Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Lidé nejsou spokojeni s výsledky mé politiky, řekl přepadlý Obama

Svět

  18:47aktualizováno  4. listopadu 11:00
WASHINGTON - Americký prezident Barack Obama přijal zodpovědnost za výsledek úterních parlamentních voleb, v nichž výrazně posílili opoziční republikáni. Volební výsledek označil za "nakládačku". Uznal, že lidé nejsou spokojení se stavem ekonomiky, kterou sužuje vysoká nezaměstnanost.

Barack Obama foto: ČTK

Šéf Bílého domu ale zdůraznil, že jeho demokratům zůstává kontrola Senátu, zatímco republikáni nyní budou držet Sněmovnu reprezentantů. Žádná strana tak nemá převahu, a budou muset spolupracovat, řekl Obama na tiskové konferenci k výsledkům voleb.

Výsledky voleb do Senátu:

Demokraté získali v Senátu USA nejméně 52 křesel, republikáni nejméně 46. Výsledky z Washingtonu budou až koncem týdne, z Aljašky ještě později.

"Budu muset lépe pracovat stejně jako všichni ostatní ve Washingtonu," podotkl Obama, který před novináři působil ustaraně a přepadle. Odmítl ale označit výsledek úterního hlasování za odmítnutí své politiky. Na opakované otázky, zda ztratil schopnost oslovit americké voliče, odpovídal spíše vyhýbavě. Uvedl jen, že lidé evidentně nejsou spokojení s jejími výsledky.

"Příliš mnoho Američanů dosud nepocítilo žádný pokrok a v úterý nám to dali najevo," řekl Obama.

VÍCE ČTĚTE:

Šéf Bílého domu připustil, že uplynulá volební noc pro něj nebyla jednoduchá. "Některé volby jsou zábavné více než jiné. Některé jsou vzrušující, jiné pokořující," podotkl. O chvíli později na téměř hodinové konferenci zasmušilý prezident prohlásil, že porážku nese těžce a že lituje ztráty křesel mnoha kvalitních demokratických politiků.

Obama bude muset svou politiku přehodnotit
Republikáni v úterních volbách ovládli dolní parlamentní komoru Sněmovnu reprezentantů. Výrazně posílili i v Senátu, ve kterém se jim ale většinu získat nepodařilo. Obama, jenž se dosud mohl spoléhat na demokratický Kongres, bude muset v polovině svého čtyřletého mandátu výrazně přehodnotit svou politiku. Očekává se přitom, že jeho spolupráce s nepřátelsky naladěnými republikány vůbec nebude snadná.

Na  tiskové konferenci to připustil i Obama. Řekl ale, že prosazovat věci nyní nebude snadné, ne však nemožné. "Bez republikánské podpory čehokoliv bude těžké něco udělat. Neočekávám ale, že se chystají všechno odmítat," poznamenal prezident.

Republikáni prohlásili, že za své hlavní cíle nyní považují zredukovat státní aparát a jeho utrácení. Hodlají se také zaměřit na tvorbu pracovních míst. S Obamou jsou ochotní spolupracovat, jen "pokud bude naslouchat americkým voličům" a podpoří jejich priority. Šéf Bílého domu dnes uvedl, že je ochotný zasednout s jejich zástupci i představiteli demokratů za jeden stůl a hledat styčné body.

Republikáni chtějí zastavit reformu zdravotnictví
Řekl, že je otevřený jakýmkoliv dobrým myšlenkám. "Nemyslím si ale, že by daňové úlevy samy o sobě byly receptem na růst ekonomiky, který potřebujeme," zapochyboval o jednom ze základních kamenů republikánského ekonomického programu. Naznačil ale, že je ochotný jednat o škrtech požadovaných republikány. Je ale podle něj nutné rozlišovat mezi úsporami a výdaji, které jsou nutné jako investice do budoucnosti Spojených států.

Republikáni mimo jiné také chtějí zachovat všechny daňové úlevy, které před několika lety zavedl Obamův předchůdce v úřadu George Bush. Obama je chce prodloužit jen pro střední třídu, ne pro bohaté. Dnes naznačil, že je ochotný ke kompromisům. Ústup ze současných pozic jej nyní čeká i v otázce ekologické energetické politiky, kde bude muset opustit svůj ambiciózní plán zavést v USA podobné emisní povolenky jako v Evropě.

Republikáni také chtějí zastavit Obamovu stěžejní reformu zdravotnictví.  Prezident ji dnes obhajoval, protože podle něj zpřístupní zdravotní péči více Američanům. Dodal, že je pouze ochotný jednat jen o některých dílčích úpravách. Republikáni přitom reformu považují za jeden z hlavních důvodů Obamovy porážky ve volbách do Kongresu.

Autoři: ,