Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Česko

Lékaři za peníze tajně testují na pacientech léky

Lékař (ilustrační foto).

Lékař (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Doporučujeme
PRAHA - Rakouskem hýbe skandál kolem falešných studií léků. Podobným způsobem se přitom kryje korupce lékařů i v Česku. Princip je u nás i v Rakousku stejný. Farmaceutická firma platí zdravotníky oficiálně za to, že ověřují případné vedlejší účinky léků poté, co byly čerstvě schváleny a uvedeny na trh.
  6:55

Ve skutečnosti lékař od firmy inkasuje za to, že předepisuje její lék. A pacient obvykle vůbec neví, že je veden jako pokusný králík.
Ve skutečnosti však často žádný výzkum neprobíhá. Lékař jen firmě vyplní předepsaný formulář, ve kterém uvede, jak pacient na lék reagoval, zda ho dobře snášel či jak mu pomohl v léčbě.

Skandál v Rakousku

Až 1000 eur za recepty na "správný" lék

Rakouský lékař prý dostává od farmaceutické firmy deset až tisíc eur za to, že jednomu pacientovi předepíše její lék. Úplatek se skrývá za jednoduché dotazníky. Firma pak tvrdí, že lékařům platí za odbornou studii účinku léků. Podle české pobočky Transparency International může lékař při účasti na studii dostat dva tisíce korun za pacienta.
V Rakousku chtějí zveřejnit jména všech lékařů, kterým farmaceutické firmy platí.

"Pod záminkou účasti na studii může být lékař motivován k tomu, aby předepisoval testovaný lék," upozorňuje Katarína Oboňová z české pobočky Transparency International.
Státní ústav pro kontrolu léčiv uvádí, že s touto praxí bojuje už zhruba rok. Tak dlouho u nás musí firmy hlásit všechny studie léků, které probíhají po registraci. Při kontrole pak stát může zjistit, jestli se skutečně jedná o výzkum, nebo jen o maskování korupce.

"V rámci pravidelného monitoringu zjišťujeme, zda studie nesloužila jen jako krytí pro reklamu," uvedla mluvčí lékového ústavu Veronika Petláková. "Poslední pravomocně udělená pokuta byla stanovena na 550 000 korun," říká Petláková. Firmy přitom musí lékovému ústavu hlásit u každé poregistrační studie i takové podrobnosti, jako je výše odměny lékařům. Před veřejností jsou však utajené. "Jména konkrétních zdravotníků nemůžeme zveřejňovat z důvodu ochrany osobních údajů," řekla Petláková. Firmě, která by studii vůbec nenahlásila, hrozí až milionová pokuta. Loni firmy přiznaly 117 studií.

Kubek: Studie nejsou zbytečné
Lékový ústav nemůže nijak ovlivňovat, zda farmaceutický koncern nabídne lékařům za účast na studii tisíc, nebo sto tisíc korun. Údajně ale spolupracuje s finančními úřady v případě podezření na daňový únik.

Prezident ČLK Milan Kubek

Šéf České lékařské komory potvrzuje, že řada lékařů se na studiích zadaných farmaceutickými koncerny podílí a dostává za to odměnu. Nemyslí si ale, že by studie byly zbytečné. "I když je lék testovaný už před registrací, jeho případné vedlejší účinky u pacientů se sledují všude na světě i nadále," řekl LN prezident komory Milan Kubek. Jestliže má lékař se studií práci navíc, musí za to prý brát plat.

S poregistračnímu studiemi může být problém
I Kubek ale uznává, že s poregistračními studiemi může být problém. "Otázkou samozřejmě zůstává adekvátnost té odměny," uvedl Kubek. Pokud nějaký lékař zaškrtne na formuláři jedno políčko a dostane tisícikorunu, pak to je podle Kubka minimálně neetické. "Na druhou stranu existují náročné klinické studie, které lékařům zaberou hodně času," říká Kubek.

Etický kodex komory zakazuje lékaři dávat přednost zájmům farmaceutických firem nad zájmy pacienta. "Jenže kde není žalobce, není soudce. A oznámení na lékaře v tomto směru evidujeme naprosté minimum," řekl Kubek.

Podle výkonného ředitele České asociace farmaceutických firem Emila Zörnera se musí mezi studiemi rozlišovat. "Je správné, když se lékaři motivují, aby se přesvědčili o účincích nového léku. Jinak by se novinky nedostaly do praxe," říká.

Rakousko žádá, aby o studiích byli informováni pacienti
Zástupci Transparency International jsou ale přesvědčeni o tom, že když už podobné studie probíhají, měla by být taková honorovaná spolupráce lékařů s firmami veřejnou informací dostupnou všem. "O podobném opatření jsme už před několika lety jednali jak s farmaceutickými koncerny, tak Státním ústavem pro kontrolu léčiv, ale bez výsledku," tvrdí Oboňová.

Právě to chtějí teď nově udělat v Rakousku. Tamní ministerstvo zdravotnictví uvažuje o tom, že zavede povinnost zveřejnit podrobnosti studií, včetně jmen spolupracujících lékařů. Některé zdravotní pojišťovny v Rakousku také žádají, aby o zahájení studie nebyly informovány jen příslušné úřady, ale také samotní pacienti. Každý člověk, na němž lékař pro potřeby farmaceutické firmy sleduje účinek určitého preparátu, by o tom měl předem vědět.