Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Lidovci chctějí volit tajně

Česko

  22:14
PRAHA - Většina lidoveckých poslanců a senátorů požaduje, aby druhá volba byla tajná. Usnesli se na tom členové celostátní konference. Podle nic nebylo veřejné hlasování v první volbě důstojné.

Pavel Severa foto: Tomáš KristLidové noviny

Celostátní konference KDU-ČSL doporučila svým zákonodárcům, aby na páteční společné schůzi parlamentu usilovali o tajnou volbu prezidenta. A to s ohledem na nedůstojný charakter první volby, řekl novinářům předseda strany Jiří Čunek. Lidovci vlastního kandidáta nominovat nebudou, nadále jsou mezi příznivci Václava Klause i Jana Švejnara.


Pro vyplňování volebních lístků místo zvedání rukou se už během dne vyslovila většina poslanců i senátorů lidové strany. Při prvním tříkolovém klání sice lidovci prosazovali veřejné hlasování, zkušenosti z minulého týdne ale podle nich ukázaly, že takový způsob rozhodování o hlavě státu byl nedůstojný a chaotický. Pro tajnou volbu byla zatím jen ODS, která nyní našla v lidovcích spojence.

Ne všichni souhlasili
Ne všichni členové celostátní konference ale s usnesením souhlasili. Rozladěná odcházela například bývalá předsedkyně poslaneckého klubu Michaela Šojdrová, která podporuje Švejnara a veřejnou volbu. O kvalitách Švejnara přijela lidovce přesvědčovat i Věra Luxová, vdova po oblíbeném předsedovi Josefu Luxovi. I Čunek si stejně jako Luxová myslí, že mnoho řadových členů KDU-ČSL by na Hradě chtělo změnu. Zalitoval, že lidovci v tomto směru detailně nezmapovali názory členské základny. Sám prý
názor nezmění a znovu bude volit Švejnara.


Vyjednávací tým KDU-ČSL má s ostatními stranami jednat o tom, aby o způsobu volby rozhodla skutečná většina volitelů, tedy většina z celkem 281 poslanců a senátorů při společném hlasování obou komor. První volbu totiž provázely ostré procedurální spory o samotné formě hlasování. Kdyby se hlasy sčítaly dohromady, tajná volba by zřejmě převážila.


Čtyřhodinová debata v paláci Charitas byla podle Čunka místy bouřlivá. Projevilo se v ní, že sympatizanti má ve straně jak současný prezident, tak jeho protikandidát. "Tři dny před volbami by náš kandidát neměl žádnou šanci," vysvětlil Čunek, proč jeho strana nenominuje třetího uchazeče o nejvyšší ústavní funkci. Jinou strategii zvolili komunisté, kteří do souboje o nejvyšší ústavní funkci vyslali europoslankyni Janu Bobošíkovou.

Autor: