisté do připravených aut vynášet z budovy počítače a písemnosti.

"Vyšetřovatelé pátrají po důkazních materiálech a zajišťují počítače a podobné věci," uvedl pro televizi NDR mluvčí policie Hamburku, který je jednou z německých spolkových zemí. Podle dosavadních policejních zjištění byla mešita i v minulých letech centrem radikálních islamistů v Německu a spolek Taiba podporoval extremismus. Spolu se zavřením mešity byla proto Taiba s okamžitou platností zakázána.

Otázkou, kterou nechaly hamburské úřady bez odpovědi, je, proč se tak stalo právě včera. Podle všeho ale s velkou pravděpodobností zřejmě proto, že úřadům tohoto přístavního města a policii došla trpělivost.

"Nechali jsme dnes zavřít mešitu Taiba, protože tu byli mladí lidé vtahováni do náboženského fanatismu. Kulturní spolek beze studu zneužíval našeho demokratického zřízení k rekrutování lidí do svaté války," prohlásil na tiskové konferenci ministr vnitra spolkové země Hamburk Christoph Ahlhaus.


Už před dvěma lety přitom výroční zpráva Úřadu na ochranu ústavy, tedy německé obdoby civilní kontrarozvědky, konstatovala, že v mešitě se pravidelně schází téměř padesát radikálních islamistů žijících v Hamburku.

1100 islámských teroristů
Právě v této mešitě byla také vytvořena jedenáctičlenná skupina militantů, která odsud na počátku loňského roku odešla do teroristických výcvikových táborů Islámského hnutí Uzbekistánu (IMU) na pákistánskoafghánském pomezí. IMU se připisuje několik atentátů proti západním cílům, mimo jiné proti ambasádám Spojených států a Izraele v uzbecké metropoli Taškentu.

Podle hamburského ministra vnitra Ahlhause byla mešita už několik let hlavním centrem džihádu, tedy nejradikálnější formy islamismu. Zde se prý shromaždovaly finanční i logistické prostředky, tady se konaly semináře a přednášky a nenávist proti jiným náboženstvím byla šířena z mešity i na internetových stránkách.

Zavření mešity přichází několik měsíců poté, co německá vláda oznámila, že tajné služby sledují na 1100 osob žijících na území Spolkové republiky, které jsou podezřelé z "islámského terorismu". Podle vládní zprávy také od roku 2009 prudce stoupá počet německých občanů, muslimů z druhé a třetí generace přistěhovalců, kteří odcházejí do výcvikových táborů teroristů v zahraničí.


Autor: