Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Květinová válka v centru Moskvy. ‚Zrádce‘ Kyjev vyvolal soucit i sprchu urážek

Svět

  7:40
MOSKVA/PRAHA - „Měst – hrdinů je dvanáct. Jako apoštolů. A mezi nimi jeden zrádce. Kyjev.“ Tento výkřik ruského nacionalisty Alexandra Zaldostanova, řečeného Chirurga,vůdce známého motorkářského klubu Noční vlci, vyprovokoval květinovou válku přímo v centru ruské metropole.

Po sociálních sítích se šířily snímky smutně vyhlížejícího pomníčku s nápisem Kyjev, který byl v řadě jediným bez kytice. foto: TwitterReprofoto

Chirurgova slova inspirovala zřejmě ty, kdo odpovídají za sváteční výzdobu k 9. květnu. Před největšími oslavami v roce, kdy celé Rusko vzpomíná na draze zaplacené vítězství ve Velké vlastenecké válce a klade květiny k tisícům památníků a pomníků, zůstalo město Kyjev bez oficiální kytice rudých karafiátů.

Řada dvanácti památníků v moskevském Alexandrovském sadu s názvy bývalých sovětských měst – hrdinů, která se dnes nacházejí ve třech samostatných republikách, Rusku, Bělorusku a na Ukrajině, tak v pondělí upoutala pozornost blogerů.

Mytologie Velké vlastenecké války. Putinův režim šíří ‚pravdu‘ o utrpení

Hned si vzpomněli na Zaldostanovovo poselství o Moskvě – Bohorodičce a Kyjevě – Jidášovi a rozšířili po sociálních sítích fotografii smutně vyhlížejícího pomníčku s nápisem Kyjev, který byl v řadě jediným bez kytice.

Bouřlivá reakce

Reakce na síti je bouřlivá. Řadu ruských občanů popudilo, že se současná politika a nepřátelství mezi Ruskem a Ukrajinou míchá se „svatým“ svátkem – vítězstvím SSSR nad Hitlerem. Někteří vyzvali Moskvany, aby odnesli k pomníku co nejvíc květin.

To vše se odehrálo 2. května. Přitom ve stejný den další ukrajinské město – hrdina, Oděsa, už obsypáno květinami bylo.

Ovšem oficiální květinový koš má záměrně jinou podobu než všechny ostatní – nebyl zde totiž položen jako projev úcty k obětem 2. světové války, ale je věnován tragickým událostem roku 2014. Tehdy v Oděse při pouličních nepokojích zahynulo 48 lidí, většinou přívrženců ruské expanze na Ukrajinu. Moskvané nosí v tyto dny květiny k památníku Oděsy proto, že vzpomínají na krajany podle nich „zavražděné ukrajinskými fašisty“, nikoliv německými.

Další ukrajinské město – hrdina Sevastopol má květin dost. Nachází se totiž na Rusy okupovaném Krymu. V úterý se obrázek vlivem sociálních sítí začíná měnit. „Všechna města – hrdinové mají své košíky s květinami, a Kyjev je potrestán? Kolik našich dědů zahynulo na Ukrajině... Jdu pro kytku,“ napsal student Sergej z Lomonosovovy univerzity.

‚Ještě musím ušetřit na pomník.‘ Miliony Ukrajinců drtí dluhy i chudoba

Rozvíjí se politická diskuse, do které se zapojily i známé osobnosti. „Odpusť, milovaná Ukrajino,“ napsala například novinářka a režisérka Taňa Kommunarová. Vyvolala sprchu urážek na adresu těch, kteří nosí kytky Jidášovi. Ukrajinci zase píší: „Nechceme od vás kytky, táhněte domů!“

4. května Moskvané nosí Kyjevu květiny s jakýmsi vzdorovitým výrazem. Den nato dorazil květinový koš doprovázený pracovníky ukrajinského velvyslanectví v Moskvě. Je vyveden v modro-žlutých barvách.

Válečná tragédie

I když v obou znepřátelených táborech jsou početné skupiny těch, kteří nevidí Ukrajinu a SSSR jako spojence v boji proti německému fašismu, většina Rusů i Ukrajinců vnímá Velkou vlasteneckou válku jako společnou tragédii. A to přesto, že po příchodu Rudé armády na osvobozená území čekaly ukrajinské obyvatelstvo další tvrdé represe.

Podle ruské státní komise pro oběti války a represí se v současnosti celkové ztráty na životech obyvatel SSSR v období let 1941–45 odhadují na více než 30 milionů. Největší počet z nich představují etničtí Rusové a Ukrajinci.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!