Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Léta v zajetí si barmská disidentka Su Ťij krátila četbou a meditací

Svět

  12:18
RANGÚN/PRAHA - Tuto sobotu vypršel pětašedesátileté barmské disidentce Aun Schan Su Ťij termín, do kterého byla nucena setrvat v domácím vězení. Kolegové z politické strany Národní ligy pro demokracii (NLD) hýří optimismem. Začali uklízet kanceláře a připravovat se na její návrat.

Protestující před barmskou ambasádou v Londýně. foto: ČTK

"Máme spoustu práce, připravujeme jí kancelář v budově vedení strany," svěřil se médiím Win Tin z opoziční NLD, jež sám za své politické názory strávil 19 let ve vězení. Vojenská junta nakonec opravdu věnovala Su Ťij svobodu, ale jak dlouhou dobu to potrvá?

Situace v Barmě teoreticky nahrává Su Ťij. Volby, které se odehrály minulou neděli a podle očekávání znovu potvrdily vládu vojenské junty, jsou uzavřeny, a disidentka tak teoreticky nemůže diktátorský režim nijak ohrozit.

Čtěte více

Jenže v Barmě není nic jisté. "Nepředpokládám, že by ji propustili bez podmínek. A pokud tyto podmínky poruší, klidně ji zadrží znovu," neskrýval skepsi Benjamin Zawacki z organizace na ochranu lidských práv Amnesty International.

Nejraději poslouchá Bacha

Su Ťij strávila v domácím vězení patnáct z uplynulých jedenadvaceti let. Jak její nedobrovolné zajetí vypadalo? Dny si podle britského listu The Times nejčastěji krátila meditacemi, cvičením a pilováním francouzštiny a japonštiny.

Také hodně četla, nejčastěji špionážní a detektivní romány Johna le Carré a buddhistické texty. Díky svým právníkům a stoupencům má prý už slušně vybavenou knihovnu.

INFOGRAFIKA: Barmská disidentka Su Ťij
INFOGRAFIKA: Klikněte pro zvětšení

Z hudby preferuje Johanna Sebastiana Bacha a sama také kraje na piano, jehož zvuk však už značně trpí tropickými vedry typickými pro Barmu.

Měla striktně zakázáno poslouchat rádio, sledovat televizi či bez dozoru telefonovat. Veškerá korespondence procházela přísnou kontrolou. Stejně tak ji nesměl navštěvovat nikdo zvenku, kromě lékaře, který k ní dochází maximálně jednou za měsíc. Jedinými stálými společnicemi, které s ní sdílel její úděl, byla dvojice žen – matka s dcerou.

Zcela výjimečně ji mohl v roce 2009 navštívit vyslanec OSN Ibrahim Gambari. Když se k ní ale chtěl vydat sám generální tajemník OSN Pan Ki-mun, nebylo mu to umožněno.

Podivný Američan

V loňském roce vyvolal rozruch třiapadesátiletý Američan John Yettaw, kterému se podařilo v noci přeplavat jezero přiléhající k její rezidenci a bez pozvání zůstat v domě dva dny.

Jeho úmysly zůstávají dosud zahaleny tajemstvím. Psychicky i fyzicky nemocný muž tvrdil, že chtěl Su Ťij uchránit před teroristy, kteří jí usilují o život. Svým na první pohled šlechetným činem ale dostal Su Ťij do problémů – kvůli porušení pravidel domácího vězení byla postavena před soud a její zajetí bylo prodlouženo o 18 měsíců.

Nejznámější barmská disidentka

  • Narodila se v Rangúnu v roce 1945, studovala ale v britském Oxfordu. Poté co většinu života strávila v Británii, se v roce 1988 Su Ťij vrátila do rodné země, aby se starala o svou nemocnou matku. Když vypukly celonárodní prodemokratické protesty, stala se dcera národního hrdiny Aun Schana přirozenou vůdkyní opozice. Podílela se na založení Národní ligy pro demokracii (NLD).
  • Za „ohrožování státu“ ji vojenská junta v červenci 1989 zavřela do domácího vězení. Mezinárodní tlak na její propuštění zesílil teprve poté, co jí byla na podzim roku 1991 na návrh tehdejšího českého prezidenta Václava Havla udělena Nobelova cena za mír. Na své propuštění Su Ťij ale čekala do roku 1995. O pět let později ji ale znovu dali pod „domácí dohled“.

Stejný verdikt padl i v případě jejích dvou společnic. Sám Yettaw dostal sedmiletý trest vězení, ale po intervenci amerického senátora Jima Webba byl později propuštěn.

Su Ťij se proti rozsudku, kterým byl na ni uvalen trest domácího vězení, několikrát odvolala. Zatím poslední odvolání barmský soud zamítl včera. "Toto rozhodnutí je absolutně špatné a ukazuje, v jakém stavu je justice v této zemi," rozohnil se pro agenturu AP disidentčin právník Nyan Win.

Disidentka se také rozhodně nemíní držet zpátky. Předpokládá se, že se okamžitě zapojí do práce ve straně, která se nyní chystá především prověřovat četné stížnosti na volební podvody. Samotná NLD včetně Su Ťij volby bojkotovala.

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...