Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Kyberválka v USA? Hackeři se mstí, zaútočili na web FBI

USA

  7:17aktualizováno  20:47
WASHINGTON - Hackerské sdružení Anonymous ve čtvrtek večer napadlo stránky amerického ministerstva spravedlnosti, Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a hudebních a filmových společností. Podle hackerů to byl jejich dosud největší útok a byl odvetou za rozhodnutí amerických úřadů uzavřít jeden z největších světových serverů pro sdílení souborů megaupload.com. Jeho vedení bylo obviněno z porušování zákonů o ochraně duševního vlastnictví.

Hackeři Anonymous. foto: Wikipedia

Mluvčí ministerstva spravedlnosti útok potvrdil s tím, že vyřazení stránek z provozu bylo následkem "nepřátelského aktu". Provoz stránek ministerstva, stejně jako FBI, se podařilo obnovit během dneška. Sdružení Anonymous zaútočilo proti asi deseti dalším webům včetně stránek velkých amerických filmových a hudebních společností Motion Picture Association a Universal Music.

Dosud největší hackerský útok

Hackeři oznámili, že tato akce byla jejich dosud největším útokem, do kterého se zapojilo 5635 lidí. Využili k tomu programy, které posilují provoz na napadených serverech, tím je přetíží a stránky se musí odpojit. Hackeři ale přitom nezískávají z napadené společnosti žádné utajované informace.

ČTĚTE TAKÉ:

Zablokovaný server megaupload.com podle amerických vyšetřovatelů sdílením filmů a dalšího chráněného obsahu způsobil majitelům práv škodu za půl miliardy dolarů. Ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že zahájilo trestní stíhání vůči zakladateli služby Kimovi Schmitzovi, který vystupuje pod jménem Kim Dotcom, a několika členům firmy.

Schmitz a tři jeho spolupracovníci, dva Němci a Nizozemec, byli už zadrženi v Aucklandu na Novém Zélandu, po dalších třech se pátrá. Jde o 35letého grafického designéra ze Slovenska Júliuse B., dále jednoho Němce a jednoho Estonce.

Aktivisté za svobodu slova kritizují americké úřady

Organizace Electronic Frontier Foundation, která sdružuje aktivisty za svobodu slova na internetu, postup amerických úřadů kritizovala. "Tento způsob uplatňování mezinárodních právních procedur při kontrole internetu vytváří nebezpečný precedens. Když mohou Spojené státy nechat zatknout německého občana na Novém Zélandu kvůli porušení autorských práv (v USA), co přijde dál?" uvedla.

Odborníci řadí megaupload.com mezi patnáct nejnavštěvovanějších serverů na světě. Oblibu si získal nejen svou velikostí a funkčností, ale i díky přízni mnohých celebrit, které služby serveru propagovaly. Patří k nim například americká zpěvačka Alicia Keysová nebo rapper Kanye West.

Těsně před zablokováním serveru se na jeho webových stránkách objevilo prohlášení, že obvinění z porušování zákonů o copyrightu jsou "groteskně přehnaná". Velká většina obsahu je podle prohlášení bez závad.

Mnozí uživatelé služby podle agentury AP využívali megaupload.com ke sdílení filmů, televizních show a hudby. Server rovněž za poplatek umožňoval rychlejší umístění a stažení souborů a vydělával jako nosič reklamy.

DÁLE ČTĚTE:

Podle žalobců si zakladatel firmy Schmitz, který je německého původu a je občanem Německa a Finska, jen v roce 2010 nezákonně vydělal 42 milionů dolarů. Novozélandská policie při razii v jeho domě, obydlí jeho společníků a úřadovny zabavila miliony dolarů v hotovosti, luxusní auta v hodnotě dalších asi pět milionů dolarů a také zbraně. Zároveň zablokovala na účtech či v aktivech zadržených dalších osm milionů dolarů.

Se zadrženými, kteří stráví víkend ve vazbě, zahájila novozélandská justice řízení o vydání do Spojených států. V pondělí by měli stanout znovu před soudem.

K akci americké justice došlo jen několik hodin poté, co znalostní server Wikipedia odpojil na 24 hodin ze sítě své služby na protest proti zákonům chystaným v USA proti internetovému pirátství. Navrhované právní předpisy podle Wikipedie a dalších internetových firem ohrožují svobodu na internetu.

Kongres projednává dva zákony proti pirátství na internetu

Americký Kongres projednává dva zákony proti počítačovému pirátství. Podle nich by americké úřady mohly od společností zajišťujících připojení k internetu vyžadovat, aby americkým uživatelům zablokovaly stránky s odkazy na nelegální kopie filmů či hudby. Internetové vyhledávače by zase nesměly zobrazovat výsledky, na nichž jsou odkazy vedoucí k nelegálnímu obsahu. Americký Senát dnes odložil hlasování o jednom z kontroverzních zákonů proti internetovému pirátství na neurčito.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!