Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Wildersův film pobouřil muslimy

Svět

  11:09
AMSTERODAM - Korán je "hrůzná a fašistická kniha" podněcující násilí a netoleranci vůči ženám a homosexuálům. Toto poselství vysílá film Rozvrat (Fitna) nizozemského autora a poslance v jedné osobě Geerta Wilderse, který svůj patnáctiminutový snímek zveřejnil na internetu. Film vyvolal protesty v muslimském světě.

záběr z filmu (Fitna) nizozemského autora a poslance v jedné osobě Geerta Wilderse.

Wilders je poslancem nizozemského parlamentu za extremistickou Stranu za svobodu (PVV).  Požaduje zákaz koránu, který přirovnal k Hitlerově Mein Kampfu. Jeho film odmítly vysílat holandské televize. Společnost Network Solutions se k tomu na síti zprvu chystala, pak ale po řadě stížností začala zkoumat, zda stránka neporušuje její firemní pravidla.

Film už zkoumá i česká policie
Krátce po zveřejnění se film objevil i na stránkách české nacionalistické Národní strany, která již dříve avizovala, že mu dá na svém serveru prostor. O film se začali zajímat i čeští policisté. "Věc prověřujeme. Zatím zkoumáme obsah filmu a to, zda je v souladu s českým právním řádem," vysvětlil mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták. K otázce, zda je možné například
stránky Národní strany zablokovat, se zatím nechtěl vyjadřovat. Dříve oznámené rozhodnutí strany odsoudila řada politiků.

Uvozovky dolníNechybějí ani záběry transparentů z muslimských demonstrací, na nichž účastníci vyjadřují dominanci islámu nad ostatními náboženstvími či opovržení lidskou svobodou.Uvozovky horní

Reakce na film jsou zatím klidné
Muslimská obec v Nizozemsku přijala zveřejnění  klidně, její představitelé dokonce vyzvali muslimy v zemi i v zahraničí, aby se neuchylovali k násilnostem. Zveřejnění filmu odsoudila Evropská unie a Rada Evropy, stejně jako řada islámských států. Úřady v evropských i dalších zemích dosud nehlásily žádné incidenty.

Nizozemský tisk si to vysvětluje hlavně tím, že čtvrthodinový snímek nizozemského krajně pravicového poslance Geerta Wilderse není tak výbušný, jak se předtím tvrdilo. V islámských zemích přesto tisk očekává demonstrace
i případné násilnosti.

Tuctový tendenční snímek
Íránská vláda označila film za ohavný a vyzvala evropské vlády, aby zablokovaly další šíření snímku. Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Alí Hosejní řekl, že film se dostal na internet díky pomoci jedné britské organizace, takže do své kritiky zahrnul také Británii. "Tento ohavný čin nizozemského poslance a jedné britské instituce dokazuje zlo a hlubokou pomstychtivost, kterou chovají občané Západu proti islámu a muslimům," řekl.

Írán také pohrozil Nizozemsku přerušením diplomatických vztahů. Bouřit se proti Nizozemsku začali muslimové v dalších zemích a některé tajné služby varují před útoky na nizozemské občany a další nizozemské cíle. Provozovatel LiveLeak.com k uvedení filmu Fitna připojil poznámku, že společnost dodržuje princip nezaujatosti a podporuje svobodu vyjadřování do té míry, do jaké to umožňuje americké právo. Podle něj neexistuje legální důvod bránící zveřejnění snímku a ani není účelem serveru provádět cenzuru.

Nizozemský poslanec Geert Wilderse uveřejnil na internetu film urážející islám.Zároveň provozovatel LiveLeak.com upozornil, že zpřístupnění filmu nemá znamenat podporu Wildersových postojů či názorů projevených v díle. Film je svou stavbou i délkou podobný desítkám tendenčních snímků volně dostupných například na serveru youtube.com, kde se střetávají nacionalistické názory například k otázce Číny a Tibetu nebo Řecka a Makedonie.

Muslimská obec v Nizozemsku přijala čtvrteční zveřejnění protiislámského filmu Fitna (Rozvrat) klidně. Úřady dosud nehlásily žádné incidenty. Nizozemský tisk si to vysvětluje tím, že čtvrthodinový snímek nizozemského krajněpravicového poslance Geerta Wilderse není tak výbušný, jak se předtím tvrdilo.

Film se snaží šokovat

Autoři v prvních vteřinách snímku, který je v podstatě kompilátem nejrůznějších záběrů násilné činnosti islamistů a výtažků z dokumentů o muslimské problematice, varují, že film obsahuje šokující záběry. Následuje pohled na korán, na jehož první stránce je zobrazena karikatura proroka Mohammeda se zapálenou bombou na hlavě, přičemž na protější stránce začíná patnáctiminutové odpočítávání.

Hned poté se objeví záběry nárazu letadla do jedné z věží Světového obchodního střediska v New Yorku 11. září 2001 a záběr na jeden z výbuchů při atentátech v Madridu v březnu 2004. Následují citace z koránu z úst islámských duchovních. Film má hned několik kontroverzních pasáží. V jedné z nich autoři zpovídají holčičku, které je podle ní tři a půl roku, a ptají se jí, co si myslí o Židech. Děvčátko odpovídá, že to jsou opice a prasata.

Ke konci filmu Wilders naznačuje vytržení stránky z koránu. Poté ovšem záběr ztmavne a objeví se nápis, že kontroverzní politik vytrhl nikoli list koránu, ale stránku z telefonního seznamu. V díle se objevuje celá řada záběrů poprav rukojmích, které unesli nejspíš islamističtí ozbrojenci. Nechybějí ani záběry transparentů z muslimských demonstrací, na nichž účastníci vyjadřují dominanci islámu nad ostatními náboženstvími či opovržení lidskou svobodou. Je vidět i grafika s rostoucím počtem muslimských obyvatel v Nizozemsku.
Film můžete zhlédnout na stránkách liveleak.com

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!