Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Lékařka nepomohla, dostala podmínku

Česko

  13:04
OLOMOUC - Olomoucký okresní soud potrestal osmi měsíci vězení s podmíněným odkladem na 18 měsíců lékařku olomoucké fakultní nemocnice Hanou Vranovou za neposkytnutí pomoci čtyřiapadesátiletému bezdomovci.

Muž s rozsáhlým zánětem plic zemřel za branami nemocnice, ze které ho vyvezla na vozíku ochranka. Lékařka se z dnešního jednání soudu omluvila, k případnému odvolání se proto nevyjádřila. Podle obhajoby ho zřejmě podá.

Případ se odehrál loni v lednu. Bezdomovce Lubomíra Spurného tehdy během jediného dne přivezla dvakrát za sebou na urgentní příjem nemocnice záchranná služba. Ani při jedné z prohlídek mladá lékařka, která pracovala na urgentním příjmu bez atestace, nezjistila u muže žádný akutní nález a na další vyšetření ho neposlala. Podle znalců ale nelze prokázat souvislost s postupem lékařky a smrtí pacienta. Muž by zřejmě zemřel i v případě, že by
mu byla poskytnuta okamžitá odborná pomoc.

Právní zástupci obžalované poukazovali na to, že lékařka bezdomovce řádně vyšetřila v rámci své neurologické specializace. Z pohledu neurologa pacient žádné problémy neměl, což potvrdili i znalci. "Zároveň se ptala, co ho trápí, řekl však, že jen svědění. Pokud neměla informace, nemohla vědět, že má problémy s plícemi. Pokud by si na tyto problémy stěžoval nebo by měl prokazatelné problémy, poslala by ho na další vyšetření," uvedli obhájci.

Soud pak požádali, aby lékařku zprostil obžaloby. Soud však argumenty obhájců odmítl. Podle soudce Petra Bednáře trestní odpovědnost lékařky spočívá i v takzvaném opomenutí, měla Spurného poslat na další vyšetření. "Všichni svědci, kteří byli s poškozeným v kontaktu v den smrti i několik dní před ní, se shodli, že měl problémy. I laik by na něm poznal, že není v pořádku. Pokud to pozná laik, tím spíše je nutno klást tuto povinnost lékaři, i když si na bolesti nestěžoval," řekl Bednář.

Postup lékařky si už dříve nechali prověřit komisí znalců zástupci
nemocnice. Tehdejší ředitel nemocnice Jaroslav Vomáčka se za lékařku postavil s tím, že nepochybila. Případ otevřel v Olomouci diskusi o péči o bezdomovce. Zhruba rok po smrti Spurného začala v prostorách olomoucké charity fungovat ordinace pro lidi bez domova, která má usnadnit především zdravotní péči pro osoby žijící na ulici a předejít i dalšímu výskytu infekčních onemocnění.

Autor: