Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Jičínský v roce 1968 radil, jak na ČSSD

Česko

  21:30
PRAHA - V roce 1968 byl dnešní poslanec ČSSD Zdeněk Jičínský mladý komunista. Politbyru KSČ tehdy jako expert radil, aby vedlo proti obnovující se ČSSD „politický boj“.

Jičínský, Zaorálek. foto: Lidové noviny

Předsednictvo Ústředního výboru KSČ jednalo 25. července 1968 o tom, jak zatočit s nově vznikajícími organizacemi, jako byl KAN, K231 nebo sociálnědemokratická strana. Za poradce si vedení komunistické strany přizvalo na schůzi Zdeňka Jičínského, tehdejšího poslance Národního shromáždění a experta na ústavní právo.
 

Podívejte se 

Usnesení předsednictva UV KSČ: str. jedna, dvě, tři
Rukopisný zhuštěný zápis ze schůze: str. jedna, dvě, tři



Expertem na ústavní právo je Jičínský stále. Stranu ale změnil. Od začátku 90. let je členem ČSSD.
Devětatřicetiletý komunista Jičínský v červenci 1968 stranickým špičkám radil, aby vedly proti obnovující se ČSSD politický boj. Zákonně státní orgány proti přípravnému výboru pro obnovení sociální demokracie zasáhnout nemohly.
„Proti soc. dem. vést polit. boj a přijmout ústavní zákon o NF (Národní frontě),“ znělo Jičínského doporučení podle zápisu ze schůze, který je dnes uložen v Národním archivu.

Svá tehdejší slova Jičínský vysvětluje situací, která byla ve straně necelý měsíc před sovětskou invazí. „Problém obnovení sociální demokracie je třeba vidět v širším kontextu. V roce 1956, když bylo maďarské povstání, tak jedním z důvodů sovětské intervence byla snaha obnovit sociální demokracii... pro Sovětský svaz to byl červený hadr,“ řekl včera LN Jičínský.

Definitivní zbraní proti novým organizacím měl být podle tehdejší Jičínského rady zákon o Národní frontě, který by upravil spolčovací právo. Jičínský se dnes hájí tím - a zápis ze schůze to potvrzuje -že stranickým špičkám doporučil řešení, které neodporovalo tehdejším zákonům. Předsednictvo strany totiž původně chtělo, aby spolčovací právo okamžitě omezilo předsednictvo Národního shromáždění zákonným nařízením. To ale Jičínský nedoporučil a předsednictvo strany se muselo smířit s tím, že zákon upravující spolčovací právo přijme celé Národní shromáždění běžnou, zdlouhavější procedurou.
Sovětský svaz vedení KSČ v roce 1968 tvrdě vydíral. Na začátku května proběhla československo - sovětská jednání v Moskvě, v polovině července zase vedení „bratrských stran“ zaslalo českým komunistům výhružný dopis. Trnem v oku byla Sovětům hlavně přílišná svoboda tisku a vznik organizací, které nebyly členem Národní fronty.

Českoslovenští komunisté se snažili invazi odvrátit. Už na přelomu července a srpna je čekalo klíčové jednání se Sověty v Čierné nad Tisou. Za hlavou přípravného výboru ČSSD Zdeňkem Bechyněm KSČ vyslala už dříve emisary. Výsledek se dostavil 26. července, kdy Bechyně souhlasil, že výbor dočasně pozastaví činnost. 21. srpna ale sovětské tanky Pražské jaro ukončily, a sociální demokraté si museli na stranu počkat do roku 1991.

Sám Jičínský byl v roce 1970 z KSČ vyloučen. V lednu 1977 podepsal Chartu 77.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!