Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Lampedusané: Z nejkrásnějších pláží na světě se stal hřbitov

Svět

  10:30
LAMPEDUSA - Ostrovní obyvatelé jižního výběžku Evropy si už zvykli na tragédie a traumata, které každodenně vidí u tisíců žadatelů o azyl připlouvajících k jejich břehům. Ale říkají, že už toho všeho mají dost, napsala agentura AFP.

Obyvatelé Lampedusy protestují proti imigrační politice EU. Poškozuje nejen běžence, ale i nás, tvrdí foto: ČTK

Lidé v odlehlé rybářské osadě na ostrově Lampedusa se pokaždé chvatně vydají na pomoc, ovšem jejich trpělivost slábne. Mimo jiné i proto, že vládní pomoc směřuje k uprchlíkům - a ne k nim.

"Mrtví tu udržují ekonomiku v chodu," řekla číšnice Silvana Martelliová, zatímco potápěči vytahovali z moře další mrtvá těla z potopené lodi, na které zahynulo více než 300 afrických běženců. "Už to vůbec nevypadá jako náš ostrov. Peníze sem jdou na pomoc imigrantům, zatímco se rozpadají místní školy a hromadí se tu odpadky," dodala.

Evropští ministři se snaží o uprchlické krizi diskutovat, ale mezitím sílí nespokojenost místních obyvatel. Tím se vlády dostávají do dvojího tlaku - musí řešit problematiku uprchlíků a zároveň nechtějí před svými obyvateli vypadat jako někdo, kdo zaujímá vůči imigrantům příliš měkký postoj.

ČTĚTE TAKÉ:

Na Lampeduse žije jen několik tisíc "starousedlíků", které často početně převyšují imigranti, než je úřady nechají převézt do azylových středisek na italské pevnině. V koutě přístavu se rozpadají modročervené rybářské lodě popsané arabskými nápisy coby palčivá připomínka nekončícího lidského dramatu.

Evropa musí zakročit

"Tenhle ostrov má nejkrásnější pláže na světě, ale staly se obrovským hřbitovem pro utopené," řekl sedmapadesátiletý rybář Filippo Bruno. "Evropa musí společně zakročit a něco udělat, než se tohle znovu zopakuje. A ono se to zase stane," dodal s pohledem upřeným na moře.

Na místním hřbitůvku už nezbývá žádné místo. Poslední prostor zabrali běženci, kteří zemřeli na potopených lodích. Ve škole děti tento týden nakreslily sérii srdcervoucích obrázků se scénami katastrofy, která se stala minulý čtvrtek. Imigranti se na nich zoufale snaží udržet na hladině, zatímco se jejich loď v plamenech potápí.

Na ostrově panuje soucit s osudem uprchlíků, ale zároveň i nespokojenost, kterou rozdmýchává ekonomická krize. Hněv je namířený především proti nefungujícímu evropskému systému péče o imigranty, ale také proti tomu, co mnozí vnímají jako přednostní zacházení.

Obyvatelé Lampedusy protestují proti imigrační politice EU

"Blíží se zima a až bude rozbouřené moře, nedostane se sem přívozní loď," řekla majitelka restaurace Ornella Gervasiová. "Pak se sem budou zásoby pro uprchlíky dál dopravovat, zatímco nám dojdou i základní věci. Z toho pak povstává nespokojenost," dodala.

Frustrace místních

Lampedusa, která měří jen 20 čtverečních kilometrů, je nejjižnějším bodem Itálie a je blíž k severní Africe než ke zbytku země. Dokonce i přeprava prázdných rakví pro těla vylovená z moře vyvolala hněv lidí, jejichž příbuzní zemřeli na pevnině a oni museli zaplatit tisíce eur, aby jejich těla přepravili domů.

"Na léčbu spousty nemocí tu nemáme vybavení. Můj otec potřeboval dialýzy, proto jsme ho převezli do nemocnice v Římě. Zemřel a my jsme zaplatili každý cent, co jsme měli, abychom ho dovezli domů," řekla Ornellina sestra Romina.

Majitelka hotelu Angela Lombardová frustraci sdílí. "Jsme tu kulturní chudáci. Nemáme tu knihovny, obchody s knihami, naše děti jsou nevzdělané. Bible říká nejdřív se postarej o svou rodinu, a pak teprve o souseda. Imigranti nemohou být na prvním místě!" prohlásila.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!