Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Žižkovský vysílač je čtvrtou nejošklivější stavbou na světě

Cestování

  7:30aktualizováno  12:09
WASHINGTON - Hrozivá pyramida v centru Pchjongjangu, nevkusný zámek u Perského zálivu, obří Ceausescův palác a vedle toho vysílací věž na pražském Žižkově. Server CNN sestavil žebříček deseti nejošklivějších staveb světa, podívejte se.

Žižkovský televizní vysílač foto: Shutterstock

Na dominantu pražského Žižkova – televizní vysílač architekta Václava Aulického – si Pražané většinou zvykli. Zejména zahraniční turisty ale nejvyšší pražská budova značně dráždí.

Americký zpravodajský server CNN zařadil vysílač do žebříčku 10 nejošklivějších budov světa, kde získal "bramborovou" medaili. Nebylo to ale poprvé, kdy tato budova "bodovala" v podobných žebříčcích.

Předloni se žižkovská věž umístila ve stejné anketě webu VirtualTourist dokonce na druhém místě. Komentář tehdy uváděl, že ošklivost věže by stačila sama o sobě, aby působila jako pěst mezi oči, kvůli sochám batolat od umělce Davida Černého však nad ní člověk může jen kroutit hlavou.

Jak vypadají další finalisté hitparády nepovedených staveb podle CNN? Podívejte se:

1. Hotel Rjugjong v Pchjongjangu, KLDR

Rjugjong Hotel v Pchjongjangu v Severní Koreji.

V reakci na letní olympiádu v roce 1988 v jihokorejském Soulu se rozhodl jeho severní soused vybudovat něco opravdu velkolepého.

Ve středu Pchjongjangu začala růst obrovitá pyramida ze skla a betonu, která měla dokazovat vyspělost krutého komunistického režimu.

S výškou 330 metrů a užitnou plochou 360 000 metrů čtverečních se mělo jednat o jednu z největších staveb na světě a o největší hotel vůbec. Mrakodrap připomínající vesmírnou loď měl být otevřen v červnu 1989 u příležitosti Světového festivalu mládeže, neustálé problémy však dostavbu zdržovaly.

V roce 1992 byla výstavba nadobro zastavena, došly peníze. Země, která monstrózní projekt financovala 2 % HDP byla na kolenou a upadla do hladomoru.

Nevyužitý hotel Rjugjong se tak stal smutným pomníkem autoritativního režimu dynastie Kimů, která má na svědomí miliony mrtvých Korejců.

2. Hotel Atlantis v Dubaji, Spojen arabské emiráty

Atlantis Hotel v Dubaji.

Pětihvězdičkové letovisko na uměle vytvořeném poloostrově Palm Jumeirah v Dubaji nabízí úctyhodných 1539 pokojů, vodní zábavní park, kongresové centrum a 1900 metrů čtverečních prodejních prostor.

Podle serveru CNN se jedná o "nesvatou architektonickou směskou Tisíce a jedné noci, telenovely Dynastie a klasického růžového kondomu Durex."

Investorům a hostům, kteří rozhodně nemají hluboko do kapsy, to ale nevadí. Při slavnostním otevření 24. září 2008 proběhl největší ohňostroj na světě, při kterém bylo použito přes sto tisíc kusů pyrotechniky.

3. Budova parlamentu v Bukurešti, Rumunsko

Budova parlamentu v Bukurešti, Rumunsko.

V roce 1984 nechal rumunský autoritativní vládce Nicolae Ceausescu zbourat část Bukurešti, aby tam mohl být postaven Palác lidu – druhá z největších budov na světě (po americkém Pentagonu), bývalé sídlo Ústředního výboru komunistické strany a v současnosti sídlo rumunského parlamentu.

Na stavbě se vystřídalo 20 tisíc dělníků a 600 architektů. Megalomanský palác, ve kterém se v dubnu 2008 konal summit NATO, má 21 křídel, 12 nadzemních a 8 podzemních pater. Při výčtu použitého materiálu se kdekomu tají dech.

"Celkem zde najdeme okolo tří milionů tun mramoru, 3 500 tun křišťálu na 480 lustrech a 1400 stropních světlech a mnoha zrcadlech, dalších 900 lustrů je jich skleněných. Dále je nutno se zmínit o 700 tunách bronzu, bezmála milionu krychlových metrů dřeva převážně v podlahách a čtvrt milionu čtverečních metrů koberců, následuje 5500 tun betonu, 7000 tun oceli, 20 000 tun písku, 1000 tun čediče, 200 000 krychlových metrů skla a morbidních 3500 čtverečních metrů kůží. Některé haly mohou být vysoké až dvacet metrů. Dále zde najdeme například dvoutunový závěs, který musel být utkán až na místě, některé závěsy jsou protkané zlatem a stříbrem," uvádí internetová encyklopedie Wikipedia.

4. Žižkovský televizní vysílač, Česká republika

Žižkovský televizní vysílač

Podle CNN mohl architekt žižkovského vysílače projevit špetku citu při projektování tak výrazné budovy v jednom "z nejvíce pitoreskních" měst světa. Věž je prý pouhou replikou startu raketoplánu do vesmíru.

Vysílač nad pražským Žižkovem se začal stavět před 26 lety na místě někdejšího židovského hřbitova. Zprovozněn byl v roce 1992. Sochy batolat výtvarníka Davida Černého se na více než dvousetmetrovém tubusu, přezdívaném Kosmická raketa, Jakešův prst nebo Biľakova jehla, objevily před devíti lety.

5. Muzeum EMP v Seattlu, USA

Experience Music Project v Seattlu, Spojené státy.

Fakt, že tento křiklavě barevný obří flek z oceli a hliníku byl navržen slavným architektem Frankem Gehrym, se řadí mezi zklamání srovnatelné s pozdním obdobím Elvise Presleyho – "Krále rokenrolu".

Nákladný projekt muzea moderní hudby a science-fiction financoval spoluzakladatel počítačového gigantu Microsoft Paul Allen. Kritici přirovnávají budovu ke koncertní anarchii s rozbíjením kytar Fender Stratocaster.

Hudební legenda ze Seattlu a horlivý uživatel LSD Jimi Hendrix by zřejmě ocenil Gehryho návrh víc, než současní návštěvníci, podotýká server.

A další kontroverzní stavby?

6. místo: Ho Či Minovo mauzoleum v Hanoji, Vietnam

7. místo: Metropolitní katedrála v Liverpoolu, Velká Británie

8. místo: The Portland Building, Spojené státy

9. místo: Fang Jüan v Šanghaji, Čína

10. místo: Ústředí společnosti Petrobras, Rio de Janeiro, Brazílie

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!