Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Neprobádaný vztah, který může vydržet celý život

Česko

Poskytuje podporu a intimitu, ale zároveň také svobodu a neformálnost. Přátelství tedy plně odpovídá požadavkům dnešní doby. Patří k velmi významným vztahům, i když ho psychologové zatím poněkud opomíjejí.

„Přestože hraje přátelství v lidském životě důležitou roli, je relativně neprobádané. Mnoho výzkumů se mu bohužel nevěnovalo,“ říká Simona Hoskovcová z katedry psychologie Filozofické fakulty UK v Praze. Podle jejího názoru je pro vytváření přátelských vazeb důležitá hlavně doba před pubertou, mezi osmým a dvanáctým rokem. „Děti se pohybují převážně ve skupinách stejného pohlaví a v rámci nich začnou zhruba v jedenácti nebo dvanácti letech vznikat přátelské dvojice. Vtomto období se hraje na nejlepšího kamaráda nebo kamarádku,“ poznamenává Simona Hoskovcová. Mnoha lidem, pokud se třeba nepřestěhují, toto školní přátelství vydrží celý život.

Česká psycholožka dále upozorňuje, že s přibývajícím věkem se význam přátelství nijak nezmenšuje. „Přátelé mají v lidském životě poměrně stabilní místo. Snad jedině ve fázi akutní zamilovanosti trávíme s kamarádem výrazně méně času,“ podotýká Simona Hoskovcová. Hledání spojovníků Vysoká míra extroverze přímo předurčuje některé lidi k tomu, aby aktivně vyhledávali nové kontakty a propojovali stávající sociální sítě. Takový člověk pak funguje jako jakýsi „spojovník“: když se s ním seznámíme, získáme řadu dalších konexí. „Existují psychologické dotazníky, které přímo sledují schopnost navazovat přátelské vztahy. Některé firmy takové lidi cíleně vyhledávají, protože potřebují pracovníky, kteří mají kamarády všude. S jejich pomocí pak snáze řeší případné problémy,“ upozorňuje česká psycholožka. Extrémní extroverti však navazují mnohem povrchnější vztahy. „Introverti naopak mají třeba jen dva nebo tři kamarády, ale vzájemná vazba je opravdu hluboká,“ poznamenává Simona Hoskovcová.

Autor: