Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Robert Fico: Český model nad slovenským vyhrál

Slovensko-cest

  15:57
PRAHA - Předseda strany Směr Robert Fico je na nejlepší cestě vyhrát volby na Slovensku. A doufá, že dva týdny před ním se to podaří Jiřímu Paroubkovi. "Udělám všechno, abych mu pomohl," říká Fico. Podle favorita slovenských voleb se za osm let vlád vedených ČSSD v Česku dosáhlo pro lidi daleko víc než na Slovensku.

Robert Fico, předseda strany SMER. foto: Jan KollerČTK

LN Slovensko a Česko jsou v tuto chvíli ekonomickými lídry regionu, minulý rok zaznamenaly obě země stejný, šestiprocentní hospodářský růst. Premiér Jiří Paroubek to označuje za fenomenální úspěch pro Česko a vládu. Jste i vy jako lídr sociálnědemokratické opozice ochoten připustit, že Dzurindova vláda uspěla?Základní rozdíl mezi Českou republikou a Slovenskem je v tom, že růst ekonomiky na Slovensku není pro většinu lidí stejně prospěšný a je provázen jevy, které se v České republice nevyskytují. Co z toho mají lidé na Slovensku, že je šestiprocentní hospodářský růst, když máme největší chudobu v Evropské unii? Jak je možné, že při stejném hospodářském růstu v České republice a na Slovensku je Česko, pokud jde o chudobu, zemí, která má nejmenší míru chudoby v porovnání se všemi státy EU? A Slovensko je na zcela opačném konci? Totéž se týká nezaměstnanosti. Přece není normální mít při šestiprocentním růstu nezaměstnanost na úrovni šestnácti, sedmnácti procent, když v České republice je to devět procent. Ekonomický růst se dá dosáhnout různými metodami. Česká republika ukazuje, že se toho samého ekonomického růstu dá dosáhnout, i když respektujeme solidaritu jako základní princip chování sociálních demokratů.

LN Vláda Mikuláše Dzurindy provedla rozsáhlé a oceňované reformy. Vy je tvrdě kritizujete. Znamená to, že když se dostanete po červnových volbách k moci, že reformy zrušíte?
Dzurindova vláda se snaží dělat z reforem posvátnou krávu, ale když jsou reformy udělané špatně, a ony jsou udělané špatně, tak některé z nich je potřeba opravdu zrušit. Co se dá například opravit na dvaceti- nebo padesátikorunových poplatcích ve zdravotnictví? To se dá prostě jenom zrušit. Co se dá například udělat s tím, že ze zdravotních pojišťoven udělala Dzurindova vláda akciové společnosti, které jsou orientované na zisk? To je přece nonsens. Lidé jednoduše platí svoje odvody do zdravotní pojišťovny, soukromé společnosti, která je orientovaná na profit a která nemá ani limit na vnitřní výdaje. To jsou rozhodnutí a kroky, u nichž nebudeme váhat a samozřejmě je zrušíme.

LN A které reformní kroky nezrušíte?
Jsou reformy, které je třeba jen významně upravit. V důchodové reformě nechceme rušit druhý kapitalizační pilíř, protože tam bylo uzavřených víc než milion smluv s důchodovými správcovskými společnostmi. Je ale třeba se podívat na otázku garancí. Podívat se na to, zda vytvoření těchto soukromých společnostní neohrožuje vyplácení důchodů ze sociální pojišťovny. A my říkáme, že ohrožuje. Za tři a půl roku nebudeme mít v sociální pojišťovně na vyplácení těch důchodů, které už byly vypočítané a zagarantované. Tedy tam, kde je to potřebné, tak bez jakýchkoli problémů zrušíme rozhodnutí Dzurindovy vlády. Já je nenazývám reformami. To jsou rozhodnutí.

LN Takže jestli to správně chápu, například v důchodové reformě pokračovat chcete, byť s určitými úpravami?
Základní problém při důchodové reformě je zabezpečit schopnost sociální pojišťovny plnit závazky k těm lidem, kteří si realizují důchody přes sociální pojišťovnu.

LN Tedy postaru...
No, i dnes se může člověk rozhodnout, že bude takto realizovat celý svůj důchod. Já jsem se například nepřihlásil do důchodové správcovské společnosti a ani to neudělám, protože v takovou společnost nemám důvěru. Další problém je, že kvůli dělení odvodů má sociální pojišťovna čím dále tím větší deficit. Takže bude třeba přijmout zásadní rozhodnutí. Co budeme za tři a půl roku dělat? Kvůli tomu, že teď krmíme soukromé důchodové správcovské společnosti neboli DSS, máme zvýšit věk odchodu do penze. Jen proto, aby tyto společnosti byly nakrmené? Nebo máme z jiných zdrojů doplácet do sociální pojišťovny jen proto, že peníze odtékají ze sociální pojišťovny do DSS? To není řešení. Takže se na to budeme muset podívat.

LN A co třeba zdravotnická reforma?
Zdravotnická reforma jako taková absolutně selhala. O tom už dnes nepochybuje nikdo. Mě se nejvíc líbí, jak Mikloš (ministr financí - pozn. red.)a Bugár (předseda Strany Maďarské koalice - pozn. red.) a další dnes říkají, ano, to je nejhorší reforma, jsou v ní chyby a podobně. Ale pro všechno hlasovali a všechno podpořili. Zdravotní reforma absolutně selhala. Je to chaos. Pacienti dnes chodí po ambulancích a lékaři od nich chtějí peníze, přestože pacienti si platí zdravotní pojištění.

LN Rovná daň asi vaši případnou vládu také nepřežije, že?
Pokud jde o daňovou reformu, tam jsme v každém případě pro to, aby monopoly s nadstandardními zisky, které získaly tyto zisky na úkor lidí, měly větší povinnosti vůči státnímu rozpočtu, než mají dnes v podobě devatenáctiprocentní daně z příjmu. Jde o společnosti, které mají tyto příjmy především ze zvýšení cen energií, je to oblast bankovnictví. Pokud jde o výrobní sféru, jestliže je devatenáctiprocentní daň z příjmu motivující, nemáme problém. Proč rušit něco, co se ukázalo jako celkem fungující. Výběr daní při devatenáctiprocentní dani pro právnické osoby byl fiskálně neutrální, nebyl tam žádný velký problém. Daň z dividend určitě chceme zavést. Já neznám v Evropě zemi, která by neměla daň z dividend. Všichni jsou hloupí, jen Slovensko je moudré. My jsme přišli na dani z dividend za poslední dva roky asi o pět a půl miliardy korun.

LN A pro fyzické osoby rovnou daň ponecháte?
Uvažujeme o určité míře progresivity u fyzických osob s nadstandardními příjmy. Co to je nadstandardní příjem, o tom bude třeba diskutovat s partnery. My máme jinou představu o nadstandardním příjmu než případný partner v příští vládě, který bude od středu doprava. Ale říkáme, že nějaká míra progresivity by být měla.

LN Takže i v případě vaší vlády bude dnešní devatenáctiprocentní daň v zásadě zachována?
Ještě jednou. Když se u právnických osob potvrdí trend, že zavedení devatenáctiprocentní daně z příjmu nemělo žádný vliv na výšku výběru daní a je to motivující stimul pro zahraniční investory, je třeba uvažovat o zachování této daně.

LN Jak se ale díváte na dosavadní politiku lákání zahraničních investorů? Myslíte si, že je rozumné pokračovat v tak vysoké míře investičních pobídek, tak jak to praktikovala Dzurindova vláda?
Je všeobecně známý fakt, že kdybychom rozpočítali finanční stimul, který dostala společnost Kia na vytvoření jednoho pracovního místa, tak to jsou neefektivně vynaložené peníze. Pokud bychom tu samou sumu dostali mezi malé a střední podniky na Slovensku, tak bude počet nových pracovních míst pravděpodobně několikanásobně vyšší. Obrovské megainvestice, i když někdy jsou potřebné, netvoří základ investičního úspěchu. Například pokud neuděláte oponenturu, budou tvrdit, že Slovensko je země, která má fantastické úspěchy s investicemi. Ale dobře víte, že investice do Česka jsou na hlavu dvaapůlkrát větší než na Slovensku. Proto se chceme soustředit na malé a střední podniky, ale na druhé straně musím říci: Slovensko je podkapitalizované a potřebuje investice. Otázkou je, jak se nám bude dařit lákat investory do výroby s vyšší přidanou hodnotou. Nemůžeme sem proto lákat investora, pro kterého budou slovenské ženy za devět tisíc korun montovat nějaké kabely. To už není investice, kterou dnes potřebujeme. Musíme hledat něco jiného.

LN Ale automobilka Kia u Žiliny je...
V pořádku. Já jsem neřekl, že je to špatná investice. Já jen říkám, že nemůžeme zakládat náš ekonomický růst jen na takovýchto megainvesticích. A v tom je Česko lepší.

LN Není aspoň něco, z čeho bychom si naopak mohli my Češi vzít příklad ze Slovenska?
Já nechci být kategorický a každá země je jiná. Ale čísla mluví za všechno. Když porovnám míru nezaměstnanosti, průměrný plat na hlavu, chudobu, inflaci, regionální rozdíly, musím konstatovat, že za osm let vlád sociálních demokratů v České republice se dosáhlo podstatně, ale podstatně víc pro lidi, než co dosáhla pravicová vláda na Slovensku. To je fakt, který se nedá popřít. V České republice růst reálných mezd o třicet procent. Jaký byl růst na Slovensku?

LN Loni ale vzrostly mzdy na Slovensku o skoro deset procent, mnohem víc než v Česku.
Ale to je poslední rok. Předtím léta klesaly. Sociálnědemokratická vláda v Česku ukázala, že model, který prosazovala, byl úspěšný. Hospodářský růst srovnatelný se Slovenskem, ale chudoba a další negativa netrčí, tak jako trčí u nás.

LN Ještě jsme se nedostali k drsné sociální reformě, která je asi nejproblematičtější. Co budete dělat s ní?
My máme postoj, že peníze nemohou jít v sociální oblasti jen do spotřeby, ale musejí lidi motivovat. Pokud tedy některá opatření reformy motivují, nemáme problém. Celkově bude sociální reforma vyžadovat jen posouzení, zda pro některé lidi nebyla až tak krutá, že ne ze subjektivních, ale z objektivních důvodů je dohnala do stavu absolutní chudoby.

LN Asi nejkritičtější sociální situace je kvůli reformě v romské komunitě. Myslíte, že opatření, které finančně znevýhodňuje páry s více než třemi dětmi, je správné?
Ale takové opatření nemáme.

LN Omezení maximální výše sociálních přídavků ale takovým opatřením přece je...
No, dobře. Ale to není o nějakém omezování. Romské děti nemohou za to, že se narodily. Za to může systém, který podněcoval romské rodiny k velkému počtu dětí. Já bych nikdy nevystavoval malé děti situaci, kdy se dostávají do stavu absolutní beznaděje. Slovensko není schopné vyřešit romský problém samo. Prostě není. Musí se z toho stát téma celoevropské. Říkáme, že jsme v Evropské unii, ale když navštívíte některou z romských osad a jejich počet prudce stoupá, tak zjistíte, že jste někde ve třináctém století. Doslova. Bez elektřiny, bez vody, neuvěřitelné podmínky. To si člověk ani nedokáže představit. Toto Slovensko nedokáže vyřešit samo. Romský problém se nedá vyřešit za pět, ani za dvacet let. Je to na generace.

LN A je správná cesta jen přes vzdělávání, školy?
Je to jediná cesta. Pokud nebude mladý Rom vidět, že se dá žít i jinak, než jak žijí jeho rodiče nebo prarodiče, tak nikdy z toho nevypadne. Jestliže mladé Romy nevyčleníme z prostředí, tak celá mladá generace Romů bude tam, kde jsou už nejméně dvě generace Romů.

LN I kdybyste zvítězili s náskokem, který předpovídají průzkumy, nebudete moci sestavit vládu sami. Většina stran se o spolupráci s vámi vyjadřuje odmítavě. S kým chcete vládnout?
Pohybujeme se dnes na úrovni jedné třetiny voličských hlasů a to samo o sobě musí vyvolávat respekt. Osm nebo devět stran bude zřejmě po volbách v parlamentu a v tomto guláši my máme jednu třetinu voličských hlasů. Tedy s kým vládnout, není náš problém. Problém mají jiné strany, protože když budou chtít vládnout bez nás, budou se muset spojit. My se nebojíme o partnera. Nikdo neřekl, že s námi nikdy nebude vládnout. Máme zájem o vládu, jež bude mezinárodně respektovaná a bude v ní co nejméně politických stran. Ale které to budou, to uvidíme. Může to být i menšinová vláda a jako rovnocennou variantu připouštím i to, že půjdeme do opozice.

LN A kdy by to bylo?
Nikdy nevlezeme do vládní koalice, jež bude určena k likvidaci Směru. To udělala Strana demokratické levice v roce 1998 a skončila. Nepůjdeme do vlády, kterou nám pravicoví partneři podmíní poplatky za univerzity nebo zvýšením poplatků za zdravotnictví. To je, jako kdybyste Křesťansko-demokratické hnutí žádali, aby bylo pro registrované partnerství. Buď uhrajeme ty hodnoty, na kterých stojíme, tedy například bezplatné školství nebo zdravotnictví. Když ne, pak přijde otázka, zda má za takových podmínek smysl vstupovat do vlády. Já říkám, že nemá.

LN Mezinárodně akceptovatelná vláda znamená v překladu s Vladimírem Mečiarem nikdy?
To byste se spíš měl zeptat pana Dzurindy. My jsme nedělali žádné takové kroky ve směru k HZDS jako pan Dzurinda. Dnes je úplně evidentní, kdo s kým dělá jaké bloky.

LN Čím si vysvětlujete, že ke sblížení Dzurindy a Mečiara došlo?
Tato otázka patří premiérovi, ne mně. Oni to musejí vysvětlit.

LN Budete se snažit, pokud budete vládnout, došetřit korupční kauzy Mečiarovy éry, včetně podezření na Mečiara samého?
Když vás poslouchám, mám pocit, jako byste si myslel, že krást na Slovensku se přestalo v roce 1998. Chci vás ujistit, že lidé kolem Mečiara byli amatéři ve srovnání s tím, co se dělo po roce 1998.

LN Dohodli jste se s Jiřím Paroubkem na předvolební podpoře. Jak to bude vypadat?
Není tajemství, že máme nadstandardní vztah. Od samého počátku, kdy se Jirka Paroubek stal předsedou vlády, se scházíme, radíme si, vyměňujeme si zkušenosti, protože tu vedle sebe existují skutečně dva modely. Neoliberální slovenský a sociálnědemokratický český. A ten český je úspěšnější. Jsou plány, že si pomůžeme v kampani i osobní účastí a radou, premiér přijede na Slovensko, já přijedu do Česka a udělám vše pro podporu Paroubka. Jeho podpora naší kampani je vítaná a žádoucí.

LN Vám se líbí jeho drsnost?
I v tom jsme si podobní. Nejsme v uhlazené zemi. Někdy tvrdší slovo nevadí. Pokud jde o Paroubka, je to jeho styl, který odpovídá situaci ve státu. On reprezentuje standardního občana, což je pro politika sociální demokracie mimořádně důležité.

LN Takže o Paroubkově úspěchu asi nepochybujete?
Má opravdu všechny předpoklady pro to, aby to zvládl. Nepochybuji o něm.

Autor: