Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Lékařské odbory ohlásily 2. fázi kampaně. Klaus: Jste nezodpovědní

Česko

  9:43aktualizováno  12:03
PRAHA - Lékařský odborový klub - Svaz českých lékařů(LOK-SČL) ohlásil druhou fázi kampaně Děkujeme, odcházíme. Během ledna a února očekává, že se k akci připojí a výpověď podají další stovky nemocničních lékařů, řekl novinářům předseda LOK-SČL Martin Engel.

Martin Engel foto: ČTK

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) v reakci na akci LOK-SČL řekl, že hrozby lékařů hromadnou výpovědí dosud nejsou tak vážné, aby ohrozily přímou zdravotní péči. Apeloval na lékaře, aby byli trpěliví. "Není to věc, která by ohrozila přímé poskytování zdravotní péče od 1. března, ale zdůrazňuji, že věc nechci bagatelizovat. Pečlivě sledujeme, jaký je vývoj," řekl novinářům Heger.

Podle Engela se přes 3800 nemocničních lékařů, kteří podali ke konci roku výpověď, zatím nedočkalo od ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) jediného konstruktivního návrhu řešení současné mimořádné situace. Na místo toho prý jen představuje různé "krizové plány", jejichž cílem je podle Engela zajistit lékařskou péči bez lékařů.

Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel zahájil kampaň

Heger ve středu oznámil, že větší počet lékařů hodlá odejít z 59 nemocnic. Kdyby všichni naplnili své hrozby, spadne počet lékařů na stav před deseti lety a akutní péče nebude ohrožena. V případě nutnosti se ministr dohodl na pomoci ambulantních specialistů. Lékařům z nemocnic slibuje přidat v budoucnu z peněz, které hodlá ušetřit uvážlivým nákupem techniky. Podle vedení nemocnic někteří lékaři své výpovědi stáhli.

Základní plat 70.000

Odbory chtějí pro lékaře 1,5 až trojnásobek průměrného platu v zemi. Teď mají lékaři v nemocnicích v průměru kolem 50.000 korun i se službami a přesčasy, chtějí zhruba 70.000 korun základního platu.

Řešení situace? Ne, jen uplácení a zastrašování, tvrdí odbory
Rozhořčení lékařů a nespokojenost s vývojem situace potvrdil Pavel Vávra, který je jednou z tváří kampaně. Podle něj se lékaři v řadě nemocnic místo snahy o nalezení řešení setkali pouze s nátlakem, zastrašováním a uplácením. Proto zvažují, že kromě pracovní smlouvy vypovědí i dohody o pracovní činnosti. Na základě těchto dohod mohou sloužit přesčasové hodiny. Tyto dohody mají výpovědní lhůtu dva týdny. Zaměstnavatelé tak ztratí možnost, jak donutit lékaře k práci přesčas. "Reálně tak hrozí, že péče v
nemocnicích, kde lékaři dohody vypoví, zkolabuje již na začátku února," upozornil Vávra.

Rok 2010 v obrazech

S růstem počtu výpovědí a s tím, jak se blíží 1. březen, kdy vyprší
lékařům výpovědní lhůta a přestanou chodit do práce, přestávají obyvatelé nemocniční lékaře podporovat. Aktuálně je podle internetového průzkumu SANEP podporuje jen třetina obyvatel, ačkoli na počátku jejich protestu před devíti měsíci to bylo 74 procent.

Klaus se zastal Hegera

Prezident Václav Klaus podpořil úsilí ministra zdravotnictví Leoše Hegera o reformy vedoucí k ozdravení českého zdravotnictví. Chování lékařů, kteří hrozí výpovědí, označil prezident za velmi nezodpovědné. "Chci podpořit pana ministra jak v jeho úsilí o ozdravení našeho zdravotnictví, tak v tom konkrétním případu velmi nezodpovědného chování části našich lékařů," řekl Klaus.


Autoři: ,