Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Labyrintem kauzy Rath: 1165 dní, které zničily exposlancovu kariéru

Česko

  12:46
1167 dní uplynulo od zatčení Davida Ratha. Projděte si milníky a klíčové odposlechy největší korupční aféry posledních let. Kdy a proč říkal Rath Pancové: „Ty to budeš muset nějak rozsáčkovat“? Kde se měly miliony předávat původně? Kdo měl roli styčného důstojníka? Prostudujte si časovou osu, která vznikla na základě nepravomocných rozsudků kauzy Rath.

"Je to Kubiceho předvolební akce," řekl Rath novinářům foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

22. 7. 2011 Oficiální zveřejnění zakázky na rekonstrukci zámku Buštěhrad.

David Rath v Buštěhradu.

2. 9. 2011 Oficiální oznámení o zakázce na modernizaci křídla D3 monobloku v Oblastní nemocnici Příbram

9. 9. 2011 Zveřejnění oznámení o zakázce na rekonstrukci Gymnázia Hostivice

11. 10. 2011 Jan Hájek, projektový manažer firmy B. Braun Medical, odeslal mailem Petru Kottovi technickou specifikaci stomatologického robota pro Oblastní nemocnici Kladno.

13. 10. 2011 Kott předal podřízeným technickou specifikaci, kterou obdržel od Hájka, a nechal podle ní vytvořit zadávací dokumentaci.

14. 10. 2011 Firma B. Braun Medical poslala Kottovi tři firmy, které má nemocnice kvůli robotovi oslovit.

26. 10. 2011 Hodnotící komise, v níž zasedal Kott i Kateřina Pancová, vybrala stomatologického robota, jehož nabídla firma B. Braun Medical.

16. 11. 2011 Petr Kott si telefonoval s Hájkem. Navrhoval, aby „rozjeli nějakou tu větší společenskou akci už nyní“. Podle obžaloby začali domlouvat zakázku na zdravotnické technologie pro Pavilon B v Oblastní nemocnici Mladá Boleslav.

24. 11. 2011 Firma Metrostav byla vyloučena z tendru na opravu zámku Buštěhrad - nedoručila prý požadované kvalifikace.

30. 11. 2011 Oficiální oznámení o zakázce na vybavení Domova důchodců a Niederleho pavilonu v nemocnici Kladno

1. 12. 2011 Šéf Konstruktivy Branko Pavel Drážďanský měl nervózní telefonát se zaměstnancem Metrostavu. Volající mu vyčítal, že nesplnil, co slíbil, a že informace o vyloučení si měl převzít osobně. „Místo toho přišel píčovskej dopis na centrálu,“ rozčiloval se. Zjevně měl na mysli vyloučení ze zakázky na rekonstrukci buštěhradského zámku.

Bývalý ředitel firmy Konstruktiva Branko Pavel Drážďanský.

5. 12. 2011 Pancová s Kottem si podle prostorových odposlechů v kanceláři nemocnice povídali o tom, že Martin Jireš z firmy Puro-klima přinese 19. prosince za „Dé trojku“.

7. 12. 2011 Stavařka Ivana Salačová si na schůzce s Pancovou v odposlouchávané kanceláři stěžovala, že je projektant Vladislav Procházka podrazil a odevzdal rozpočet na rekonstrukci buštěhradského zámku na pouhých 161 milionů korun.

Ve stejný den si Salačová opakovaně telefonovala s podnikatelem Vladimírem Kančevem, který měl podle obžaloby prát peníze na úplatky.

8. 12. 2011 Pancová informovala Kotta, že rozpočet na opravu zámku nakonec navýšil na potřebnou částku „Bártík z Energie“.

9. 12. 2011 Pancová s Kottem v kanceláři nahlas přemýšleli, jak zastrašit projektanta Procházku. Přemítali i nad tím, jak se uchránit před možným policejním vyšetřováním. „Tak nejmenší pravděpodobnost je, že tě dostanou do báně. Jedině že by ti čísli do hotovosti, ale to taky není jen tak,“ bavili se o možnostech policie.

19. 12. 2011 Pancová s Kottem se v kanceláři bavili o tom, že Jireš přinesl jen půlku - „dvojku“. Zbytek měl přinést 27. prosince. Mluvili podle spisu o modernizaci křídla D3 příbramské nemocnice.

Kott ještě téhož dne napsal Davidu Rathovi sms, v níž se ptal, zda se 27. prosince zastaví.

22. 12. 2011 Oficiální vyhlášení veřejné zakázky na zdravotnickou technologii pro Pavilon B Oblastní nemocnice Mladá Boleslav.

23. 12. 2011 Další z řady schůzek Pancové se Salačovou. Prostorové odposlechy zachytily, že úplatek má dosáhnout výše 15 milionů korun. Ženy spolu dále probíraly, že Pavel Drážďanský chce Salačovou ze společného podniku vyšoupnout. Proti tomu je Pancová - chce Salačovou jako „styčného důstojníka“.

Po Salačové přišel k Pancové Drážďanský. Domluvili se na konečné ceně zakázky i provizi. Patnáct milionů. Stejnou sumu předtím řekla Pancová Salačové.

27. 12. 2011 Kott se potkal v kavárně obchodního domu Kotva s Jirešem z Puro-klimy. Společně odešli do garáží, kde si podle obžaloby Kott převzal úplatek.

Kott poté ještě schůzkoval s Jindřichem Řehákem, šéfem firmy Hospimed, v nedaleké pizzerii Ambiente na náměstí Republiky. Podle policie mu Řehák přivezl zálohu 4 miliony korun.

Po páté hodině odpoledne přijel David Rath ke Kottovi do Rudné. V domě v tu dobu ještě nebyly nainstalovány skryté mikrofony, policisté si proto nebyli jistí, zda si Rath převzal nějaké peníze. V této zakázce exhejtman nefiguroval na seznamu obžalovaných.

6. 1. 2012 „Styčný důstojník“ Salačová popsala Pancové, jak vypere peníze na „provize“. V odposlouchávané kanceláři také jednali o „gymplu“ a výši úplatku. Mělo to být 2,8 milionu korun.

Po schůzce si Pancová s Kottem uvědomili, že se jim nehodí termín předání. Kott proto vytočil Salačovou a zeptal se, zda by si pro „tu králičinu“ mohl přijet v jiný den.

Stavařka Ivana Salačová.

10. 1. 2012 Kott krátce před devátou ráno přijel do sídla firmy Fisa, kterou vlastnila Salačová. Podle policistů si přebral úplatek.

13. 1. 2012 Další ze série schůzek v kanceláři Kateřiny Pancové. Salačová jí nahlásila, že předala administrátorce Lucii Novanské peníze za „gympl“. Schůzku přerušil telefonát projektanta Bártíka, který zval Pancovou na prohlídku Buštěhradu. Když zavěsila, postěžovala si Salačové, že je to diletant, když o takové věci mluví do telefonu.

16. 1. 2012 Salačová podle obžaloby přinesla do kanceláře Novanské v Revoluční 1 u náměstí Republiky úplatek.

6. 2. 2012 Pancová s Kottem probírali pod podhledem odposlechů, že „nyní přiveze Řehák osmičku“.

10. 2. 2012 Kott se sešel s Řehákem v pizzerii v Obchodním domě Kotva. Sledovali je policisté v civilu. Po návratu domů Kott o schůzce vyprávěl Pancové. „Mezi tím tam seděli takový dva týpci. Já si myslím, že to byli policajti. A v kufru osmička.“

13. 2. 2012 Kott představil Pancové plán na příští den: „Vyšetřit prdel, voholit ptáka a spočítat 12 mega.“

16. 2. 2012 Rath večer přijel ke Kottovi, jenž mu dle vyšetřovatelů předal peníze v eurech. „Vánoce byly. To kolínský enko, je to v eurech,“ pronesl Kott.

24. 2. 2012 Uzavření tendru na vybavení mladoboleslavského Pavilonu B: vítězí B. Braun Medical s nabídkou v ceně 68 204 259 korun bez DPH.

29. 2. 2012 Rath navštívil dům Pancové a Kotta. Klíčový rozhovor se odehrál v prvním patře, kde policisté neměli odposlechy. Po jeho odchodu Salačová rozhovor převyprávěla Kottovi. „Dneska je euforickej… Má vidinu čtyřiadvaceti ze zámku… Má mít desítku z óček.“

Manželé Kottovi, dříve Petr Kott a Kateřina Pancová.

1. 3. 2012 Oficiální oznámení o nejvýhodnější nabídce na rekonstrukci zámku Buštěhrad. Jak jinak, zakázku vyhrála Konstruktiva Branko.

14. 3. 2012 Další schůzka Pancové se Salačovou pod kontrolou odposlechů: společně vymýšlely, jak bezpečně předat peníze. Salačová předložila plán Dražďanského, který se chtěl sejít v hotelu Diplomat v pronajatém pokoji. Pancová to zamítla.

26. 3. 2012 Kott se setkal s Jirešem v kavárně v obchodním centru Metropole Zličín v sedm hodin večer. Kott s Jirešem společně odešli do auta, kde spolu pobyli pět minut.

Po příjezdu domů Kott podle prostorových odposlechů hlásil Pancové, že přiváží „dvojku“.

2. 4. 2012 Schůzka Pancová - Rath. Pancová jej informovala o tom, že Salačová připravila vícepráce na gymnázium. Znamenalo by to dalších 600 tisíc korun jako „provize“. Rath ale nechal návrh přepracovat, překročil totiž 20 procent původní ceny.

2. 4. 2012 Rath si přijel pro peníze. Kott mu podle obžaloby předal třetinu ze dvou milionů se slovy: „To je za DéDé pavilon.“

25. 4. 2012 V 8 hodin dorazil do Kottovy kanceláře v kladenské nemocnici Hájek z B. Braun Medical. Podle policie přivezl 6,2 milionu korun. Kott po schůzce odešel do kanceláře Pancové a řekl jí, že Hájek to přinesl.

27. 4. 2012 V 7 hodin zazvonil Kott u Rathova domu v Hostivici, přivezl mu podle obžaloby polovinu úplatku, tedy 3,1 milionu korun. Později Kott líčil Pancové - opět podle prostorových odposlechů -, že Rath požadoval další milion.

3. 5. 2012 Po 20. hodině si Rath podle spisu přijel do domu Pancové a Kotta v Rudné u Prahy pro zmiňovaný milion.

9. 5. 2012 Drážďanský u Pancové v kanceláři znovu upřesňoval způsob předání peněz. Řekl, že nechce dát vše najednou. Žádal pojistku pro případ, že by se v zakázce něco zaseklo.

Večer toho dne Pancovou v Rudném navštívil Rath. Den D stanovili na 14. května. „Ty to budeš muset nějak rozsáčkovat,“ řekl Rath mimo jiné Pancové.

14. 5. 2012 Den D. Policisté od dopoledne fyzicky sledovali Ivanu Salačovou. Kott, Pancová i Drážďanský měli za zády sledku od rána.

V půl druhé odpoledne přijel Drážďanský do firmy Fisa, kde od Salačové přijal část peněz na „provizi“.

Poté společně Salačová s Drážďanským dorazili do kanceláře Pancové. Oba dva nesli krabici od vína. V jedné bylo podle svědectví Salačové skutečně víno, druhá byla naplněna bankovkami.

Rath večer přijel ve služebním Superbu k Pancové domů. S sebou si vezl teleskopický obušek a pistoli. O pár desítek minut později byl přistižen, jak si z domu odnášel krabici se sedmi miliony korun. Takřka v tu samou chvíli zazněla dnes už legendární hláška: „URNA. Nic nedělej! Jsme v prdeli!“

Policejní auto odváží Davida Ratha ze služebny v Dlážděné ulici.

16. 5. 2012 Soud vyhověl státnímu zástupci a uvalil na Davida Ratha vazbu, stal se tak historicky prvním českým poslancem vazebně stíhaným během výkonu mandátu. Rath rezignoval na funkci středočeského hejtmana, poslanecký mandát si však ponechal.

David Rath ve sněmovně

5. 6. 2012 David Rath přišel o imunitu – byl Poslaneckou sněmovnou vydán k trestnímu stíhání v kauze Buštěhrad. Pro bylo 183 poslanců, proti jen dva.

20. 8. 2012 Čtrnáct milionů korun, takovou kauci stanovil Davidu Rathovi Okresní soud Praha-východ pro propuštění z vazby. Krajský soud v Praze 11. září propuštění na kauci nepřipustil.

7. 9. 2012 Poslanci rozhodovali podruhé o Rathově poslanecké imunitě. Tentokrát policie žádala povolení ke stíhání za cinknuté nákupy zdravotnického vybavení pro středočeské nemocnice.

1. 3. 2013 Protikorupční policie ukončila vyšetřování, spis předala státnímu zástupci.

5. 4. 2013 Státní zástupce Petr Jirát předal soudu osmaosmdesátistránkovou obžalobu Davida Ratha a spol. Ve stejný den nechal do soudní budovy přivézt spis. V tu dobu měl 103 svazků základního vyšetřovacího materiálu, dalších 10 beden od banánů zaplnily přílohy spisu.

Státní zástupce Petr Jirát.

7. 8. 2013 Den, kdy odstartoval u Krajského soudu v Praze veřejný soudní proces s Davidem Rathem a desítkou spoluobžalovaných.

27. 9. 2013 Pražský vrchní soud propustil Kateřinu Pancovou z vazby.

8. 10. 2013 Policie nově obvinila devět lidí (mimo jiné znovu Ratha) a osm firem (mimo jiné i největší českou stavební firmu Metrostav) z přijetí úplatku, podplácení, poškození finančních zájmů Evropské unie a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

11. 11. 2013 Soud propustil Ratha z vazební věznice. Za mřížemi strávil rok a půl.

21. 11. 2013 Vězení opustil i poslední z vazebně stíhaných – Petr Kott.

11. 12. 2013 Ústavní soud konstatoval, že Rath byl ve vazbě neodůvodněně a zbytečně dlouho. Ministerstvo mu později přiznalo odškodné 19 421 korun.

3. 7. 2014 Obvodní soud pro Prahu 7 zamítl žádost Rathova otce Ratmíra o vrácení více než osmi milionů korun zabavených při domovní prohlídce v květnu 2012.

Otec Davida Ratha Ratmír.

25. 8. 2014 Soud nemohl pokračovat v líčení, neboť si obžalovaný Petr Kott poranil achilovku.

2. 9. 2014 Kott se znovu omluvil pro nemoc.

23. 9. 2014 Soud nemohl pokračovat v líčení, neboť onemocněla obžalovaná Lucia Novanská.

22. 10. 2014 Soud nemohl pokračovat v líčení, neboť David Rath byl „nečekaně hospitalizován“.

29. 10. 2014 Soud nemohl pokračovat v líčení, neboť onemocněl advokát jednoho z obžalovaných zdravotnických manažerů.

17. 12. 2014 Rath neuspěl s ústavní stížností na údajnou podjatost soudce Roberta Pacovského.

3. 4. 2015 Onemocněla obhájkyně Lucie Novanské. Soud marně žádal, aby se nechala zastoupit jiným advokátem.

Obžalovaná Lucia Novanská.

5. 2. 2015 Soudci Robertu Pacovskému došla trpělivost a kvůli neustálým omluvám právníků i obžalovaných vyloučil z kauzy dva případy k samostatnému projednání – Davida Ratha a Luciu Novanskou.

3. 3. 2015 Státní zástupce začal předčítat svou závěrečnou řeč, zabralo mu to dva dny – přes osm hodin čistého monologu.

7. 4. 2015 Padl první rozsudek v kauze. Prvoinstanční soud udělil manželům Kottovým trest 7,5 roku vězení, stavebním manažerům Pavlu Drážďánskému a Tomáši Mladému pět let. Obchodníky se zdravotnickým zařízením Jindřicha Řeháka a Martina Jireše poslal shodně na 5,5 roku za mříže. Ivana Salačová dostala pouze podmínku, rovněž Jan Hájek a Václav Kovanda.

21. 4. 2015 Soud se po dvouměsíční přestávce vrátil k projednávání případu Davida Ratha a Lucie Novanské.

27. 4. 2015 David Rath se nedostavil k soudu. Předchozího dne při jízdě na kole podle svých slov pocítil slabost a spadnul. Záchranáři jej odvezli do nemocnice s podezřením na otřes mozku.

12. 5. 2015 Znalecký posudek, který si nechal vypracovat soud, konstatoval, že Rath zvládne po úrazu na kole účast u hlavního líčení.

David Rath po nehodě na kole.

13. 5. 2015 Státní zástupce ve své závěrečné řeči navrhl Davidu Rathovi nejméně devítiletý trest vězení a propadnutí veškerého majetku.

18. 5. 2015 David Rath svým dosavadním advokátům vypověděl smlouvu a žádal, aby jej obhajoval Michal Pacovský, strýc soudce Pacovského. Jenže advokát Pacovský to odmítl, a proto soudní senát Rathovi přidělil obhájce ex offo.

29. 5. 2015 Nová Rathova obhájkyně Marcela Ondřejová žádala na nastudování spisu 90 dní, soud povolil jen polovinu.

13. 7. 2015 David Rath po tři dny přednášeli svou závěrečnou řeč.

23. 7. 2015 David Rath si 1167 dní od svého zatčení vyslechne rozsudek. Nepravomocný. S pravděpodobností hraníčící s jistotou se odvolá.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...