Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Pražané hromadně mění byty

Česko

  7:49
PRAHA - Pražané zavalili magistrát žádostmi o výměnu bytů. Především senioři se totiž bojí deregulace nájemného. Až polovina žádostí ale zavání spekulací s byty.

Úředníci bytového odboru pražského magistrátu mají plné ruce práce. Musejí řešit čtyři stovky žádostí o výměnu bytů. Může za to především postupná deregulace nájemného, které do tří let vzroste téměř třikrát. O výměnách rozhoduje rada, včera schválila prvních dvacet.

Deregulace nájmů v pražských bytech

Hlavní město vlastní 10 500 bytů, převážně na sídlištích Černý Most, Stodůlky a Barrandov.

Jednotlivé městské části jsou majiteli dalších zhruba devadesáti tisíc bytů.

Před deregulací platí nájemníci 37,07 Kč za metr čtvereční.

V magistrátních bytech vzroste nájem poprvé od letošního června.

Do roku 2010 se může někde vyšplhat až na 119,50 Kč.

Magistrát snahy lidí uspořádat si bytové záležitosti vítá. „Chápeme to jako zodpovědný přístup, když si senior spočítá, že si nebude moci dovolit platit nájemné v bytě 3 plus 1 a naopak ho uvolní například mladé rodině, která potřebuje větší prostor,“ uvedl radní Jiří Janeček. Z dvaceti radou schválených výměn bylo deset menšího bytu za větší, sedm většího za menší. V ostatních případech šlo o vícesměnu. Radní hlasovali jen o bytech hlavního města, jejich rozhodnutí ale podléhají i výměny bytů, které vlastní městské části. Na ty podle Janečka dojde později.

Nájemníky prověří detektiv
Už nyní je ale jasné, že asi dvě stovky ze čtyř set podaných žádostí o výměnu neprojdou. Úředníci magistrátu žadatele podezírají, že chce na městském bytě vydělat. „Asi polovinu žádostí úředníci radě nedoporučují ke schválení. Máme u nich buď podezření, že by se byty staly předmětem spekulantů, nebo by výměna nájemníkům nijak nepomohla,“ uvedl radní Janeček.

Podezřelé žádosti o výměnu bytů prověřuje pro magistrát už dva roky detektiv z najaté bezpečnostní agentury. „Detektiv má na rozdíl od úředníka možnost zjišťovat skutečnosti okolo nájemníků například o víkendu nebo večer. Dokáže tak zjistit, jestli zájemci o výměnu byt řádně užívají, jestli si například nepostavili rodinný dům za městem a byt nelegálně nepronajímají a podobně,“ vysvětlil praktiky detektivů ředitel bytového odboru magistrátu Vladimír Dykast. Radní Janeček sice neuvedl, na kolik peněz město najatí detektivové přijdou, služba se prý ale rozhodně vyplatí. „Jde nám v první řadě o to, aby městské byty využívali ti Pražané, kteří to skutečně potřebují. Tedy svobodné matky s dětmi, senioři nebo mladé rodiny,“ prohlásil Janeček.

Až sto dvacet za metr
Podle Dykasta nájemníci městských bytů tíži deregulace plně pocítí až za dva roky. Magistrát hodlá nyní tři roky využít zdražování v plné výši, jak mu umožňuje zákon. V současné době platí obyvatelé magistrátních bytů 37 korun za jeden metr čtvereční měsíčně, v roce 2010 by se částka měla pohybovat až mezi devadesáti a sto dvaceti korunami za metr. Poté bude město zvyšovat nájmy podle lokality. Například v lukrativních čtvrtích Prahy 6, jako je Bubeneč, Břevnov nebo Střešovice to může být až 119 korun, naopak v okrajových částech města, například ve Kbelích, Písnici nebo Hloubětíně jen čtyřiasedmdesát korun za metr.

V nejbližší době se zvýší nájemné v bytech Prahy 8, od srpna tam budou nájemníci platit asi 46 korun, v Praze 5 od září 43,5 koruny.