Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Poslanci ‚vykastrovali‘ protikorupční novelu. Lobbisté slaví, řekl Kalousek

Česko

  15:40aktualizováno  18:44
PRAHA - Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) není spokojen s tím, v jaké podobě ve středu prošla sněmovnou novela o registru smluv. Ta se nelíbí ani ministru financí Andreji Babišovi (ANO), který řekl, že problémy s ochranou obchodního tajemství se daly řešit lépe než přijatou verzí tohoto zákona.

Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (zleva) s místopředsedou Vojtěchem Filipem. foto: Petr TopičMAFRA

Jurečka chtěl ze zákona vyjmout národní podnik Budějovický Budvar, poslanci ale do předpisu prosadili celou řadu dalších výjimek. Ministr ve středu novinářům řekl, že se obává, že poslanci budou hlasovat stejně, i kdyby jim novelu vrátili senátoři.

„Zákon je nyní zcela zbytečný“

„Zákon, který byl neúčinnějším protikorupčním opatřením, je nyní zcela zbytečný,“ řekl předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek novinářům. "My byli hrdi, že se ho (zákon) podařilo prosadit. Ministr Jurečka podporován komunisty, ČSSD a ODS ho zručně vykastroval, takže se stal nefunkčním a je v podstatě zbytečný. Lobbisté slaví," uvedl exministr financí po hlasování o návrhu normy.

Pokud podle Kalouska stát chce transparentní hospodaření s veřejnými penězi, registr smluv je nezbytný. "Nevýhoda, kterou někdo zdůrazňoval, je způsobena tím, že ty podniky jsou státní, ne že máme registr smluv... Trváme-li na tom, že stát musí vlastnit pivovar, musíme se s tou nevýhodou smířit," uvedl.

Novela poslanců KDU-ČSL počítala původně s vynětím pivovaru Budvar, který podle Jurečky potřeboval výjimku kvůli ochraně obchodního tajemství před konkurencí. „V průběhu času se ukázalo jako rozumné podpořit některé další návrhy, já osobně jsem podporoval návrhy typu vyjmout vysoké školy, výzkumné ústavy,“ řekl. S rozšířením výjimky na státní podniky nesouhlasil.

Poslanci hovořili i o tom, že by návrh mohli vrátit ze závěrečného do druhého čtení, podle Jurečky by ale ani tento krok ničemu nepomohl. „Pozměňovací návrhy by tam zůstaly stejné, stejní poslanci by tam pro ně měli ambici hlasovat,“ řekl. Stejný výsledek jako nyní lze podle něj očekávat i v případě, že by zákon poslancům vrátil Senát.

Babiš: Problémy s obchodním tajemstvím firem daly řešit lépe

Podle Babiše chtěli poslanci hnutí ANO znění zákona ještě pozměnit, sněmovna to ale neumožnila. Zákon podpořili zejména poslanci ČSSD a KSČM, proti byli hlavně zástupci ANO, TOP 09 a Starostů a Úsvitu.

Státní podniky nebudou muset zveřejňovat smlouvy v registru. Začalo to jen Budvarem

„Poslanci hnutí ANO podporovali vrácení zákona do druhého čtení, aby se připravily přesnější a vyhovující pozměňovací návrhy, které by řešily problémy z praxe, které se objevily od účinnosti zákona. Když se to nepodařilo, hlasovali pro užitečné pozměňovací návrhy, ne pro vynětí státních podniků,“ napsal Babiš v textové zprávě. V závěrečném hlasování už poslanci ANO návrh jako celek odmítli.

„Určitě se reálně existující problémy s obchodním tajemstvím firem daly řešit lépe, než to dopadlo. Teď budeme intenzivně prosazovat odborné jmenováni do dozorčích a řídících orgánu státních podniku,“ uvedl Babiš s tím, že hnutí ANO předloží příslušný návrh ve sněmovně ve čtvrtek.

Okleštěný zákon

Podle schválené podoby novely nebudou muset zveřejňovat smlouvy vedle národního podniku Budějovický Budvar ani všechny státní podniky a společnosti s většinovou účastí státu, krajů nebo obcí, které mají obchodní či průmyslovou povahu. Určité úlevy budou mít i Česká televize a Český rozhlas, u nichž se registr smluv nebude vztahovat na výrobu a vysílání sportovních pořadů včetně nákupu práv.

Lidovci původně chtěli výjimku obecně pro národní podniky, což je ale nyní jen Budvar. Upozorňovali na podle nich značné škody, které mohou pivovaru hrozit kvůli odkrytí obchodní strategie. Někteří poslanci následně poukazovali na to, že s podobnými problémy se mohou potýkat i další společnosti, na něž se nyní zákon vztahuje.

Poslanci podle iniciativy Rekonstrukce státu vyprázdnili obsah normy, která bránila plýtvání veřejnými prostředky. Nedali přednost zájmu občanů před snahou lobbistů zakrýt finanční toky, uvedla iniciativa v tiskové zprávě.

„Jako záminka k hlasování sloužila výjimka pro národní podnik Budvar, kterou předložil Marian Jurečka (KDU-ČSL). Ta se však brzy stala nosičem pro desítky dalších pozměňovacích návrhů. Na konci všeho je výrazně okleštěný zákon,“ uvedla Rekonstrukce státu. Podle ní nyní vypadnou z registru smluv kontrakty v rozsahu 148 miliard korun ročně.

„Poslanci porušili slib, voliči by si to měli zapamatovat“

„Řada poslanců tak porušila svůj slib, který dali veřejnosti před čtyřmi lety - podporovat zveřejňování smluv státu na internetu,“ uvedla iniciativa a kritizovala přitom postoj těch zákonodárců ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a ODS, kteří pro normu hlasovali. Poslanci podle Rekonstrukce státu často předkládali návrhy, které psaly přímo podniky a instituce, které žádaly výjimku.

„Pokud výjimky z registru smluv, pro které hlasovali poslanci ČSSD, ODS, KSČM a části KDU-ČSL, projdou i Senátem, stává se z registru smluv takřka zbytečný nástroj. Voliči by si vykostění registru ve sněmovně měli dobře zapamatovat,“ uvedl Adam Rut ze sdružení Otevřená společnost, které je součástí Rekonstrukce státu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!