Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Kondor Karel letí za svobodou

Česko

  11:20
PRAHA - Zatoulaný kondor Karel, momentálně nejhledanější české zvíře, už dva týdny uniká pražským sokolníkům. Viděly ho desítky Pražanů.

Kondor krocanovitý foto: Reprofoto

Metropole má nového legendárního živočicha. Po tragickém konci lachtana Gastona, který uprchl z pražské zoo při povodních v roce 2002, podniká podobně nebezpečný útěk za svobodou kondor krocanovitý Karel. Ve zdejších končinách nevídaný pták uletěl před dvěma týdny pražským sokolníkům, když ho předváděli dětem během vzdělávacího programu ve Žlutých lázních.

Od té doby Karel úspěšně vzdoruje všem pokusům chytit ho a vrátit do zajetí v záchranné stanici Merlin. Tady ho chovají už sedm let. „Je inteligentní a obezřetný. Není snadné ho přelstít,“ líčí mentalitu nepolapitelného tvora sokolník Michal Procházka.

Po stopách ztraceného kondora

Černý kondor krocanovitý uletěl 17. července, když ho sokolníci ukazovali dětem na akci ve Žlutých lázních. Odletěl směrem k Smíchovu. Hlučný Smíchov ale ptáka vyhledávajícího klid nenadchl. Odletěl k Berounce, kde ho lákají otevřené prostory (louky či meandry řeky) na jihozápadním okraji metropole. Obvykle nežije v lese. Spí na stromech nebo vysokých domech či skalních římsách. Miluje výšky. Živí se mrtvými zvířaty. Ornitologové ho dříve řadili mezi dravce, v poslední době ho mají za příbuzného čápů. Lidé ho často zaměňují za supa. Existuje sedm druhů kondorů, nejvzácnější je kondor andský. Březiněves.

Zvěsti o pobytu černého ptáka s červenou hlavou přicházejí z nejrůznějších míst země. Dokonce i z takových, kde nikdy nebyl nebo nemohl být. Na zveřejněná telefonní čísla stanice se hlásí takřka denně nejen Pražané, ale i lidé z Humpolce, Brna a Mostu. Někteří ho prý viděli v den, kdy ho určitě vidět nemohli. Byl totiž ještě ve stanici.

S Karlem je to těžké. Je to zkušený uprchlík, který v minulosti uletěl sokolníkům už dvakrát. Poprvé si užíval svobody dva týdny, než ho našli na zahradě ve Vráži u Berouna. Podruhé ho lapili po třech týdnech jen šest kilometrů za Prahou. „ Je to zvláštní zvíře. Pamatuje si, že jsme ho dvakrát chytili, a nechce se nechat znovu lapit. Ale jakmile se to povede, do týdne si zvykne. Dokud zase neuletí,“ popisuje ho Procházka.

Podle informací, které sokolníkům lidé telefonují, se ztracený pták má zatím dobře. V Modřanech ho viděli městští strážníci, jak si nacpal břicho mrtvými rybami.

Hlášení zatím k dopadení tuláka nestačila. V případě, že si Karla někdo všimne a zavolá do stanice, je už dávno pryč, než na místo přijedou sokolníci.

Chytit ho lze až tehdy, když se mu na jednom místě zalíbí natolik, že se tam začne pravidelně vracet. Na takové místo pak sokolníci nastraží síť.

Potíž je v tom, že Karel si to tentokrát užívá a dosud nikde nezakotvil. Nyní se zdržuje kolem Lipenců na jižním okraji metropole. Dosud ale nemá vyhlédnuté stálé místo a jen se potuluje po okolí.

Nejpozději do zimy však musí být zpátky. Sokolníci se obávají, že pták, jehož domovem je Střední a Jižní Amerika, by českou zimu ve volné přírodě nepřežil. Je zvyklý na teplejší klima a chladné období tráví ve stanici na speciálním zimovišti. Hrozí mu i jiná nebezpečí. „Obávám se, že by ho mohli zastřelit myslivci. A nejen to. V posledních letech se množí případy, že někdo úmyslně zabíjí ptáky. Klade otrávené návnady, několik orlů už to zabilo,“ upozornil ornitolog Národního muzea Jiří Mlíkovský.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!