Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Sobotka se vzepřel Nečasovi. Chce vysvětlit odchod Pospíšila

Česko

  14:20aktualizováno  15:08
PRAHA - Většina členů vedení ODS stojí za rozhodnutím premiéra a lídra strany Petra Nečase odvolat z vlády ministra spravedlnosti a místopředsedu ODS Jiřího Pospíšila. Jejich společné prohlášení však odmítl podepsat prezidentský kandidát Přemysl Sobotka.

Přemysl Sobotka foto: ČTK

V sobotním prohlášení, které podepsala většina významných stranických lídrů, stojí, že mediální popularita žádného politika nevypovídá o jeho politických, odborných či manažerských schopnostech. Dokument však odmítl spolupodepsat prezidentský kandidát strany a šéf ODS v Libereckém kraji Přemysl Sobotka.

"Mě odvolání ministra Pospíšila velmi překvapilo. Byl to v podstatě blesk z čistého nebe. A proto jsem se pod to nepodepsal," vysvětlil své důvody Sobotka pro Lidovky.cz.  

S některými větami prohlášení má prý navíc problém. Vadí mu například, že vedení ODS v něm vyjadřuje "plnou podporu" Nečasovu rozhodnutí, i když premiér svým kolegům ještě ani nevysvětlil pozadí důvodů, které jej vedly Pospíšilovu odvolání.

Vše o odvolání Jiřího Pospíšila

O věci podle Sobotky teprve bude jednat stranická výkonná rada 9. července. Podle prohlášení je ale důvěra premiéra v osobu ministra klíčová pro akceschopnost vlády jako celku. Za tu pak nese premiér "nedělitelnou odpovědnost a má plné právo ztrátu své důvěry kdykoli vyjádřit právě odvoláním ministra z funkce".

Chybí jen pár podpisů

S výjimkou Pospíšila text podepsali všichni místopředsedové strany. Signaturu připojili také zástupci většiny krajských organizací ODS. Kromě plzeňského regionu, který vede právě Pospíšil, a Sobotkova Libereckého kraje pod dokumentem chybí také podpis zástupce Královéhradeckého kraje.

Poslankyně Horníková, která se vrací z dovolené v Chorvatsku, řekla, že stojí za Petrem Nečasem i touto vládou. "Premiér je ale natolik suverénní, že jeho rozhodnutí bychom neměli komentovat nějaký prohlášením. To nám nepřísluší," řekla předsedkyně ODS v Královéhradeckém kraji.

Nečas vyvolal bouřili nepochopení a nevole poté, co ve středu náhle oznámil, že ministr Pospíšil ve vládě končí. Jeho zdůvodnění, že Pospíšil žádal pro resort peníze navíc v době nutnosti šetřit a manažersky nezvládal svůj úřad, nepřijal sám končící ministr, ale ani velká část politické scény.

K TÉMATU:

Místo toho začala opozice i koaliční TOP 09 odchod ministra spojovat s tím, že se na místo pražského vrchního státního zástupce chystal jmenovat Lenku Bradáčovou, vnímanou jako neohroženou bojovnici s korupcí.

Nečasovo rozhodnutí o Pospíšilově odchodu má u podepsaných členů ODS "plnou podporu", neboť stejně jako u předcházejících změn ve vládě respektují ústavní právo premiéra navrhovat a odvolávat ministry.

Prohlášení zdůrazňuje, že popularita v médiích není obrazem politikových schopností při řízení resortu. Nevypovídá také nic ani "o jeho schopnosti být členem vlády jako nejvyššího exekutivního orgánu státu".

Prohlášení k odvolání Jiřího Pospíšila z funkce ministra spravedlnosti:

My, níže podepsaní místopředsedové, členové grémia, předsedové regionálních sdružení a ministři za ODS, tak jako v případě předcházejících změn v osobách ministrů vlády, respektujeme ústavní právo premiéra navrhovat ministry své vlády a stejně tak je i z vlády odvolat. V tomto kontextu má středeční krok premiéra Petra Nečase naši plnou podporu.

Důvěra premiéra v osobu ministra je klíčová pro akceschopnost vlády jako celku, za kterou nese premiér nedělitelnou odpovědnost a má plné právo ztrátu své důvěry kdykoli vyjádřit právě odvoláním ministra z funkce.

Mediální popularita žádného politika nic nevypovídá o jeho skutečných politických, odborných a manažerských kvalitách při řízení svěřeného resortu ani o jeho schopnosti být členem vlády jako nejvyššího exekutivního orgánu státu.

Miroslava Němcová, 1. místopředsedkyně ODS

Alexandr Vondra, místopředseda ODS

Pavel Blažek, místopředseda ODS

Pavel Drobil, místopředseda ODS

Richard Svoboda, předseda senátorského klubu ODS

Zbyněk Stanjura, předseda poslaneckého klubu ODS a předseda regionálního sdružení ODS v Moravskoslezském kraji

Jan Zahradil, předseda europoslaneckého klubu ODS

Tomáš Chalupa, ministr životního prostředí

Petr Bendl, ministr zemědělství a předseda regionálního sdružení ODS ve Středočeském kraji         

Jan Čechlovský, předseda regionálního sdružení ODS v Pardubickém kraji

Jiří Kadrnka, předseda regionálního sdružení ODS v Jihomoravském kraji

Robert Knobloch, předseda regionálního sdružení ODS v Olomouckém kraji

Martin Kuba, předseda regionálního sdružení ODS v Jihočeském kraji

Jan Kubata, předseda regionálního sdružení ODS v Ústeckém kraji

Libor Lukáš, předseda regionálního sdružení ODS ve Zlínském kraji

Ivo Strejček, předseda regionálního sdružení ODS v kraji Vysočina

Bohuslav Svoboda, předseda regionálního sdružení ODS v hl. m. Praze

Jiří Vaněček, předseda regionálního sdružení ODS v Karlovarském kraji

Autoři: ,