Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Kuře, ovoce i cukr je luxus. Životní úroveň v Íránu prudce klesá

Svět

  11:58
TEHERÁN - Írán čelí od července vůbec nejtvrdším sankcím, jaké Evropská unie vůči islámské republice přijala. Podle oficiálních vyjádření je na ně Írán dobře připraven, zprávy ze země ale hovoří jinak. Základní potraviny začínají být nedostupné a jejich cena za poslední tři měsíce stoupla o 70 procent.
Svoboda většině Íránců stále uniká. V obzvláště nepříjemné situaci se nacházejí místní příslušníci LGBT komunity (ilustrační foto)

Svoboda většině Íránců stále uniká. V obzvláště nepříjemné situaci se nacházejí místní příslušníci LGBT komunity (ilustrační foto) foto: Jeden svět

Evropská unie kvůli pochybnostem o zaměření íránského jaderného programu zakázala uzavírání nových kontraktů na nákup íránské ropy a zároveň zrušila i dosud platné smlouvy. Britský ministr zahraničí William Haguea sankce označil za nejtvrdší, jaké Unie vůči Íránu přijala. 

Evropské ropné embargo v kombinaci s vládními škrty vytváří stále drsnější podmínky, které podle zpráv ze země znemožňují Íráncům pořizovat základní potraviny, píše The Daily Telegraph. 

Cena potravin stoupla o 70 procent
Lidé z úsporných důvodů musejí upouštět od tradičních jídel. Například kuřata, červené maso, ovoce a dokonce cukr se pro střední třídu stávají nedostupnými. Pro ilustraci: cena kuřat za poslední dva týdny vzrostla ze 75 korun na na íránské poměry astronomickou částku 122 korun za kilo.  

Britský deník uvádí příklad íránského studenta, jenž v utajení srovnal ceny ve 20 supermarketech a čtyřech státních distribučních centrech. A výsledek? Od března stoupla cena u 10 základních potravin o 70 procent. Na známém ovocném trhu v západním Teheránu přestali prodejci nabízet melouny, třešně a další ovoce. Není o ně prý zájem.

Dalším problémem je vysoká nezaměstnanost. Ta podle neoficiálních zpráv v průmyslových oblastech dosahuje 35 procent. Továrny si nemohou dovolit nakupovat suroviny ani exportovat své zboží.

Nárůst nezaměstnanosti raketově narostl poté, co prezident Mahmúd Ahmadínežád v březnu zakázal podnikatelům používat počítačově řízený bankovní systém SWIFT sloužící k mezinárodnímu platebnímu styku. Deník uvádí případ farmaceutického podniku, který musel propustit přes dvě stě zaměstnanců, protože nemohl nakoupit materiál z Německa, Rakouska a Itálie. Firma se nyní údajně snaží vytvořit si zahraniční bankovní účet, aby se vyhnula zákazu.

Podle oficiálních vyjádření ale další z řady sankcí ekonomiku Íránu nijak neovlivní.  Íránský ministr ropného průmyslu se nechal slyšet, že země je na evropská i americká embarga dobře připravena. Ropu od Íránu stále nakupují Indie, Čína, Japonsko nebo Turecko.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!