Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Kvůli suchu může skákání do vody vést až k ochrnutí, varuje nemocnice

Česko

  16:56
LIBEREC - Krajská nemocnice v Liberci varuje před skákáním do vody i v místech, kde to lidé znají. Kvůli suchu je v nádržích méně vody a je tak větší riziko těžkého poranění páteře a míchy. Tvrdí to lékařský ředitel Krajské nemocnice v Liberci Richard Lukáš.
Skok do vody

Skok do vody foto: ČTK

Nemocnice před několika lety vedla kampaň, která pomohla tomu, že ji takřka vymizely případy těžkých poškození páteře a mích po skocích do vody. O letošních prázdninách už ale má tři případy s doživotními následky. „Lidé skákali do vody, aniž by si uvědomili, že tam není dostatečná hloubka. To se v těchto dnech týká i míst, kde je obvykle hloubka dostatečná. Vody ale v mnoha nádržích ubylo a někteří si to neuvědomují,“ uvedl Lukáš.

I v úterý padaly teplotní rekordy

  • V Královéhradeckém a Pardubickém kraji padly dlouholeté teplotní rekordy pro dnešní den.
  • V Hradci Králové bylo odpoledne 36,3 stupně Celsia, dosavadní rekord z roku 1921 měl hodnotu 36 stupňů.
  • V Pardubicích platil rekord z roku 1998, který měl hodnotu 33 stupně Celsia, v úterý odpoledne však teplota vzrostla až 35,5 stupně Celsia. 
  • Podle meteorologů bude na východě Čech teplo i v dalších dnech, ve středu má být jasno až polojasno, ojediněle se mohou objevit přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší denní vystoupají až k 36 stupňům Celsia, v 1000 metrech nad mořem má být kolem 28 stupňů. Ve čtvrtek se mají nejvyšší teploty pohybovat do 35 stupňů Celsia.

Lékařský ředitel k větší opatrnosti nabádá i motocyklisty, i těch o letošním létě nemocnice nezvykle hodně ošetří. Záchranáři denně přivezou na libereckou traumatologii v průměru dva motocyklisty. „V našem traumacentru jsme od června přijali 117 pacientů po motonehodě, a za posledních 40 dní letošních prázdnin je to už 81 lidí,“ upřesnil Lukáš.

Suché počasí ubírá řekám vodu, pod jezy se vodáci musejí brodit

Podle něj přijali řadu motocyklistů s mnohočetnými poraněními nohou, břišních orgánů, hrudníku a pánve. Léčení každého takového pacienta vyžaduje několik po sobě jdoucích operací a akutní péči na ARO nebo jednotkách intenzivní péče, která trvá obvykle čtyři až 14 dní. Dalších zhruba šest týdnů zůstávají v péči zdravotníků na standardních lůžkách, než mohou odejít do domácího léčení. „Boj o život takových pacientů trvá dlouhé hodiny, a i přes veškerou péči může skončit smrtí. Jeden takový život se nám ani přes maximální úsilí a třináctihodinový boj nepodařilo vyhrát,“ řekl Lukáš.

Většinou se podle něj jedná o naprosto zbytečná zranění, jimž se dalo předejít. Léčba těžce zraněných je navíc velmi nákladná. „Jen v červenci jsme měli deset pacientů s polytraumatem. Léčba jednoho z nich stála více než milion korun a ve dvou dalších případech přesáhla částku 500.000 korun,“ řekla ekonomická ředitelka Hana Jelínková.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...