Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Lavrov o černé listině nežádoucích: Reakce EU je absurdní a neslušná

Evropa

  15:10
MOSKVA - Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov v pondělí vyčetl Evropské unii, že se v aféře okolo černé listiny Evropanů se zákazem vstupu do Ruska chová „absurdně“ a „neeticky“. Na seznam byli podle něj zařazeni ti evropští politici, kteří podporovali „převrat na Ukrajině“, jak Moskva říká svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče v únoru 2014 po střelbě do opozičních demonstrantů.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. foto: Reuters

„Seznam jsme předali na žádost Evropské unie jako důvěrný, ale okamžitě unikl do tisku. A unie, která obvykle úniky nekomentuje, jej radostně komentovala. Vidím v tom porušení etických norem,“ řekl Lavrov po moskevské schůzce s šéfem italské diplomacie.

Moskva se domáhá slušnosti

Ministr odmítl tvrzení, že EU zavedla sankce proti Rusku na základě jakéhosi práva, zatímco ruské odvetné sankce jsou prý naprosto nelegitimní - to je podle něj absurdní logika. Podle Lavrova Rusko jen recipročně odpovědělo na jednostranný krok EU, která zavedla sankce proti 150 Rusům, a to ještě zdrženlivě, neboť na ruském seznamu je jen 89 jmen.

Také Kreml má podle mluvčího ruského prezidenta Dmitrije Peskova potíže porozumět unijní rozhořčené reakci na existenci ruské černé listiny.

Rusko předalo seznam nežádoucích osob Bruselu. Jako výraz důvěry

Zklamání, že unijní diplomaté nechali do médií uniknout důvěrně poskytnutý seznam, vyjádřil ještě dříve Lavrovův náměstek Alexej Meškov. „V Moskvě panuje hluboké zklamání nad počínáním našich evropských partnerů. Samozřejmě, slušnost není politickou kategorií, ale ti lidé už překračují všechny meze, což nebudí nic jiného než rozčarování,“ prohlásil diplomat. „Jak lze důvěřovat takovým partnerům?“ dodal.

Každé jméno na seznamu se podle Meškova pečlivě prověřovalo, o každém se rozhodovalo individuálně a s konkrétními důvody pro zařazení.

‚Podraz‘ od Evropy

Už v neděli mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová označila za „podraz“ od evropských kolegů, že okolo ruského seznamu rozpoutali rozruch, ačkoliv si jej sami vyžádali pod záminkou předcházení nepříjemnostem poté, co se několik unijních politiků až na moskevském letišti dozvědělo, že mají vstup do Ruska zakázaný.

Zacharovová označila údiv a rozhořčení v EU nad ruským seznamem za „komedii“, protože Rusko dávno varovalo, že na unijní sankce analogicky odpoví. V rozhlasovém rozhovoru upozornila, že jakékoliv změny v unijním seznamu se podle principu reciprocity odrazí i na seznamu ruském, čili nelze vyloučit prodloužení černé listiny.

Více než polovina osob z dosud neoficiálního seznamu pochází z Polska, Švédska a tří pobaltských států. Z českých občanů je tam předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09), místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek, dále novinář, europoslanec a bývalý senátor za TOP 09 Jaromír Štětina a bývalý komisař EU pro rozšíření a politiku sousedství Štefan Füle.

NĚMECKO ŽÁDÁ VYSVĚTLENÍ

  • Německé ministerstvo zahraničí chce od Moskvy jasné zdůvodnění toho, proč jeho osm politických a vojenských představitelů má zakázán vstup na území Ruské federace, uvedla agentura DPA. "Když se chcete právně ohradit, musíte vědět, proč jste na seznamu," uvedlo německé ministerstvo zahraničí. 
  • Již v sobotu německá vláda oznámila, že od Ruska bude chtít znát důvody zákazu a kritéria výběru. 
  • Dnes Seibert řekl, že Berlín je kvůli událostem a vývoji na Ukrajině s Moskvou v takřka denním kontaktu a že to zveřejnění černé listiny nijak nezmění.
  • Z německých zástupců jsou na seznamu mimo jiné nejvyšší představitel Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SL) Bernd Posselt, generál německého vojenského letectva Karl Müllner, německý poslanec Karl-Georg Wellmann z Křesťansko-demokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové či kancléřčin budoucí poradce pro evropské záležitosti Uwe Corsepius.

Autor: