Phelps je nejúspěšnější v historii, získal 19. medaili

21:01aktualizováno  23:31
LONDÝN - Americký plavec Michael Phelps je nejúspěšnějším olympionikem historie. Patnácté zlato a celkově devatenáctou medaili získal dnes v Londýně jako finišman štafety USA na 4x200 metrů volný způsob. Překonal tak sovětskou gymnastku Larisu Latyninovou, která v letech 1956 až 1964 nasbírala osmnáct olympijských medailí, z toho polovinu zlatých.

Michael Phelps se zlatou medailí foto: Reuters

Její bilanci sedmadvacetiletý Phelps dnes večer nejprve vyrovnal stříbrem na 200 metrů motýlek. Obhájce prvenství přitom ve finále dlouho vedl, ale nakonec o pět setin sekundy prohrál s Jihoafričanem Chadem Le Closem. Na individuální londýnské zlato tak Phelps musí dál čekat; bude mít ještě dva pokusy - na 100 metrů motýlek a polohové dvoustovce. "Byla to úžasná kariéra. Ale ještě mě pár závodů čeká," uvedl Phelps, jenž po hrách s plaváním skončí. Celkově by měl v Londýně bojovat ještě o tři medaile.

Ve finále motýlkářské dvoustovky, kterou před Pekingem vyhrál i v Aténách, vedl Phelps na všech třech mezičasech, ale v závěrečné padesátce nedokázal čelit Le Closovu zrychlení. Rozhodl až poslední záběr, do kterého se mohutně finišující Jihoafričan trefil přesně, zatímco Phelps se snažil využít nabrané rychlosti a k cílové stěně dosplývat.

Z osmnácté olympijské medaile tak slavný Američan zpočátku žádnou radost neměl. Když viděl, že je druhý, se znechucenou grimasou odhodil čepici a lehce se pousmál až na stupních vítězů při slavnostním ceremoniálu. "Přál jsem si lepší výsledek. Byla to moje poslední dvoustovka, takže bych ji rád vyhrál...nebyl to tak hrozný čas," poznamenal Phelps.

Dvacetiletý Le Clos se zlatou medailí na krku jihoafrickou hymnu proplakal a výhru nad Phelpsem označil za splnění svého klukovského snu. "Vždycky jsem chtěl aspoň plavat s Phelpsem ve finále, a teď jsem ho v něm dokonce porazil! Byl a je to můj hrdina, dodneška ho zbožňuju. Nemohu uvěřit, že jsem nad ním opravdu zvítězil. Nikdo nemůže pochopit, co to pro mne znamená," prohlásil dojatý Le Clos.

Přehled nejúspěšnějších sportovců LOH podle počtu medailí:

• 19 - Michael Phelps (USA/plavání, 15-2-2)
  • 18 - Larisa Latyninová (SSSR/gymnastika, 9-5-4)
  • 15 - Nikolaj Andrianov (SSSR/gymnastika, 7-5-3)
  • 13 - Boris Šachlin (SSSR/gymnastika, 7-4-2), Edoardo Mangiarotti (Itálie/šerm, 6-5-2) a Takaši Ono (Japonsko/gymnastika, 5-4-4)

Ani v úterý se tak Phelps nestal prvním mužem v historii, který by na OH vyhrál některou plaveckou disciplínu třikrát za sebou. Šanci na to měl už v sobotní polohové čtyřstovce, ale v ní dohmátl až na čtvrtém místě. Mezi motýlkáři je přitom proslulý svým drtivým finišem, který mu na předchozích olympijských hrách vynesl dva triumfy na stovce. Dnes však koncovku nezvládl.

Ve štafetě na 4x200 metrů volný způsob však Ryan Lochte, Conor Dwyer a Ricky Berens připravili Phelpsovi bezmála čtyřsekundový náskok a americký finišman si bez potíží doplaval pro první londýnské zlato. V Aténách 2004 Phelps triumfoval šestkrát, v Pekingu před čtyřmi roky získal rekordních osm zlatých. V Londýně zatím vybojoval zlato a dvě stříbra, druhý byl i s kraulovou štafetou na 4x100 metrů.

"Poděkoval jsem klukům, že mi k tomu pomohli. Řekl jsem jim, že potřebuju velký náskok před posledním úsekem a oni mi ho dali. Pak už jsem to jen musel udržet. Kluci mi umožnili tenhle skvělý moment," dodal Phelps.

Druhé zlato pro šestnáctiletou Číňanku Jie Š'-wen

Šestnáctiletá Číňanka Jie Š'-wen získala druhé londýnské zlato, po polohové čtyřstovce vyhrála také poloviční trať v olympijském rekordu 2:07,57.

Plavkyně, která v závěru čtyřstovky plavala rychleji než americké mužské hvězdy a po jejímž světovém rekordu se vyrojila řada spekulací o dopingu, opět rozhodla nemilosrdným kraulovým finišem. Druhou Australanku Aliciu Couttsovou porazila o 58 setin sekundy.

Američanka Allison Schmittová vyhrála závod na 200 metrů volný způsob rovněž v novém olympijském rekordu 1:53,61. Italská obhájkyně zlata z Pekingu Federica Pellegriniová doplavala pátá, její nejlepší světový čas nakonec vítězce odolal.

Do finále kraulové stovky postoupil i Francouz Yannick Agnel, který už v Londýně získal dvě zlaté medaile a v dnešní štafetě stříbro. Martin Verner obsadil v rozplavbách 23. místo a do semifinále se neprobojoval.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...