Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Lež na webu: Kocáb byl agent

Česko

Politický boj se rozšířil na internetovou encyklopedii Wikipedia. Michael Kocáb v ní dvě hodiny figuroval coby spolupracovník StB. Pak byly nepravdivé údaje smazány.

PRAHA Ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb se v neděli v 8 hodin 47 minut ráno stal terčem rafinovaného útoku. V české verzi nejrozšířenější internetové encyklopedie Wikipedia ho anonymní přispěvatel nepravdivě označil za spolupracovníka StB, který udával své blízké přátele včetně známého kytaristy Michala Pavlíčka.

Útok na Kocábovu pověst nevyšel. Wikipedista (dobrovolný tvůrce encyklopedie) s přezdívkou „Packa“ totiž za pouhých 114 minut zasáhl a fakty nepodložený příspěvek smazal. Politický aktivista Jan Šinágl přesto již o hodinu později rozeslal redakcím e-mail, ve kterém si stěžoval, že Wikipedia je „podvodná“, když informace o Kocábovi a StB vymazala.

Sám Kocáb událost odmítl jakkoliv komentovat. „Ministr se opravdu nebude vyjadřovat,“ vzkázal pouze Kocábův tajemník Petr Koubek.

Podobné útoky se podle wikipedistů z občanského sdružení Wikimedia ČR, kteří se o hladký chod encyklopedie starají, staly již dříve. V minulosti byli prý podobně postiženi někteří vrcholní politikové – Václav Klaus, Mirek Topolánek nebo Jiří Paroubek.

Podle místopředsedy Wikimedia ČR Miroslava Langra Kocábův případ dokazuje, že Wikipedia dokáže podobné útoky velmi rychle odhalit a zlikvidovat. „Wikipedia je naprosto otevřená a hesla může editovat každý. Na jednu stranu to otevírá díru pro jistý vandalismus. Na druhou stranu má ovšem Wikipedia velmi rychlé autokorekční mechanismy,“ tvrdí Langer. Články totiž jejich autoři či výše postavení správcové kontrolují a fakty nepodložené informace odstraňují.

Podobné excesy jsou podle Langra běžné i v zahraničí a anglická Wikipedia proto například v době vrcholících prezidentských voleb uzamkla některé stránky a znemožnila tak jejich editaci.

Kdo Kocába napadl, nelze zjistit. Přispěvatel je totiž anonymní a IP adresa, ze které byl příspěvek odeslán, naznačuje jen to, že příspěvek přišel z Pekingu. Jinak řečeno anonymní Kocábův nepřítel stál o to, aby nebyl identifikován, a proto zametl stopy. Šinágl svůj e-mail zdůvodňuje slovy: „Zavolal mi jeden známý a upozornil mne, co na Wikipedii je. Nevím, kdo tam příspěvek dal.“

Smazaný příspěvek obviňuje Kocába z toho, že: „ ...pod krycím jménem MÍŠA udával svoje nejbližší přátele. Donášel na Michala Pavlíčka a další muzikanty. Podrobnosti: reg. číslo 37868.“

Faktem ovšem zůstává, že pod registračním číslem 37868 se skrývá tzv. signální svazek. To ovšem svědčí jen o tom, že se StB o Kocába zajímala kvůli podezření, že porušuje tehdy platné zákony. StB na Kocába vedla ještě další svazek, kde ministr figuruje jakožto kandidát tajné spolupráce. Ovšem i kandidátský svazek dokazuje jen zájem StB. V archivech tak podle informací LN neexistuje žádný známý důkaz toho, že by si Kocáb s StB zadal. Sám politik v minulosti jakoukoliv spolupráci s StB odmítl.

Česká Wikipedia obsahuje přes 118 tisíc různých obsahových stránek a celosvětově je dvacátou nejrozsáhlejší mutací této internetové encyklopedie. Počet stránek nejrozsáhlejší – anglické – mutace se blíží třem milionům. Wikipedia je proslulá svojí aktuálností a v testu spolehlivosti časopisu Nature dopadla jen o něco málo hůře než slovutná Encyclopaedia Britannica.

***

Útok „wikipedisty“ na Michaela Kocába

V neděli se na české wikipedii na téměř dvě hodiny objevilo „upravené“ heslo o ministrovi a hudebníkovi Michaelovi Kocábovi.

Ještě během studií v roce 1977]] založil kultovní skupinu Pražský Výběr]]. Skupina se až do roku 1989]] pohybovala na pomezí mezi oficiální a neoficiální scénou. V roce 1980]] byl Kocáb obviněn pro politickou provokaci a stíhání bylo ukončeno až díky prezidentské amnestii.9.8.1982 podepsal spolupráci s STB a pod krycím jménem MÍŠA udával svoje nejbližší přátele. Donášel na Michala Pavlíčka a další muzikanty.

Podrobnosti:reg.číslo 37868,II.správa SNB,Boj s vnitřním neopřítelem,1. ODDĚLENÍ-pravicové, antisocialistické síly,řídící důstojník npor. ŠAŠEK Josef. Dodnes je veden v archivu bezpečnostních složek,kde je k dispozici jeho vázací svazek.

Autor: