Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

LN: Čeští úředníci? Velká neochota

Česko

  19:38
PRAHA - Byrokracie a diskriminace. Tak mluví manželský pár z Holandska o českých úřednících a zákonech. Před více než rokem zde chtěli adoptovat romské dítě. Zatím neúspěšně.

Holandští manželé Nico a Ester rozhodli adoptovat v Česku romské dítě. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Když se před více než rokem holandští manželé Nico a Ester rozhodli adoptovat v Česku romské dítě, mysleli si, že jim úřady vyjdou v jejich plánu vstříc. Opak je ale pravdou. Po více než ročních dohadech s úředníky pomalu ze svého záměru odstupují. Nyní přemýšlejí, jak mohou opuštěným romským dětem pomoci jinak.

Holandští manželé Nico a Ester rozhodli adoptovat v Česku romské dítě.„Chtěli jsme dát šanci na lepší budoucnost romským dětem, kterých jsou plné dětské domovy a nikdo je nechce. Setkali jsme se ale s velkou neochotou českých úředníků a hlavně s neuvěřitelnou byrokracií, kvůli které si náš úmysl pomalu rozmýšlíme,“ popsal svou zkušenost jednačtyřicetiletý Nico. Se ženou a postiženým synem Vincentem žijí nedaleko Hradce Králové již tři roky. Zůstat tady chtějí, v Česku mají i trvalý pobyt. „Splnili jsme spoustu požadavků, které na nás úředníci měli. U některých nechápeme, proč je úřady požadují, ale i tak jsme je splnili,“ říká Ester.

Proč bychom utekli?
Několikrát například museli dokládat, že budou žít v Česku. Tomu manželé nerozumí. „Nevěří nám, že neodcestujeme. Proč bychom to ale dělali? Vzali jsme si na dům hypotéku, pracujeme zde a v Holandsku už nic nemáme. Čím víc, než závazky, můžeme dokázat, že zde chceme žít,“ diví se Nico. Upozorňuje i na to, že české úřady běžně posílají děti k adopci do ciziny. „Nikoho už ale nezajímá, jestli dítě bude žít ve Španělsku nebo se rodina přestěhuje do Itálie,“ dodal.    

V souvislosti se svou národností mluví dokonce o diskriminaci. Nelíbí se jim například to, že musí absolvovat všechny psychologické testy, formuláře, pohovory pouze v češtině. Česky všichni tři už mluví poměrně obstojně. Lépe a hlavně snadněji se ale domluví v angličtině. „Česky hovoříme stále lépe, ale v rámci této specifické procedury pro nás představuje znevýhodňující faktor,“ vysvětluje Nico.


Další podrobnosti
o problematice zdlouhavých adpocí
si přečtěte v pondělním vydání deníku


PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Přípravář staveb/rozpočtář

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč