Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Lepší, když bude dělat ostudu na Rhodosu, říká Kalousek k neúčasti Zemana na pohřbu Perese

Česko

  6:25
PRAHA - Pátečního pohřbu bývalého izraelského prezidenta Šimona Perese se zúčastní významní státníci z celého světa. Slovenský premiér Robert Fico kvůli tomu narychlo přehodnotil své plány. Místo konference na Rhodosu poletí do Izraele, zatímco prezident České republiky Miloš Zeman zůstal u původního plánu a na konferenci přijede. Většina českých politiků jeho kroku nerozumí.

Předseda strany TOP 09 Miroslav Kalousek. foto:  Dan Materna, MAFRA

Peresovo celoživotní úsilí o dosažení míru v izraelsko-palestinském konfliktu oceňují nejvyšší představitelé zemí ze všech koutů světa, mnozí z nich se v pátek chystají do Izraele osobně. Smutečního obřadu v Jeruzalémě by se měli zúčastnit britský princ Charles, tamní ministr zahraničí Boris Johnson či bývalý premiér Tony Blair.

Svou účast přislíbili například i španělský král Felipe VI., generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, předseda Evropské rady Donald Tusk, prezident Joachim Gauck, jeho francouzský protějšek François Hollande či rumunská hlava státu Klaus Iohannis. Chybět nebudou ani prezidenti Lotyšska, Kypru či Litvy. Své plány narychlo přehodnotil i slovenský premiér Robert Fico, který do Izraele rovněž zavítá.

Izrael pláče, zemřel legendární Šimon Peres. Zeman ani Sobotka se pohřbu nezúčastní

Přes polovinu světa poletí spolu se svými předchůdci Jeanem Chrétienem a Stephenem Harperem i kanadský premiér Justin Trudeau. Podobná vzdálenost čeká i na současného prezidenta USA Baracka Obamu.

Už o den dříve, ve čtvrtek, do Izraele dorazil bývalý „nejmocnější muž světa“ Bill Clinton. Přijet má i americký ministr zahraničí John Kerry. Podle agentury AFP by Peresovu památku rád uctil také palestinský prezident Mahmúd Abbás, který se do Jeruzaléma chystá s dalšími čtyřmi státními úředníky.

Šimon Peres
Někdejší americký prezident přiletěl do Izraele vzdát hold svému protějšku...

Sobotka nakonec pojede

Prezident Miloš Zeman se z účasti na Peresově pohřbu omluvil, neboť tou dobu bude v Řecku. Na Rhodosu se společně se svým předchůdcem Václavem Klausem zúčastní 13. ročníku konference Dialog civilizací, pořádané podnikatelem Vladimirem Jakuninem, blízkým spolupracovníkem ruského prezidenta Putina. Ačkoliv se dá z Rhodosu dostat do Izraele letadlem za pouhou hodinu a půl, rozhodl se nepřijet.

Na poslední chvíli své plány změnil premiér Bohuslav Sobotka, který původně avizoval, že se do Jeruzaléma nechystá. Společně s ním budou českou vládu na pohřbu zastupovat ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a předseda Senátu Milan Štěch, kterého o to požádal sám prezident Zeman.

K otázce prezidentově absence na pohřbu izraelského státníka oslovil server Lidovky.cz 25 poslanců napříč celým politickým spektrem. V době uzávěrky tohoto textu se k tématu vyjádřilo 12 z nich.

Okázalý projev loajality k Rusům

Vzhledem k nadstandardním vztahům mezi Českou republikou a Izraelem se přiklánějí spíše k verdiktu, že by nejvyšší představitel v Jeruzalémě chybět neměl. „Pan prezident se měl omluvit z rhodské konference a jet na pohřeb Šimona Perese. Jeho neúčast na pohřbu je negativním signálem, poškozením dosavadních vztahů i zájmů České republiky,“ napsala poslankyně Miroslava Němcová (ODS).

Podobně se na adresu hlavy státu vyjádřil i poslanec Karel Schwarzenberg (TOP 09). „Je to zanedbání prezidenta republiky ve prospěch osobních zálib. Zdá se, že ruští nadřízení vyžadují okázalý projev loajality. Nebo s Klausem pouze jednají dle ‚svůj k svém‘,“ reagoval. Poslanec Martin Lank (Úsvit) serveru Lidovky.cz sdělil, že on sám by se na prezidentově místě pokusil udělat maximum, aby se pohřbu zúčastnil. „Je to škoda. Zastoupení hlavou státu by bylo adekvátní,“ hodnotil předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

S Peresem se loučí i izraelská ambasáda v Praze. Zpřístupní kondolenční knihu

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek skutečnost, že Miloš Zeman upřednostní raději konference v Řecku, vítá. „Na jednu stranu bych si velmi přál, aby nejvyšší představitel mého státu byl na pohřbu Šimona Perese. Na druhou stranu si říkám, jestli není lepší, když bude dělat ostudu na Rhodosu,“ řekl Kalousek.

Přístup prezidenta překvapil i předsedu občanských demokratů Petra Fialu, který si stejně jako většina oslovených uvědomuje jeho blízký vztah k Šimonu Peresovi. „Od vrcholných reprezentantů českého státu bych očekával, že svůj vztah ke Státu Izrael a úctu k jednomu z jeho nejvýznačnějších politiků projeví i touto formou,“ prozradil.

Zeman, přítel státu Izrael

Spoluzakladatel hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura za Zemanovou neúčastí neúctu nevidí. „Neletí ani premiér Sobotka a to nikoho neznepokojuje. Peres by dvojnásobný izraelský premiér, tudíž kolega našeho. Pohřbu českého prezidenta se také neúčastnil izraelský prezident, nepřiletěl dokonce ani premiér či ministr zahraničí,“ hájil Okamura Zemana předtím, než předseda vlády Bohuslav Sobotka své rozhodnutí změnil.

Prezidentovo rozhodnutí hájí i Zdeněk Škromach z ČSSD. „Opravdu nevím, co si myslet. Asi k tomu má vážné důvody, protože, pokud vím, je velkým přítelem státu Izrael.“

Bývalý izraelský prezident zemřel v noci na středu v Tel Avivu ve věku 93 let. Jeho zdravotní stav nebyl ideální již delší dobu. Na začátku roku byl po slabším infarktu hospitalizován, v červenci mu lékaři zase diagnostikovali nepravidelný srdeční rytmus. Kvůli tomu na začátkem září podstoupil operaci, při níž mu byl implantován kardiostimulátor. Dva týdny před smrtí pak prodělal mrtvici, kvůli níž mu později začaly postupně selhávat orgány a došlo k nenávratnému poškození mozku.

Šimon Peres byl prezidentem Izraele v letech 2007 až 2014. V minulosti rovněž dvakrát působil i na pozici izraelského premiéra. Je označován za jednoho z „otců zakladatelů“ Izraele. V počátku druhé poloviny 20. století pomáhal rodícímu se státu obstarat moderní zbraně i technicky vyspělé stíhací letouny. V roce 1994 obdržel společně s Jicchakem Rabinem a Jásirem Arafatem Nobelovu cenu míru za rozhovory, které vyústily v Mírovou dohodu v Oslu.

Celá vyjádření českých politiků k neúčasti prezidenta na pohřbu Šimona Perese:

Martin Stropnický (ANO)
„Neznám důvody a ani stanovisko Hradu. Co znám, je kontinuální a silný akcent hlavy státu ve věci podpory nadstandardních vztahů mezi Izraelem a Českou republikou.“

Jan Veleba (SPO)
„Prezidentský plán se neměří na hodiny letu, měří se na něco úplně jiného. Důvod podle mého názoru je ten, že na Rhodosu bude prezident Zeman hlavní řečník, což by se ještě dalo omluvit. Druhý důvod je ten, že tam budou premiéři Maďarska a Slovenska. Za třetí, vztah Miloše Zemana k izraelskému státu je zcela jasný. Miloš Zeman byl vždycky ten, kdo zcela ostentativně až nahlas podporoval izraelský stát. Nechápu, proč se kolem toho dělá zbytečný humbuk. Pokud by tam někdo měl jet místo něj ve vysoké ústavní funkci, měl by to být předseda vlády.“

Daniel Herman (KDU-ČSL)
„Je to rozhodnutí prezidenta republiky a jeho priority mi nepřísluší komentovat.“

Petr Fiala (ODS)
„Pan prezident se rád označuje za přítele Izraele, proto mě jeho přístup překvapil. Nemám ovšem ambici mu řídit program, ale očekával bych, že se pohřbu Šimona Perese zúčastní. Šimon Peres byl významným politikem, účast nejvyšších představitelů mnoha zemí na jeho pohřbu to dokládá. Od vrcholných reprezentantů českého státu bych očekával, že svůj vztah ke Státu Izrael a úctu k jednomu z nejvýznačnějších politiku projeví i touto účastí.

Vojtěch Filip (KSČM)
„Nevím, jaký je časový program pana prezidenta. Vzhledem k tomu, že bývá zároveň v předsednictvu konference, vím, že jeho vztah k Šimonu Peresovi byl vždy velmi pozitivní.“

Tomio Okamura (SPD)
„Neznám důvody, proč pan prezident na pohřeb nemůže odletět. Je však obecně známo, že pan prezident je přítel Izraele a stál při něm vždy proti arabským a palestinským teroristům, na rozdíl od českého mainstreamu. Jeho účast je tak nepochybně dána technicko-logistickými důvody, nikoli tím, že by si nevážil Šimona Perese. Ostatně na pohřeb neletí, pokud vím, ani český premiér Sobotka, a kupodivu to nikoho neznepokojuje. Připomínám, že Peres, byl dvojnásobný izraelský premiér, tudíž kolega toho našeho. A faktem zůstává, že pohřbu českého prezidenta se také neúčastnil ani izraelský prezident ani premiér, dokonce nepřiletěl ani izraelský ministr zahraničí, ale pouze ministr bez portfeje.“

Martin Lank (Úsvit)
„Je to na rozhodnutí pana prezidenta. Zároveň neznám podrobně jeho program na Rhodosu. Za sebe mohu říct, že vzhledem k nadstandardním vztahům České republiky s Izraelem bych se pokusil udělat maximum pro to, abych se pohřbu zúčastnil.“

Miroslava Němcová (ODS)
„Česká republika a Izrael mají nadstandardní vztahy a měly by být prioritou naší zahraniční politiky i v budoucnu. Pan prezident se měl omluvit z rhodské konference a jet na pohřeb Šimona Perese. Jeho neúčast na pohřbu je negativním signálem, poškozením dosavadních vztahů i zájmů ČR.“

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!