Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Kupčení s hlasy v Českém Těšíně? Policie vyslechla dvojku na tamní kandidátce

Česko

  16:19aktualizováno  21:06
PRAHA - Stejně jako před čtyřmi lety i letos policii zajímá průběh voleb v Českém Těšíně. Prověřuje podezření ze skupování hlasů. Policie kvůli tomu vyslechla dvojku kandidátky sdružení SOS pro Český Těšín Annu Kabotovou.

Komunální volby v Ústí nad Labem. foto: MAFRA - Iveta Lhotská

Lídr sdružení SOS pro Český Těšín Marian Kuś to potvrdil, odmítá nicméně, že by on či jiní kandidáti ovlivňovali voliče, nebo jim dokonce za hlasy zaplatili.

„Je to účelově vypuštěná infomace, pravděpodobně ze strany sociální demokracie. My naopak máme poznatky, že to ČSSD nakupuje hlasy,“ řekl Kuś Lidovým novinám. Policie zatím nechce říct víc než to, že prověřuje „protiprávní jednání“.

Před čtyřmi lety se musely volby v Českém Těšíne opakovat, soud prokázal, že docházelo k podplácení voličů, a to ve prospěch sdružení SOS pro Český Těšín. Tehdy se však nepodařilo objasnit, že by skupování hlasů SOS pro Češký Těšín organizovala sama.

Dej mi hlas, dám ti 500 korun

Možné kupčení s hlasy prověřuje policie také v Litvínově na Mostecku. Nabídku na finanční odměnu za hlas údajně dostali někteří obyvatelé sídliště Janov, řekla policejní mluvčí Alena Bartošová. Podle informací ČTK dosahují nabízené odměny částky až 500 korun. Policie posílí během voleb počet hlídek v ulicích, v terénu budou i kriminalisté v civilu.

Bližší informace nechtěla mluvčí s ohledem na počátek vyšetřování říct. Sídliště Janov obývají z velké části sociálně slabí. Možné kupčení s hlasy potvrdil i starosta Litvínova Milan Šťovíček (STAN). „Slyšel jsem o tom, ale bližší informace nemám,“ řekl Šťovíček.

Údajné kupčení patrně nesouvisí s jednou konkrétní stranou nebo hnutím. Odměna za vhozený hlas má dosahovat až 500 korun. O možném kupčení s hlasy se v Litvínově mluvilo už v roce 2010, prokázané ale nebylo.

V Ústeckém kraji jde už o třetí místo, kde policie podezření na kupčení s hlasy prověřuje, nikde ho zatím neprokázala. Informace o nakupování hlasů dostala podle Bartošové policie i Bílině na Teplicku. Kriminalisté prověřují i údajné kupčení v Lovosicích na Litoměřicku. Na policii se obrátila lovosická starostka Lenka Lízlová (ČSSD). „Informace o možném pokusu u ovlivnění voleb se ke mně dostávaly z více zdrojů, proto jsem se obrátila na policii,“ řekla už dříve Lízlová.

K tématu

Na radnici v posledních dnech zaznamenali zvýšený zájem o volební lístky, které si tam mohou vyzvednout lidé s trvalým bydlištěm na městském úřadu a žijící právě na ubytovně. „Takový zájem není obvyklý, ti lidé si většinou nevyzvedávají ani poštu,“ řekla mluvčí městského úřadu Jana Hejdová.

Počet hlídek posílí podle Bartošové i policie. „V souvislosti s opatřením budeme reagovat i na aktuální situaci a informace,“ doplnila Bartošová.

Malá zvědavka zkoumá útrobí volební urny.
Dvě obálky, jednu pro volby do Senátu a druhou pro komunální volby, mají letos...
Jako jeden z prvních voličů byl hned krátce po otevření volebních místnosti...
Někteří šli odvolit hned po otevření volebních místnosti. Na snímku volička i s...

Na Ústecku se policie podle mluvčí Veroniky Hyšplerové zaměří na problémová místa. „Kromě hlídek budou v ulicích i kriminalisté v civilu. V minulosti jsme zaznamenali problémy, které později vedly například k trestním oznámením. I to budeme reflektovat,“ řekla Hyšplerová. Kriminalisté budou především v sociálně vyloučených lokalitách v Předlicích a Trmicích.

Nezvykle mnoho hlasů

Neziskové organizace už dříve upozornily na možné náznaky kupčení právě v Předlicích. „Informace zatím nemáme potvrzené. Ale mělo by to fungovat odlišně oproti zkušenostem z minulých let, kdy peníze dostávali lidé přímo. Teď je to údajně tak, že peníze dostávají majitelé domů, kteří přimějí své nájemníky, aby hlasovali pro konkrétné stranu,“ řekl už dříve Miroslav Brož ze sdružení Konexe.

Manuál pro voliče

O možném kupčení s hlasy v Předlicích se mluvilo už v roce 2010, prokázáno ale nebylo. Nezvykle mnoho hlasů dostalo ve dvou okrscích hnutí Severočeši.cz. V okrsku v předlické základní škole to bylo přes 50 procent hlasů. Celkový volební výsledek Severočechů byl 5,95 procenta, v zastupitelstvu získali dva mandáty.

Kupčilo se prý i v Mojžíři

Také volební komise v ústecké čtvrti Mojžíř zaznamenala pokus o ovlivnění voleb nakupováním hlasů sociálně slabých občanů ve prospěch ODS za 200 korun. ČTK to řekla její předsedkyně Romana Vrbíčková. Ústecká ODS se podle předsedy Radima Holečka od údajného kupčení distancuje. Podle policejní mluvčí Aleny Bartošové policisté na místě žádné porušení zákona nezjistili.

„Hned po čtrnácté hodině přišla velká skupina voličů, kteří se dožadovali volebních lístků. Neměli jakékoli povědomí o volbách, pouze se dotazovali, kde mají zaškrtnout třináctku,“ uvedla Vrbíčková s tím, že po otevření volební místnosti přišly takových voličů zhruba tři desítky.

Na volební listině pro městský obvod Neštěmice, kam Mojžíř spadá, však číslo 13 žádné politické uskupení nemá, protože jich tam kandiduje 12. Ve volbách do městského zastupitelstva Ústí nad Labem připadla třináctka ODS.

Okrsková volební komise v ústecké čtvrti Mojžíř zaznamenala pokus o ovlivnění...

Voliči se netajili tím, že jim za hlas pro číslo 13 bylo slíbeno 200 korun, což ČTK potvrdila i jedna volička, která však prý nabídku odmítla. Ani prý nevěděla, koho by za úplatek měla volit.

„Jeden muž se této částky dožadoval přímo ve volební místnosti,“ řekl ČTK zapisovatel volební komise Michal Vrbíček. Proto komise upozornila policii. Ta se dostavila a sjednala v místnosti pořádek, protože mezi tím vznikly mezi některými voliči potyčky.

„Nevím konkrétně, co se v Mojžíři odehrálo. Pokud by se ale případně prokázalo, že byl kdokoli z ODS účasten kupčení s hlasy, pak pro něj v ODS není místo. Od takového jednání se důrazně distancuji,“ řekl ČTK předseda ústecké ODS Holeček. Za případem vidí spíše pokus o diskreditaci ODS.

Podle aktivistů se hlasy kupují i v Chomutově. „Ve věci možného nakupování hlasů v obecních volbách jsme podali trestní oznámení na neznámého pachatele,“ sdělila ČTK Tereza Dvořáková z iniciativy Nechceme žít v Palermu. Vedl je k tomu průběh romské zábavy na sídlišti Písečná před diskotékou Roxy. Podle aktivistů tam lidé, kterých dorazily desítky, dostávali nejdříve občerstvení, pak vyplněný hlasovací lístek a nakonec je místní ochranka odvážela auty. Cena za hlas prý byla 200 či 400 korun, ale vyplněný lístek nikdo z aktivistů neviděl. Většina z těch, kdo byli manipulováni, si prý myslela, že jdou volit KSČM. „Skutečnost však byla jiná, s čímž jsme seznámili také šéfa místní KSČM Jaroslava Komínka. Tyto poznatky předáme také policii,“ uvedla Dvořáková.

Zástupci KSČM nařčení od začátku odmítali. „Je to naprostý nesmysl,“ řekl ČTK předseda chomutovských komunistů a radní Ústeckého kraje Komínek. Strana žádnou akci pro Romy nepořádá ani se na ní nepodílí, uvedl.

Kupčí se i v Ostravě

Další případ kupčení hlasů prošetřuje policie v Ostravě, konkrétně ve čtvrti Vítkovice a Slezská Ostrava. Kupování hlasů v části Slezské Ostravy potvrdili ČTK někteří místní Romové. „Znám dost lidí odsud, kteří dostali 200 korun. Za peníze dneska půjde každý,“ uvedla jedna z žen, která tvrdí, že podle jejích známých se v centrálním obvodu za hlasování platilo dokonce 500 korun.

Podle Romů se takto sbíraly hlasy pro Romskou demokratickou stranu, v jejímž čele je provozovatel ubytoven Vladimír Leško. Moravskoslezský předseda Romské demokratické strany Jan Malar, který se do místa, kde se s hlasy mělo obchodovat, přijel podívat, toto ale odmítl. „Romská demokratická strana nemá peníze na to, aby platila za hlasy,“ uvedl Malár. Tvrdí, že Romy uplácí politická konkurence.

Zuzana Skvarčková, předsedkyně volební komise v místě, kde k uplácení mělo docházet, ČTK řekla, že se několik Romů přímo členů komise ptalo, kde dostanou vyplacené peníze. Komisi také bylo podezřelé, že hlasování se domáhali bezdomovci či slovenští Romové, kteří neměli právo volit. „Máme několik oznámení z Ostravy v souvislosti s volbami, které prověřujeme. Zatím protiprávní jednání kvalifikováné jako trestný čin nemáme,“ řekla v pátek večer ČTK policejní mluvčí Holčáková.

Autoři: ,

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...