Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Lid mě zbožňuje, řekl Kaddáfí. Zmínce o masakrech se vysmál

Svět

  11:50aktualizováno  14:39
TRIPOLIS - Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí vůbec poprvé od vypuknutí revoluce promluvil pro zahraniční média. Neochvějně při tom tvrdil, že ho jeho lid zbožňuje. Libye je podle něj spojencem Západu v boji proti terorismu. Západní země ji ale nyní podle něho opustily, možná aby ji obsadily. Kaddáfí to řekl v rozhovoru pro americkou televizní stanici ABC.

Kaddáfí při rozhovoru se zpravodajkou ABC foto: Reuters

Kaddáfí si pozval  BBC, Sunday Times a televizi ABC do jedné z tripoliských restaurací s výhledem na Středozemní moře. Bylo to vůbec poprvé od vypuknutí protestů, co poskytl rozhovor zahraničním novinářům.

Všichni mě milují
Působil poměrně uvolněně, ale několikrát zvýšil hlas. Zejména když zahraničním novinářům vysvětloval, že za současnou situaci v zemi může jen a jen Al Kajda, která dává mladým Libyjcům drogy, aby s nimi mohla manipulovat. Kaddáfí se také při rozhovoru několikrát zasmál. O lásce svého lidu, do nějž nechává střílet, je ale pevně přesvědčený.  "Všechen můj lid mě miluje. Zemřeli by, aby mě ochránili," řekl Kaddáfí podle novinářky Christiane Amanpourové, která s ním rozhovor vedla.


Ze začátku mluvil anglicky a nenechal si od novinářky skákat do řeči. Několikrát zopakoval, že všechen jeho lid ho miluje. Také prohlásil, že proti němu se nemohou konat a nekonají žádné demonstrace, jednoduše proto, že on není žádný prezident. "Všechno je to vina Al Kajdy," odpověděl na dotaz Amanpourové, proč tedy ztratil vládu nad Benghází a dalšími městy. Když se ho novinářka ptala, co může říct ke všem těm zprávám o vraždění demonstrantů a probíhajících nepokojích, pobaveně se zasmál a začal mluvit arabsky. Stále opakoval, že ve městech jen vládne chaos a za všechno může Al Kajda.

Kaddáfí šíří bludy
"Když se může smát tváří v tvář americkým a mezinárodním novinářům a přitom vraždí vlastní lid, zdůrazňuje to skutečnost, že není schopný vládnout,” uvedla mimo jiné na adresu Kaddáfího americká velvyslankyně při OSN Susan Rice. Podle ní Kaddáfí šíří "bludy."

"Jsem překvapen," pokračoval Kaddáfí. "Jsme spojenci se Západem v boji proti teroristické síti Al Kajda, a nyní, když bojujeme proti teroristům, tak nás spojenci opustili. Možná chtějí Libyi obsadit."

Libyjský vůdce také řekl, že americký prezident Barack Obama je bezpochyby "dobrý člověk", ale že se zdá, že je o situaci v Libyi špatně informován. "Výroky, které jsem od něho slyšel, musejí pocházet od někoho úplně jiného," prohlásil Kaddáfí. "Amerika není mezinárodní četník světa," dodal.


Kaddáfího syn Sajf Islám řekl Amanpourové v reakci na Obamovu výzvu, aby Kaddáfí odstoupil, že Spojeným státům do libyjských záležitostí nic není. "Myslíte si, že to je řešení? Samozřejmě, že ne," dodal.

Čtěte také:

Islám popřel, že by vláda páchala proti odpůrcům režimu násilí, a tvrdil, že představitelé režimu jsou obklopeni mnoha věrnými. Rovněž popřel, že by proti demonstrantům byly použity letecké síly. Ty prý bombardovaly muniční sklady. Islám zopakoval, že v zemi vládne klid a že je hluboká propast mezi realitou a tím, co tvrdí západní média. Další z Kaddáfího synů Saadí přirovnal povstání v Libyi k zemětřesení, protože se zcela vymklo kontrole. Pokud by prý Kaddáfí opustil zemi, vypukla by v ní občanská válka.

Amanpourová také ze své návštěvy v Tripolisu referovala, že viděla u bankovních přepážek fronty lidí, aby si vyzvedli 500 dínárů (7200 Kč) na rodinu, které jim Kaddáfí přidělil. Jde o jeden až dva průměrné měsíční platy v zemi. Fronty se také tvořily u pekáren.

OSN: Na libyjsko-tuniské hranici hrozí humanitární krize

V důsledku masového přílivu uprchlíků dosáhla situace na libyjsko-tuniské hranici krizového stavu. Podle dnešní zprávy Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHRC) zaznamenali představitelé světové organizace na hranicích od 20. února nápor až 75.000 lidí, kteří prchají z nepokoji zmítané Libye.

"Naše týmy na hranicích nás dnes ráno informovaly, že situace dosáhla krizové úrovně," řekla mluvčí UNHRC Melissa Flemingová. Jen během dnešního dne podle ní z libyjské strany na hranici dorazilo na 15.000 lidí. V pondělí byl počet uprchlíků zhruba stejný.

Tuniský voják uklidňuje uprchlíky na hraničním přechodu

Agentura Reuters v reportáži z hraničního přechodu Ras Dždir popsala zoufalé davové scény, při nichž se lidé za každou cenu snažili překonat hraniční zátarasy a dostat se z Libye do bezpečí. Tuniské pohraniční hlídky se marně snažily zjednat pořádek a musely se nakonec uchýlit k výstražné střelbě do vzduchu. Území obou států odděluje betonová zeď, přes kterou uprchlíci házejí svá zavazadla, aby se za nimi pokusili přelézt. Řada z nich musela vyhledat lékařské ošetření.

Mezi uprchlíky je i mnoho Egypťanů, kteří opustili svou zemi v době káhirských demonstrací. Lidé nemají většinou dostatek peněz, aby si zajistili stravu a dopravu a nocují pod širým nebem. Pracovníci úřadu OSN pro uprchlíky v hraniční oblasti začínají budovat provizorní tábory.

Autoři:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...