Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Radary? Ne. Spíš mýtnice

  19:03
MORAVSKÉ BUDĚJOVICE - Proč poslanci zakázali obcím měřit rychlost? Protože radary radnice často zneužívají jako prostředku pro naplnění pokladen. Reportéři LN se k takovému případu vypravili na jižní Moravu.

Řidiči, opatrně! Tento radar měří rychlost jen pár metrů za cedulí označující vjezd do Moravských Budějovic. foto: Lidové noviny

Řidiči, kteří znají Moravské Budějovice, před vjezdem do města prudce brzdí. Projet totiž okolo vjezdové tabule tohoto jihomoravského města třeba 70 km/h, znamená automaticky dva trestné body v rejstříku a pokutu okolo dvou tisíc korun.

Zhruba patnáct metrů za cedulí na řidiče „civí“ radar. Kolem kromě komunikace najdete jen plot továrny a pole. Šoféři zvyklí brzdit až u prvních domů ho tak míjí daleko rychleji, než by podle pravidel měli. To samé se opakuje i na konci obce – i tady je radar těsně před cedulí. Řidiči ale na obou místech rozhodně nikoho neohrožují. Obě zařízení jsou na svých místech od konce května. Třetí zařízení najdete u školy – zde už opodstatnění má.

Do městské pokladny zatím radary přinesly 117 tisíc korun. A to se jedná jen o uzavřené případy. Další desítky případů překročení rychlosti jsou teprve v šetření.
 
Téměř polovina výnosů jde firmě Czech radar, od které si město radary pronajalo. Podle radnice jsou měřiče jednoznačně přínosem. „Přes město se teď jezdí pomaleji než v minulosti,“ říká místostarostka Jana Kiesewetterová.

„Zákeřné“ radary
LN nalezly ještě dva radary, které – v mírné nadsázce řečeno – slouží spíše jako mýtná stanoviště. Ve výběru LN pomohlo občanské sdružení OSBID, které se vyhledáváním zákeřných radarů zabývá.

* Měcholupy u Nepomuku
* Mělník (Radar hlídá rychlost 30 km/h na železničním přejezdu. Po protestech ho město označilo cedulí.)
Běžní občané si ale myslí něco jiného: radary prý řidiče neumravňují, jen plní městskou kasu. „Takto rozmístěné jsou na nic. I já jsem se nachytal a to jsem místní. Stejně za nimi každý zrychlí na devadesát. Město si prostě potřebuje vydělat,“ kritizuje radar místní řezník.

A nestěžuje si jen on. Kritika vůči podobným radarům rozmístěným podobně jako „chytáky“ v Moravských Budějovicích po celém Česku se přenesla i do sněmovny. Právě kvůli nim poslanci v rámci schvalování nového policejního zákona městům a obcím zakázali měřit rychlost. I přes odpor ministra vnitra Ivana Langra.

Ten chce v podzimní novele zákona pravomoc měřit rychlost obcím opět vrátit. Aby však text prošel sněmovnou, bude potřeba učinit kompromisy. Poslanci a senátoři přitom volají po tom, aby byly radary jen na důležitých místech (u škol) a byly označené cedulí.

„Zatím je předčasné říkat, jak bude novela napsaná,“ říká mluvčí ministerstva vnitra Jana Malíková.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!